Balık Yağının (Omega 3) Faydaları

Balık yağı yani Omega 3, beyin gıdası olarak bilinmektedir ve kalp hastalıklarından kolesterole hatta kilo vermeye kadar işe yarayan ulvi bir gıdadır.

Balık yağı yani Omega 3, beyin gıdası olarak bilinmektedir ve kalp hastalıklarından kolesterole hatta kilo vermeye kadar işe yarayan ulvi bir gıdadır.

Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda çalışmalarda incelenen 12 diyet, yaşam tarzı ve metabolik risk faktöründen Omega 3 yağ asidi eksikliği Amerikalıların altıncı ölüm nedeni arasında çıkmaktadır.

Omega 3 Nedir?

Omega 3 doymamış yağ asitleri grubunda olan bir esansiyel yağ asidi grubuna verilen isimdir. Esansiyel demek ise insan vücudunda üretilemeyen yani dışarıdan alınması anlamına gelmektedir.

Çoklu doymamış yağ asitleridir yani PUFA denmektedir.

Omega 3 Çeşitleri

Omega 3 içinde çeşitli PUFA lar vardır. En önemlilerinden,

  1. EPA (Eikosapentaenoik Asit) : Hayatın devam edebilmesi kendi aralarında iletişimlerinin sağlanması gerekir. Yoksa hücreler doğru çalışamaz ve eksik çalışmaya ve kanserleşmeye neden olur. İşte bu dokular arası sinyal aracı olarak kullanılan eikosanoidlerin yapımı için kullanılır.
  2. DHA (Dokazahekzaenoik Asit) : Dokuların yapı elemanlarında kullanılan bir yağ asididir. Özellikle beyin için önemlidir. DHA’nın az alınması Alzheimer, öğrenme güçlüğü, hiperaktiviteye sebep olmaktadır.
  3. ALA (Alfa Linoleik Asit) : Araştırmalar Tip-2 Diyabet belirtilerini ve yan etkilerini azaltmada etkili olduğunu ve kalp hastalıklarını koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir.

Balık Yağı

Omega 3 Balık Yağları Nelerde Vardır?

Somon, ringa balığı, sardalya, hamsi balıkları içerir. Bunları düzenli tüketmiyorsak o zaman bu yağlı balıklardan üretilmiş kapsülleri kullanarak ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Omega 3 Faydaları

Alzheimer Hastalığı ve Omega 3

FASEB dergisinde yayınlanan araştırmalarda omega 3 yağ asitleri dört ile on sekiz aylık Omega 3 takviyelerinin bilişsel düşüşün ve Alzeheimer hastalığı için bir silah niteliğinde olduğunu ortaya koymuştur.  Çünkü beyindeki doymamış yağların çoğu DHA’dan oluşmaktadır.

Kalp Damar Hastalığı ve Omega 3

Kalp damar hastalığı riskini artıran Triglisert düzeyidir. Omega 3 yağ asitlerini tüketmek kandaki triglisert düzeyini düşürmektedir. Circulation Tıp Dergisi’nde yayınlanan araştırmada kalp krizi sonrasında altı ay boyunca yüksek Omega 3 takviyesi alan hastalarda kalplerinin genel işlevlerini geliştirdikleri belirtilmiştir.

Kanser ve Omega 3

Bilimsel çalışmalar neticesinde Omega 3 yani balık yağının kolon, prostat, göğüs gibi çeşitli kanserleri önlemeye ve de öldürmeye yardımcı olduğu çıkmıştır.

Otoimmün Hastalıkları ve Omega 3

Yapılan araştırmalarda Omega 3 tüketimi neticesinde otoimmün hastalıklarından korunmaya yardımcı olmaktadır.

Balık Yağı

Depresyon ve Omega 3

Omega 3 alımı yapan kişilerde depresyonun daha az görüldüğü ve eğer var olan bir depresyon süreci var ise de belirtilerinin daha iyiye gittiği yine araştırmalar sonucunda da ortaya çıkmıştır.

Spor ve Omega 3

Balık yağı kas gelişiminde de etkilidir. Egzersiz esnasında kaslara daha fazla enerji ulaşmasını sağladığı için egzersiz performansının da artmasını sağlar.

Bu videodan da Omega 3 ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Yıllar!

Yorumlar

  1. yasemin kutlu

    Yazınız harika olmuş ayrıntılı bilgilendirme için teşekkürler.Ben de kullanmaya başladım bakalım easyfish oil yetişkinler için olanı alıyorum güvenilir ve aynı zamanda güzel tadı olan bir balık yağı eğer benim gibi kolat beğenmeyen arayışta olan birileri varsa onu gönül rahatlığıyla öneririm.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ