Sağlıklı Yaşam ve Spor

Ankilozan Spondilit Nedir?

Adını son günlerde sıkça duymadığımız hastalıkların başında ankilozan spondilit (AS) hastalığı gelir. AS hastalığı kronik bir romatizma hastalığıdır. Omurga ve leğen kemiğindeki eklemler ve bel bölgesine etki eder. Bir çeşit omurda iltihaplı romatizma hastalığıdır.
12 Eylül 2019,   0 Yorum
Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan Spondilit Nedir?

Adını son günlerde sıkça duymadığımız hastalıkların başında ankilozan spondilit (AS) hastalığı gelir. AS hastalığı kronik bir romatizma hastalığıdır. Omurga ve leğen kemiğindeki eklemler ve bel bölgesine etki eder. Bir çeşit omurda iltihaplı romatizma hastalığıdır.

Genelde bu ağrı belde oluşan ağrı ile başlar. AS hastalığı bünyeden bünyeye farklılık gösterse de hastaların ortak rahatsızlığı belde oluşan şiddetli ağrıdır. Özellikle sabah uyandıktan sonra vücut uzun süre hareketsiz kaldığından dolayı belde etkili bir ağrı baş gösterir. Yataktan kalktıktan sonra zamanla bu ağrı azalsa da işin zor kısmı ayağa kalkmaktır. Erkeklerde daha çok gözüken ankilozan spondilit hastalığı genellikle 15-45 yaş aralığında daha çok gözükür.

AS hastalığı genelde kroniktir. Ancak özellikle masa başı işe sahip kişilerin de bu hastalığa yakalanma riski az da olsa vardır. Hastalıkta erken tanı ve tedavi çok ama çok büyük bir avantajdır. AS hastalığının tedavi yöntemi ise egzersizdir. Hem bu hastalık için özel egzersizler vardır hem de pilates ve yüzme tedavide başı çekerler.

Bu yazımızda ise bu hastalık için önerilen egzersizleri paylaşmayacağız çünkü doktorunuzun size vereceği özel egzersiz türleri olabilir. Bundan dolayı da sizleri yanlış yönlendirmek istemiyoruz. Örnek vermek gerekirse internette yer alan egzersizler ile şu anda bir tanıdığımın egzersizleri aynı değil.

ankilozan-spondilit

Ankilozan Spondilit Hastaları Ne Yapmalıdır?

AS hastalığında öncelikle hastanın yapması gereken ilk ve en temel egzersiz dik durmasıdır. Günün her vakti belki her saniyesinde kendinize sürekli dik durmanız gerektiği hatırlatmalısınız. Gerekirse telefonunuzun veya bilgisayarınızın duvar kağıdını “DİK DUR” diye ayarlayabilirsiniz. Eğer dik durmayı aklımıza getirmezsek ilerleyen yaşlarda boyunda öne doğru eğilme başlayabilir.

Bunun yanı sıra gün içerisinde oldukça fazla miktarda su tüketmelisiniz. Yapmanız gereken 2 temel şeyi bu şekilde tamamlamış olursunuz. Dik durun ve bolca su tüketin. Bunlar tedaviye başlamanız için olması gerek durumlar.

Bir sonraki aşama ise pilates. Bize dik durmamızı asıl öğretecek olan egzersiz. Ancak tam burada şunu belirtmek lazım ki pilatesi doktorunuza kesinlikle söyleyin. Çünkü aletli de olabilir aletsiz de. Biz şimdilik aletsiz pilatesi öneriyoruz ancak dediğimiz gibi dokturunuz bunu değiştirebilir. Pilatesi yaparken kendinizi mümkün olduğunca yormamaya çalışın, derslerinizi aksatmayın. Pilates sayesinde sırt ağrılarınızın azaldığını, sabahları daha dinç kalktığınızı ve vücudunuzun zamanla mükemmele yakın bir görünüm kazanacağını unutmayın.

as-hastaligi

Pilatesten sonraki önerilen egzersiz ise yüzme. Bildiğiniz üzere yüzerken vücudunuzun tüm kasları çalışır. Yüzmenin de pilates kadar belki daha fazla etkisi olduğunu söylememiz gerek. Bu iki egzersiz hem sizin psikolojik durumunuzu düzeltip kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, hem vücudunuz gerçekten mükemmel bir görünüm kazanır, hem de ağrılarınızı mümkün mertebe azaltır.

Konu ile alakalı bir diğer yazımız olan "Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Kanserden Koruyan Besinler" adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bol Sporlu Sağlıklı Günler!


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pilates Salonları

Yüzme Havuzlu Salonlar

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Bültenimize Kaydolun

Bültenimize Kaydolun

Spor, diyet ve yaşamla ilgili gönderdiğimiz blog bültenimize ücretsiz kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun.