Üzümün Faydaları Nelerdir?

İnsan vücuduna en faydalı meyvelerden biri olan üzüm, bol miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Bu faydalı meyvenin birçok faydası vardı. Bu faydaları sizler için ele aldık. Keyifli okumalar!

Salkımdaki görütüsü ile iştah açan ve estetik görünümü ile doğal manzara oluşturan üzüm, bol miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Aynı zamanda kurutulmuş hali ile de tüketilir. Yeşil, kırmızı, sarı ve siyah gibi birçok çeşidi vardır. Üzüm, içerisinde oldukça fazla antioksidan içerir ve bu özelliği sayesinde şeker ve kalp hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Üzümün 150 gramında 0.9 - 1.1 gram protein, 21 mg A vitamini, 7.1 mg C vitamini ve 102  kalori vardır. Birçok hastalığa deva olan üzümün en önemli faydaları hangileridir?

uzum-yararlari

Kemikleri Güçlendirir

Üzüm, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kemiklerin güçlenmesinde oldukça önemli rol oynar. Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için tüketilmesi doktorlar tarafından önerilir. Sebebi ise üzüm demir, bakır ve mineral içermesidir. Kemik erimesi hastaları da üzümün bu özelliğinden dolayı tüketebilirler.

Astım Hastalığına İyi Gelir

Üzüm çekirdeğinin içerisinde bulunan maddelerin akciğeri kapasitesini genişlettiği ve böylece nefes darlığına iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, bol miktarda üzüm tüketen kişilerin astım ve benzeri nefes hastalıklarına yakalanma oranının oldukça düşük olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra üzüm iyi bir nemlendiricir. Bu özelliği sayesinde ciğerleri nemlendirir ve astım hastalığı oluşma ihtimalini azaltır.

yesil-uzum

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Üzümün en önemli faydalarından biri de kalp krizi riskini azaltmasıdır. Kan pıhtıları oluşumunu önleyip, kanı sulandırarak olası bir kalp krizi ihtimalini oldukça azaltır. Şunu da söylemekte yarar var ki renkleri koyu olan üzümler bu konuda daha etkilidirler. Üzümü günlük olarak tüketmek bu hastalık için oldukça önemlidir ve yararlı olacaktır.

siyah-uzum

Göz Sağlığını Korur

Üzüm ileriki yaşlarda ortayan çıkan görme bozukluğunu engeller. İçerisinde bulunan zeaksantin maddesi ile gözlerimizi hastalıktan korumaya yarar. Ayrıca uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu düzenli üzüm(kuru da olabilir) tüketilmesinin göz sağlığını ve özellikle retinayı koruduğu ortaya çıkmıştır.

Konu ile alakalı bir diğer yazımız olan "Karadutun Faydaları Nelerdir?" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu Sağlıklı Günler!

 

Yorumlar

  1. Metin Yargaç

    En sevdiğim meyvelerdendir üzüm Akdeniz bölgesinde bolca olan bir meyve olduğu için bizim buralarda Adana da her evin damında bir taht üzerine asma ağaçları vardır ve yazın her evde organik canlı kanlı üzüm bulunur ama cinslerine göre çok ürün olduğundan bazı yöreler üzümleri konusunda üne sahiptir İzmir ve Tarsus yöreleri bu konuda gayet başarılıdır.Üzümün faydalarını zaten konuda saymışsınız şimdi saymaya kalksak uzar gider yol olur ben anne ve babamdan gördüğüm kadarıyla söyleyeyim babamda şeker hastalığı vardı ve babam sürekli üzüm yerdi biz kızardık üzüm çok yeme şekerin çıkacak halbuki adama yedirmemiz gerekiyormuş mesela annem de çok tüketir Annemde astım var astım olduktan sonra üzüm tüketmesi hemde çekirdeği ile tüketmesi tavsiye edildi.Bende kendisine üzümün çekirdeği dahil sürekli yemesini sağlıyorum üzümün tek kötü yanı ne diye sorarsanız çok üzüm yeyip trafiğe çıktığınızda dikkat edin alkol metreye üflemek zorunda kalırsanız kanınızda alkol çıkacağı kesindir. :)

  2. mahmut

    bir tekirdağlı olarak yukarı yazan ne varsa altına imzamı atarım. bazı insanlar çekirdekli olduğu için üzümü yemezler ama ne kadar faydalı olduklarını bir bilseler.. sizin de yazdığın gibi özellikle göze çok iyi geliyor.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pilates Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ