Kayısının Sağlığa Faydaları

Ülkemizde genellikle Akdeniz bölgesine yakın konumda bulunan illerde yetiştirilmekte olan Kayısı, sağlık açısından kişilere inanılmaz faydalar sağlamaktadır. Özellikle spor konusunda uzman olan koçlar tarafından diyet sürecinde metabolizmayı hızlandırması sebebi ile ivedilikle tüketilmesi öneriliyor.

Ülkemizde genellikle Akdeniz bölgesine yakın konumda bulunan illerde yetiştirilmekte olan Kayısı, sağlık açısından kişilere inanılmaz faydalar sağlamaktadır. Yapısında bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte birçok hastalığa çare olabiliyor. Özellikle kabızlık problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin bu sorunu bu meyveyi tüketerek çözmesi kaçınılmaz bir çözüm oluyor. Bu problemin çözümünde etkili olduğu gibi hamilelik sürecinde de cilt problemlerinin çözümüne destek sağlamaktadır. Vitamin bakımından içeriğinde A, B, C ve P vitaminlerini bulundurmaktadır. Yapısının bu kadar zengin olması sebebiyle sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken meyvelerin başını çekmektedir. Özellikle spor konusunda uzman olan koçlar tarafından diyet sürecinde metabolizmayı hızlandırması sebebi ile ivedilikle tüketilmesi öneriliyor. Kayısı tüketmenin faydaları konusunda birbirinden farklı birçok hastalığın çözümüne bu meyve ile kavuşabilirsiniz.

Kayısının Sağlığa Ne Gibi Faydaları Bulunuyor?

Vücudu beslemesinin yanı sıra birçok hastalığa karşı bedeninizi koruyacak faydaları bulunmaktadır. İçeriğinde yoğun bir şekilde bulunan vitamin ve minerallerin sayesinde zararlı maddelerin vücuttan gönderilmesine yardımcı olmaktadır. Kayısının faydaları arasında en bilinen özellik metabolizmayı hızlandırarak böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlamaktır. Cildinin sağlığına önem veren bireylerin mutlaka kayısı tüketmesi gerekmektedir. Cilt kanserinin vücuttan uzaklaştırılması konusunda içeriğinde bulunan maddeler etki sağlamaktadır.

Yapısında yazımızın girişinde bahsettiğimiz vitaminlerin bulunması sebebi ile kayısının çocuk gelişimi konusunda etkileri çok yüksektir. Bu sebepten dolayı gelişim çağında olan çocukların kayısı tüketimine ağırlık vermesi gerekmektedir. En riskli grup gelişim çağında olan çocuklar olduğu için bu dönemde bağışıklıkları çok güçsüz olmaktadır. Bu da birçok gelişim bozukluğuna sebep oluyor. Kayısının en bilindik etkileri arasında çağımızın hastalığı olan uykusuzluğa karşı tam olarak çözüm sağlaması biliniyor. Kısa bir şekilde söylemek gerekirse vücudunuzda bulunan tüm sistemlerin rahatsızlıklarına net bir çözüm sağlamaktadır.

  • Kayısının Cilde Faydaları

Ülke sanayilerinin sürekli gelişmesi sebebiyle ortaya çıkan sağlıksız gazlar kişiler üzerinde etki sağlayarak cilt sorunlarına sebep olmaktadır. Cilt bakımı için üretilen birçok krem ve diğer malzemelerin içeriğinde kayısı yağı bulunması kayısının cilde faydaları ile ilgili fikir sahibi olmak için yeterli olabilir. Cildin nem oranını koruyarak kurulukları engelleyerek ihtiyacı olan yağ dengesini sağlamaktadır. Nem oranını koruması ile birlikte cildin daha parlak ve çekici görünmesini sağlamaktadır. Cilt sorunlarının başında ölü derilerin olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ölü derilerden kurtulmanın en iyi yolu ise kayısı yağı kullanmak ya da kayısı tüketmektir.

Saç dökülmelerine karşı açtığı savaş kesinlikle görülmeye değerdir. Çağımızın problemleri arasında yer alan kellik veya saç dökülmesi sorunu kayısı ile çözüme kavuşturulabiliyor. Saç köklerini besleyerek daha güçlü yapıda olmalarını sağladığı için kayısının saçlara faydası görülmeye değerdir.

  • Kayısının Kalp Sağlığına Faydaları

Antioksidan bakımından zengin olması sebebi ile içeriğinde bulundurduğu likopen ile birlikte kalp rahatsızlığı olan kişilerin dirençlerini arttırmaktadır. Kalp sağlığında kayısının yeri azımsanmayacak kadar büyüktür. Vücutta bulunan kötü kolesterolü engelleyerek vücudunuzun kolesterol dengesini kayısı ile sağlamanız mümkündür.

Kalp ritmi bozukluğu olan kişilerin kayısı tüketimini düzenli bir şekilde yapması halinde ritim bozuklukları engellenecek ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçilecektir. Sağlığınız için vişne, şeftali ve portakal suyu gibi meyve sularını tüketmek yerine doğal kayısı suyu tüketimine özen gösterirseniz kanınızın temizliği doğal yollardan yapılmış olacaktır.

  • Kayısının Sindirim Sistemine Faydaları

Kayısının belki de bilinen en önemli faydası sindirim sistemine olan faydalarıdır. Sağlıksız bir beslenmenin sonucu sindirim sistemi rahatsızlıkları ve kabızlık olacaktır. Aynı zamanda doktorunuzun önerdiği ilaçlar da kabızlık sorununu ortaya çıkaracaktır. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey günlük su tüketiminizi dengelemek ve kayısı tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir. Lif oranının yüksek olduğu besinler sindirim sisteminizin çalışmasını düzene sokacak ve kabızlık sorununu ortadan kaldıracaktır. Kayısının sindirim sistemine faydaları konusunda yüksek lif içermesi ve bağırsaklarınızı düzenlemesi çok önemlidir diyebiliriz.

Anemi Hastalığına Çözüm Olarak Kayısı

Genel olarak demir eksikliğinden kaynaklanan anemi (kansızlık) rahatsızlığı, kayısının düzenli olarak tüketilmesi ile önlenebilmektedir. Bu görüş uzmanlar tarafından belirtilmiş ve etkileri denenmiştir. Kayısının içerisinde çok yüksek miktarda bulunan demir oranı kansızlık tedavisinde kayısının önemi için ortaya bazı sonuçlar koymaktadır. Özellikle gelişim çağında olan çocukların kayısıyı düzenli bir şekilde tüketmeleri anemi riskini en aza indirecek ve gelecek hayatlarında anemi rahatsızlığı ile karşılaşmalarını önleyecektir.

Yorumlar

  1. Aytekin Oldaç

    Kayısı mevsiminde tüketilecek mevsimi geçtiğinde de kurusu alınarak tüketilecek vücuda yararlı en güzel meyvelerden biridir.Bu meyvenin faydalarını saymakla bitiremezsiniz Allah yarattığı her nimetin bir yararı olduğunu biliyor ve o meyve sebze yada her ne ise bize bir armağan olarak sunmuş bu nimetleri düzgün ve doğru kullanmak çok önemli israf yapmadan kararında tüketip sağlığımıza etki edece mucizeleri izlemek gerekecektir.Kayısı posalı ve lifli bir besin olduğu için mideyi rahatlatma konusunda harika bir yardımcıdır içeriğindeki demir ile kalp hastalıkları kansızlık nedeniyle oluşan hastalıkları engellemek için harika bir besindir.Ayrıca böbrek sağlığı için vazgeçilmez bir reçetedir.Gördüğünüz gibi Cenabı Allah her meyvede veya sebzede kısacası nimetlerde çok güzel faydalar vermiş ve bunu doğru yerde doğru zamanda ve kararında kullanın demiş.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ