Spor Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Hemen hemen artık hepimiz gündelik yaşantımızın bir kısmını spora ayırıyoruz. Spor yaparken yüksek verim almak istiyoruz ancak bazen ise çevreden duyduğumuz yanlış cümleler ile sporumuzu verimsiz hale getirebiliyoruz. Sizler için bu 5 yanlış cümleyi ele aldık. Keyifli okumalar!

Hemen hemen artık hepimiz gündelik yaşantımızın bir kısmını spora ayırıyoruz. Kimimiz fitness, kimimiz cardio, kimimiz ise diğer spor çeşitleri ile uğraşıp kendine sağlıklı bir yaşam kurmaya çalışıyor. Bunları yaparken spordan yüksek verim almak istiyoruz. Ancak bazen ise çevreden duyduğumuz yanlış cümleler ile sporumuzu verimsiz hale getirebiliyoruz. Sizler için bu 5 yanlış cümleyi ele aldık.

Yağlar Kasa Dönüşmez

Spora başlamadan önce ısrarcı yakın arkadaşlarınızın sizi motive etmesi için kullandığı cümlelerden birisi de yağların kasa dönüşeceği cümlesidir. Ancak bu cümle kesinlikle yanlıştır. Kasların ve yağların dokuları aynı olduğu için herhangi bir dönüşüm gerçekleşmez. Yapmamız gereken koşu bantları ve diğer fitness hareketleri ile yağları eritip, sonrasında güçlenip kasları belirginleştirmek.

fazla-spor-yapmak

Sporda Geçirdiğiniz Uzun Süre Daha Çok Verim Almanızı Sağlamaz

Spor salonlarında kendimizi motive etmek için veya vicdan azabı çekmemek için bazen programımızdan çıkıp fazladan süre geçirebiliyoruz. Fakat bu durumun size kesinlikle bir katkısı olmayacaktır. Yüksek verim almak için programınıza bağlı olmalısınız, hareketlerin sürelerini aşmamalısınız. Aynı durum hareketler arası dinlenme için de geçerli. Hareketli çok sık yaparsanız veya çok uzun süre dinlenirseniz yine yüzde yüz verim almanız imkansıza yakın olur. Tüm bunların yanı sıra işin en önemli kısmı olan sağlık kısmı da ciddi tehlike altına girer. Örnek olarak bacak egzersizini uzatırsanız bacaklarınızda ciddi bir ağrı olabilir. Bu da günlük hayatınızda sizi oldukça zorlar ve daha büyük problemlerin başlangıcı olabilir.

Spora Ara Verdikten Sonra Kaslar Sarkmaz

Uzun süre spor yapmış ve hala yapan kişilerin en büyük korkularından birisi de sporu bıraktıktan sonra kasların sarkacağı ve vücut görüntüsünün bozulacağıdır. Fakat bu kesinlikle doğru değildir. Siz sporu bıraktıktan sonra kaslar değil, kası sarıp sarmalayan cildin sarkma durumu vardır. Bu sarkma olayı tamamen cilt ile alakalıdır ve sizin de tahmin edeceğiniz üzere yaş arttığı zaman bu durumun ortaya çıkma ihtimali de artacaktır.

spora-ac-gitmek

Spora Gitmeden Önce Aç Olmamalısınız

Bu durumu bir de tam tersi olarak savunan kişiler var fakat onlarda yanılıyor. Spora ne çok aç ne de tıka basa tok gidilmelidir. En ideali yemekten yaklaşık 2-3 saat sonra gidilmesidir. Eğer aç karnına giderseniz, spor yapacak enerjiyi kendinizde bulamayabilirsiniz ki bu da çok normal bir durumdur. Tam tersi durumda ise karında ve bağırsakta olan kandan dolayı şiddetli bir ağrı çekersiniz. Normalde bu kan kaslarınızda olması gerekir. Bu gibi sebeplerden dolayı yemek yedikten 2 ya da 3 saat sonra spora gitmeniz sizin için en iyi vakit olacaktır.

Antrenmanın Gün İçinde Özel Bir Vakti Yoktur

Sizin de bildiğiniz üzere hayatımıza televizyonlardan duyduğumuz “sabah sporu” terimi girdi. Şu bir gerçek ki ne sabah ne akşam ne de günün belli bir vaktinde spor olmaz çünkü sporun saati olmaz. Siz kendinizi en iyi ne zaman hissediyorsanız o zaman spor yapmalısınız. Şunu da belirtmek de fayda var ki kendinize bir vakit seçtiğiniz zaman bundan sonra da o vakitlerde spor yapmaya özen gösteriniz.

Konu ile alakalı olan "Travelling Lunge Egzersizi Nasıl Uygulanır" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. MÜCAHİT YILDIRIM

    MÜCAHİT YILDIRIM

    Spor hayatımızın aslında olmazsa olmazı hayatımızın bir yerlerinde her zaman olması gereken bir etkileşimdir.Mesela fithnes yapan bir anne her gün sabah koşan bir babanın çocukları da anne ve babalarını örnek alacak ve onlarda çocukluklarından itibaren bu alışkanlıkları kendilerinde bulmalıdır.Mesela bu şekilde büyüyen çocuklar spor yaparken o harika duyguyu hissettikleri için sporu sevecek ve yapacakları hareketlerle yağ yakacak durumda birer sporcu olacaklardır.mesela yemekten hemen sonra spor yapmak midenizin ağrımasına dalak şişmesine neden olduğu gibi rahatsızlık çekeceğiniz aşikar olacaktır.Bende aslında yağların zamanla kasa dönüştüğünü düşünüyordum :) Meğer o şekilde değilmiş yapılacak işlem yağları mekik koşu ip atlama gibi sporlarla yakmak ve kısa bir sürede yağsız kas kütlesini güçlendirip yoğunluğunu arttırıp sonrasında parçalayarak güzel bir görünüme sahip olmasını sağlamaktır.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cardio

Fitness Salonları

Yüzme Havuzlu Salonlar

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ