Taş Devri Diyeti Nedir?

Taş devri diyeti veya bir diğer ismi ile Paleo diyeti diğer diyet türlerinden biraz daha farklıdır. Taş devri insanlarının beslenme düzenini temel alan bu diyeti sizler için ele aldık. Keyifli okumalar.

Taş Devri Diyeti Nedir?

Taş devri diyeti ya da Paleo diyeti, aslında bir diyet türünden farklı olarak bir yaşam biçimi olarak gözükmektedir. Bunun sebebi ise o devirde yaşayan insanların hayatları boyunca bu şekilde yaşamalarıdır. Sağlık ve çok güçlü bir bedene ulaşmak için bu sürenin kısa olmadığını unutmayınız.

O dönemlerde tarımcılık fazla gelişmediği için insanlar sadece avcılık ve toplayıcılık ile beslenirlerdi. Bu basit ve ilkel durumlardan dolayı bu diyette hazır ve işlenmiş her şey tam anlamıyla yasak oluyor. Özellikle şeker ve unlu yiyecekler taş devri diyetinde yer almıyorlar, her yiyeceğin doğal olmasını savunuyor. Tüm bunların yanı sıra sizin de tahmin edeceğiniz gibi yiyeceklerin mümkün mertebe çiğ olarak tüketilmesini de savunuyor.

tas-devri-diyeti-nasil-yapilir

Taş Devri Diyeti Nasıl Yapılır?

İlk olarak başlamanız gereken nokta karbonhidrat dengesi. Gün içerisinde yediğimiz sebze ve meylerin içerisinden yeterli miktarda karbonhidrat alıyoruz aslında. Ancak şeker, unlu mamül ve nişasta içeren meyve sebzelerden uzak durmamız gerek. Çünkü bunların içerisinde de oldukça fazla karbonhidrat vardır ve biz bu yiyecekleri tükettikçe karbonhidrat seviyesi vücudumuzda artacaktır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi her şeyin doğal olanını kullanmalısınız. Örnek olarak yemek yapmakta veya başka bir durumda kullanacağımız yağı seçerken ayçiçek mısır özü gibi yağları değil de zeytinyağı veya tereyağını tercih etmenizde fayda vardır. Sindirim sistemini yardımcı olması adına lifli yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bu sebepten dolayı gün içerisinde yeşillik tüketebilirsiniz.

tasdevri-diyeti

Taş devri diyetinin en önemli noktası ise gün içerisinde tüketebileceğiniz kadar et tüketmek olacaktır. Kırmızı et tüketiminde en önemli konu ise eti ne kadar pişirdiğinizdir. Bu diyete göre eti yiyebileceğiniz en az derecede pişirmenizdir. Aynı durum tavuk ve balık etleri için de geçerlidir. Ancak tekrar söylemekte fayda var ki tavuk ve balığı doğal ortamından elde ederseniz diyetin tam olarak amacına ulaşmış olursunuz.

Son olarak bahsetmemiz gereken konu ise su içimi. Herhangi bir diyet uygulamasak da zaten su tüketimi insan sağlığı ve vücudu için oldukça önemlidir. Günde 2,5-3 litreye yakın su içmek beden sağlığımız için oldukça önemlidir.

Bu diyetin belki de tek olumsuz yanı aslında oldukça yararlı olan tam tahıllılara ve baklagillere izin vermemesidir. Eğer bu diyeti çok şiddetli değil de biraz daha esnek uygulayanlara süt ve süt ürünleri tüketimine izin verilmektedir.

Konu ile alakalı bir diğer yazımız olan "Zayıflatan Pancar Detoksu" adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Boks Salonları

Cardio

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ