Spor Yapmanın Çocuklara Etkisi Nelerdir?

Herhangi bir spor dalı ile uğraşmanın insana olan olumlu etkileri oldukça fazladır. Bu olumlu durumların daha fazlası aslında çocuklar için de geçerlidir. Bu etkileri sizler için derledik. Keyifli okumalar!

Herhangi bir spor dalı ile uğraşmanın insana olan olumlu etkileri oldukça fazladır. Spor sayesinde sağlığınızı koruyabilir, hayal ettiğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz ve dengeli beslenirsiniz. Çocuklara da bu spor kültürünü erken yaşta vermeliyiz. Onların ileride sağlıkla ilgili problem yaşamamalarını erken yaşta önleyecek durumların başında spor gelmektedir. Peki, spor gelişmekte olan bir çocuğa ne gibi katkılar verebilir?

cocuklarin-spor-yapmasi

Gelişimleri Sağlıklı Olur

Hangi spor dalı ile uğraşırlarsa uğraşsınlar, çocuklar yüksek miktarda enerji harcarlar ve bu enerjiyi geri kazanmak isterler. Bu sayede çocuk hem kilo problemi çekmez hem de düzenli beslenerek sağlık bir şekilde büyürler. Düzenli ve sağlıklı beslenerek kas ve kemik problemlerini erken yaşta önlerler.

cocuklar-ve-spor

Odaklanma Problemi Olmaz

Özellikle okula başlayan çocuklarda odaklanma ciddi bir problemdir. Bizler belki bu problemi göremeyebiliriz ama konsantre olmak çocuklar için zor olabilir. Onlara bu kültürü spor yaptırarak aşılayabiliriz. Bu durumu açıklayan da birçok bilimsel çalışma vardır. Çalışmaların sonucunda spor ile uğraşan çocukların odaklanma ve konsantre olma problemi çekmediği ortaya konmuştur.

sporcu-cocuklar

Özgüven Kazanırlar

Yine gelişmekte olan çocuklarda gördüğümüz temel problemlerden biri olan özgüven problemini spor sayesinde ortadan kaldırabilirler. Siz ise bu problemin ortadan kalktığını belki de çok kısa bir süre içinde göreceksiniz. Galibiyet alarak veya yapamadığı bir egzersizi bir süre sonra yaptığı zaman müthiş bir özgüven kazanırlar.

sporun-cocuklara-etkisi

Hızlı Düşünür ve Hızlı Karar Verirler

Spor yapmanın çocuklar üzerindeki bir olumlu etkisi de hızlı düşünmelerini ve hızlı karar vermelerini sağlamaktır. Bazı spor dallarında çok kısa sürede karar vermeleri gerekebilir. Belki ilk seferlerinde bunu başaramayabilirler ancak ilerledikçe ve sporuna devam ettikçe bu konuda oldukça başarılı olacaklardır. Tahmin edebileceğiniz gibi hızlı karar vermek ve hızlı düşünmek hem günlük hem de iş yaşantımızda oldukça önemlidir.

yuzme-ve-cocuklar

Bir Ekip İle Çalışmayı Öğrenir

Futbol, basketbol, voleybol ve buna benzer takım oyunlarında çocuklar hem rekabetin tadına varırlar hem de bir şeyleri tek başına yapamayacağını anlar ve bir ekiple çalışmayı öğrenirler. Takım arkadaşı ile iyi geçinmeyi, bencil olmamayı ve belki de liderlik etmeyi öğrenecektir. Liderliği ve paylaşmayı bu sayede çok iyi öğrenirler.

Konu ile ilgili "Obeziteyi Engellemenin Yollarından Biri de Duyarlı Ebeveynlik!" adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu Sağlık Günler!

Yorumlar

  1. MELİS ARLIER

    Çocukların gelişimi her şeyden önemli bir durumdur.Yanlış ve hatalarda çocuklarınız gelişimini tamamlayamaz veya hatalar sonucu çocuklarınızda kalıtsal sıkıntılar çıkabilir mesela çocuğumuzu öncelikle sebze ağırlıklı beslenme şekline alıştırmalıyız bizler yutan cinsten yaratık değiliz bizler insanız ve bizler çiğneriz yutmayız yutan hayvanlar bizden farklıdır yani sindirim ve çiğneme açısından bizden farklıdır bizler kendi ırkımızın yaşadığı gibi yani yaşamalıyız bu işin reçetesi veganlıktır. Bir vegan zayıflamak için diyet vs yapmaz göremezsiniz çünkü ihtiyacı yoktur programlı yemek yeme ve dengeli beslenme işinde uzman birer kişiliklerdir.Mesela bizler yani veganlar hayvansal hiçbir gıdayı tüketmezler nasıl olur dediğinizi görebiliyorum evet oluyor ve gayette güzel oluyor spor yapıp düzgün beslenip harika sonuçlar elde ediyoruz. Vücudun güzelliğini geçtik öncelik olarak sağlıklı yaşam konularında bilgi sahibi olmaktayız.Gelelim spora spor vücudun en önemli dostudur kardiyo ağırlıklı yapılan spor kalp güçlendirmekte zıplama ile yapılan sporlarda boy uzatma gibi egzersizler yapılmakta mesela bir spor salonuna yazılarak kendinizin spor yapabilmesi gibi çocuğunuzun da bu işlerden uzak kalmadan sporu bir yaşam biçimi haline getirmeyi öğrenmelisiniz.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Dövüş Sporları

Yüzme Havuzlu Salonlar

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ