Etkili Mekik Nasıl Çekilir?

Mekik hareketi, karın kaslarınızın güçlenmesini ve ortaya çıkmasını sağlar. Hem spor salonlarında hem de evde yapabileceğiniz mekik hareketinin püf noktalarını sizler için derledik. Keyifli okumalar!

Karın kaslarını güçlendirmek ve ortaya çıkarmak istediğimizde aklımıza gelen ilk hareket mekik hareketi olur. Mekik çekerken bilinmesi gereken en önemli konu bu hareketin size yağ yaktırmayacağı sadece karın kaslarınızı çalıştıracağı olmasıdır.

Amacınız aynı zamanda zayıflamak veya karın bölgenizdeki yağları da eritmek ise o zaman mekik ile birlikte cardio egzersizlerine de devam etmelisiniz. Siz cardio egzersizleri ile karın bölgenizdeki yağları eritirken aynı zamanda mekik çekerek alttan kaslarınızı güçlendirirsiniz ve en sonunda hayal ettiğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz.

nasil-mekik-cekilir

Mekik hareketinin tam faydasını görmek istiyorsanız bu egzersize uzun süre devam etmelisiniz. 2 hafta veya 1 ay gibi bir sürede istediğiniz görünüme sahip olamayabilirsiniz. Bundan dolayı bu egzersizi uzun süre yapmalı, aksatmamalısınız.

Diğer önemli konular ise mekik çekerken dikkat edilmesi gereken durumlar ve hareketin doğru uygulanması. Bu iki konuda yanlış yaparsanız eğer ileride sağlık problemleri çekebilirsiniz.

mekik-cekmek

Mekik Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mekik çekmek için ilk dikkat etmeniz gereken konu egzersizi yapacağınız zemin. Zemin kesinlikle yumuşak olmamalıdır. Özellikte yatak veya yumuşak sünger üzerinde olmamalıdır. Uzandığınız yer nispeten daha sert olmalıdır. Zeminin yumuşak olması durunda ise belinizde ileride bel fıtığı hastalığı çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Daha önce de dediğimiz gibi, mekik çekmeyi uzun süre sürdüreceğimiz için bu tarz detaylara dikkat etmeliyiz.

Bu hareket esnasında bir diğer önemli konu ise ayakların durumudur. Eğer ayaklarınızı düz bir şekilde uzatırsanız yaptığınız hareketin birçoğunu baldır ve kalça kasları üstlenir ve karın kaslarının gelişimi oldukça yavaşlar. Yine aynı şekilde dizlerinizi fazla kırmamalı ve karnınıza kadar çekmemelisiniz mekik hareketinde.

Mekik çekerken en önemli konu ise ellerdir. Sanılanın aksine kesinlikle ve kesinlikle ellerinizi boynunuza veya başınızın arkasına koymayınız. Hem hareketin verimini düşürür, hem de ileride boyun fıtığına yol açar. Çünkü her mekik sırasında boynunuza fark etmeseniz bile büyük bir baskı uygularsınız.

etkili-mekik-cekmek

Etkili ve Doğru Mekik Nasıl Çekilir?

Öncelikle düz bir zemine uzanın. Beliniz ile zemin arasında boşluk kalmamasına dikkat ediniz. Eğer kaldıysa havlu koyabilirsiniz. Daha sonra dizlerinizi kırın ve ayak tabalarınızın tam olarak yere bastığından emin olun. Bacaklarınızı çok açmayın hatta kalça hizasında olmalıdır. Ellerinizi başınızın arkasına götürünüz ancak kesinlikle bağlamayınız veya boynunuzda birleştirmeyiniz. Karnınızı çekin ve sıkın. Sonrasında yerden kalkın ve minimum birkaç saniye bekleyin. Yerden kalkma yüksekliğiniz de 20-25 cm olursa en verimlisi olur. Sonra tekrar aynı pozisyona dönebilirsiniz.

Ne zamandan beri yaptığınıza göre değişebilir ama bizim tavsiyemiz 3 set 5’er kere mekik çekmenizdir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Konu ile alakalı "Etkili Şınav Nasıl Çekilir" adlı yazımızı da okumanızı tavisye ederiz.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Cardio

Fitness Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ