Sigaranın Spora 4 Olumsuz Etkisi

Sigaranın vücudumuza olan zararlı etkilerini tek tek yazmaya kalksak bu en az bir hafta sürerdi. Bu yazımızda sadece sigaranın yaptığınız sporu nasıl olumsuz etkilediğini anlatamaya çalıştık. Keyifli okumalar!

Sigara bağımlılık yapan ve içerisinde 40 adet kanserojen madde bulunduran bir tütün çeşididir. Vücudumuzda yer alan neredeyse tüm organlara zarar verir. En çok zarar verdiği organlar akciğer ve kalptir. Başlıca sebep olduğu hastalıklar ise damar yolu, solunum yolları ve maalesef kanser hastalıklarıdır. Bunların yanı sıra cildinizde oluşan kırışıkların sebebi de sigaradır.

Tabii ki bu hastalıklara yakalananlar sadece sigara içenler olmuyorlar. Aynı zamanda pasif içiciler de bu hastalıklara sık sık yakalanabiliyor. Sigara dumanının olduğu ve aşırı sigara tüketilen yerler oldukça zararlıdır. Özellikle küçük yaştaki çocukları bu dumandan ve pasif içicilikten korumanızı şiddetle öneririz.

Sigara İçmenin Spora Etkileri Nelerdir?

Sigaranın yaptığınız spora etkilerini yazmadan önce şu öneriyi yapmak isteriz ki spor salonundan çıktığınız zaman hemen sigara lütfen yakmayın. Bunun sebebi ise siz spor salonunda çalıştıktan sonra ciğerleriniz genişler. Bu genişleyen ciğerleri sigara dumanı ile doldurmak ise inanılmaz zararlıdır.

sigaranin-vucuda-etkisi

Çok Yavaş Gelişme Kaydedersiniz

Sigaranın içinde bulunduğu nikotin maddesi direkt olarak damarlara zarar verir ve bu sayede damarlar bir süre sonra daralmaya başlar. Bundan dolayı vücuttaki kan akışı biraz daha yavaşlar. Böylece kaslara ulaşması gerek kan yeterli miktarda kaslara ulaşamaz. Bu da sizin çok emek vermenize rağmen oldukça yavaş gelişme kaydetmenize neden olur.

Performansınız Oldukça Düşer

Sigaradan dolayı hasar gören ve işlevini yavaşça kaybeden akciğer yeterli miktarda oksijen depolayamaz. Siz spor yaparken oksijen ihtiyacınız oldukça artar ve akciğerleriniz bu isteğe cevap veremez.

sigaranin-olumsuz-etkileri

Sık Sık Hasta Olursunuz

Spordan çıktıktan sonra ister istemez kendinizi yorgun hissedeceksiniz ve bu da sizin bağışıklık sisteminizi düşürecektir. Bu sebepten dolayı günlük C vitaminini gerekli besinlerden alarak tekrar bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ancak işte sigara tam burada devreye giriyor. Sigara kullanımı vücuttaki C vitamini oranını düşürür. Bunda dolayı da hasta olma ihtimaliniz artar.

Kısa Süre Antrenman Yaparsınız

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sigara kalbe ve direkt olarak ciğerler olumsuz etki ettiği için çok çabuk yorulursunuz. Bu da sizin çok daha kısa süre antrenman yapmanıza neden olur. Daha da önemlisi ise kendinizi zorladığınız an kalp sıkışması yaşayabilirsiniz.

Konu ile alakalı "Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi İspanya, Türkiye 51. Sırada Yer Alıyor!" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bol Sağlıklı ve Sporlu Günler

Yorumlar

  1. Osman Güler

    Evet bende sigara içen eski bir sporcu olarak anlatayım birinci lig tecrübesi olan emekli bir sporcuyum 1985-1986 yıllarında jübilemi yapmıştım şimdi sigara vücudumuza verebileceğimiz en etkili silahlar dandır bağımlılık yaptığı gibi ilk 3 ayda sizi kölesi yapabilir 1 yılı devirdikten sonra kurtulmanız çok zordur.ikinci yılında sigaranın vücudunuza verdiği zararlar bire birer ortaya çıkmaya başlar öncelikle yaptığınız sporda form düşüklüğü yaşarsınız çabuk yorulmanız da çabasıdır.Kanımızın geçtiği damarların sigara yüzünden büzülmesi ile kalp pompalama esnasında damarların tıkanmasından dolayı sıkıntı yaşayacak ve hatta kramp ve kasılmalarla kalp sağlığı da olumsuz etkilenmektedir.Sigaranın açtığın en büyük rahatsızlıklardan biride amfiden hastalığıdır.Nefesinizin giderek azalması bu hastalıktan dır. Yıllar sonra ortaya çıkacak bu hastalık sizi gerçekten geri dönülmez bir yola götürmektedir.Sigarayı bırakmak için elinizden geleni yapmalısınız mesela canınız sigara istediğinde çerez vs atıştırmak sakız çiğnemek ağzınıza bir iki tane reyhan yaprağı atıp çiğnemek gibi sigaranın o istek kısmında ki sıkıntıyı aşmanız çok önemlidir.Sigarayı bıraktıktan sonra bir yıl sonunda hiç içmeyen bir insanla aynı duruma gelebilirsiniz.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Cardio

Kickboks Salonları

Yüzme Havuzlu Salonlar

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ