İp Atlayarak Kalori Yakın Ve Güçlenin!

Çocukların oynadığı oyun olarak da bilinen ip atlamak, aslında oldukça önemli bir spordur. Vücutta yer alan neredeyse tüm kasları çalıştırır.

Çocukların oynadığı oyun olarak da bilinen ip atlamak, aslında oldukça önemli bir spordur. İp atlamanın en büyük avantajı ise maliyetsiz ve neredeyse her ortamda yapılabilmesidir. Tüm vücudu çalıştırdığı için aklınıza gelebilecek tüm spor branşlarının antrenmanlarında ip atlamak yer alır. Zıplayarak yaptığımız bu egzersizde aslında sürekli olarak da dengemizi koruruz. Dengenin yanında ise nefes alıp verme işlemini de ayarlarız.

İp Atlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Eğer ip atlamayı evde yapacaksanız yerde bir halı veya ona benzer bir şeyin bulunması gürültü açısından ve ayağınızın acımaması açısından faydalı olacaktır. Spor salonunda ise sporunuz bittikten sonra veya programınızda yer alan hareketler arasında ip atlayabilirsiniz. İp atlarken dikkat edilmesi gereken konuların başında ise zıplayıp iniş yaparken topuk üzerine değil de ayakucuna doğru basmalısınız. Bu şekilde ayağınız acımamış olacaktır.

Çıplak ayakla evde ip atlayabilirsiniz ancak spor salonunda veya dışarıda ip atlayacaksanız eğer ayakkabınızın oldukça rahat olması gerekir. Günlük veya haftalık spor programınıza 15 ile 20 dakika arasında ip atlamayı da ekleyebilirsiniz. Haftada kaç gün ip atlamalıyım sorusuna ise biz her gün yaparsanız daha hızlı ve etkili sonuç alabilirsiniz diyoruz.

ip-atlama-faydalari

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

 • Tüm kasları çalıştırır
 • Yağ yakımını hızlandırır
 • Kalp sağlığını korur
 • Kan akışının hızlandırır
 • Akciğere iyi gelir
 • Stresi azaltır
 • Kalçaları şekillendirir
 • Kemik erimesini engeller
 • Selülitleri giderir
 • Ayak bileklerinizi güçlendirir

ip-atlamak

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Yazımızda da belirttiğimiz gibi kalori yakmasının yanı sıra ip atlamak aslında tüm vücudu çalıştırır. Bundan dolayıdır ki kalori yakımını hızlandırır. Düzenli olarak yapılan ip atlama egzersizi ile düz ve kaslı bir karna sahip olabilirsiniz. Bundan dolayı da aslında ip atlayarak bölgesel yağ yakabilirsiniz.

İp atlarken verilen yakılan kaloride tempo oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalar sonucu 60 kilo olan birisi 1 saat boyunca yavaş tempoda ip atlar ise yakacağı kalori 472 kalori olur. Aynı kilodaki başka birisi hızlı tempoda yine 1 saatte yakacağı kalori yaklaşık 708’dir. Şu da unutulmamalıdır ki kalori yakımını etkileyen en önemli konu zıplama sıklığıdır.

ip-atlama-yararlari

İp Atlamak Boy Uzatır Mı?

İp atlama konusunda herkesin belki de en çok merak ettiği konu ip atlamak boy uzatır mı sorusudur. Bu soruyu şu şekilde cevap verebiliriz; sadece ip atlayarak boyunuz uzamayabilir ancak boy uzatan antrenman programlarının içerisinde ip atlamak vardır. Bunun dışında ip atlamak kesinlikle boy uzatır şeklinde bir cümle kurmamız yanlış olabilir.

Konu ile alakalı "İp Atlamak Deyip Geçmeyin" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu Sağlıklı Günler!

Yorumlar

 1. Sefa Adıgüzel

  Sefa Adıgüzel

  Hem eğlenceli hemde vücudun her alanını çalıştıran harika bir egzersiz metodudur.İp atlamak kolay ve eğlenceli olduğundan öncelikle insanın zevkle yapacağı bir spor olarak idman ve antrenman programlarında yerini alır.Ben ortaokul zamanında boks yapmak ve öğrenmek için kulübe gittim biraz kilo problemim vardı hocam bana ilk yapacağın koşmak mekik çekmek ve ip atlamak dedi ve bir program verdi programda kapalı spor salonunu 20 tur koşacağımı söyledi her 5 turda yere yatıp 30 mekik yapacağım ve bunların bitiminde yani 20 tur tamamlandığında 4 sette 100 tane ip atlamam gerektiğini söyledi ben bunları o zamanlar yaptım ve vücudumda büyük bir gelişme oldu.Belki boksör olamadım ama o zamanlar hocamın verdiği antrenman programını kullanarak 1,88 boy ve 95 kilo ağırlığında atletik bir vücuda sahip oldum.İp atlamak koşmak yüzmek yani spor etkinlikleri hayatınızda her zaman olsun spor yaşam biçiminiz olsun spora dayalı bir meslek sahibi olmasanız da mutlaka her sabah 1 saat en az spor bu sayede hem sağlıklı yaşayacak hemde genç ve fit kalacaksınız..Şuan 40 yaşındayım ve sporumu tatil günlerde dahil eksiltmeden yapıyorum arkadaşlarım sen hiç yaşlanmayacak mısın diyor :)

 2. aslı

  çocukluğumda çok iyi atlardım ip fakat şu an sanırım aldığım kilolardan dolayı atlayamıyorum haha. ancak ip atlamanın bu kadar kalori yakacağını tahmin etmiyordum

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fatburning

Fitness Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ