Yağ Yakmanın Kolay Yolları Nelerdir?

Hepimiz kilo verip fit bir görünüme sahip olmak isteriz. Bunun için de hedefimiz yağ yakmaktır. Aslında hepimiz teknik olarak sürekli yağ yakarız. Ama bunu daha hızlı nasıl başarabiliriz?

Hepimiz kilo verip fit bir görünüme sahip olmak isteriz. Bunun için de hedefimiz yağ yakmaktır. Aslında hepimiz teknik olarak sürekli yağ yakarız. Ama bunu daha hızlı nasıl başarabiliriz?

1. Egzersiz Planı

egzersiz-plani

Spora başlamadan önce yapacağınız ısınma hareketleri sizin yağ yakmanızı hızlandıracaktır. Çünkü ısınma hareketleri esnasında nabız hızınız yağ yakma seviyesine kadar yükselir ve vücudunuzda bu ikazı almaya başladığı için yağ asitlerini parçalamaya başlar.

Egzersiz programınız sadece kardiyo çalışması ile sınırlı kalırsa bu sefer de kaslarınızı güçlendirmediğiniz için yağdan değil kastan da kaybetmeye başlayacaksınız. Kas hacmini arttırmak da hedefleriniz arasında olmalıdır. Egzersiz programınız hem çeşitlilik göstermeli hem de güç egzersizleri de olmalıdır.

2. Beslenme Planı

yag-yakma-beslenme

Karbonhidratlar : İnsülin seviyesinin kontrolü yağ yakmada önemli bir kriterdir. İnsülin ve karbonhidratlar birbiriyle bağlantılıdır. Karbonhidratlar insülinin yükselmesine sebep olurlar ve insülin de yağ depolamaktadır. Şeker, un gibi karbonhidrat seçenekleri insülini çok yukarıya tetikler.  Hayatımızdan karbonhidratları da çıkarmamalıyız. Çünkü vücudumuzda bu sefer kalp ve damar hastalıkları gibi problemler yaşamamak ve kas hacmimizin artması için tüketmemiz gerekir. Bu nedenle daha kaliteli karbonhidratları tüketmek gerekir. Kinoa, yulaf, mercimek, nohut, kuruyemişler, muz örneklenebilir.

Proteinler : Protein tüketimini artırmak gereklidir. Çünkü protein vücuttaki glukagon (yağ yakımını kolaylaştırır) seviyesini arttırır. Bilimsel araştırmalar protein esaslı kahvaltının karbonhidrata göre ghrelin seviyenizi (vücudunuzdaki bu hormon yemek yemeyi, besin ve enerji kullanımı ile iştahı düzenler) düşürdüğünü göstermektedir. Egzersiz sonrasında kaslarınızı korumak için aynı zamanda protein bakımından zengin beslenmek gerekir.

Sebzeler : Sebzeler hem açlık duygusunu azaltır hem de içeriğindeki vitamin, mineraller ve anitoksidanlar vücudunuzu besler.

Lif : Bahsettiğim ghrelin seviyesini düşürmektedir. Aynı zamanda şekerin kana yavaş yavaş karışmasını sağladığı için insülin de hızlı artış göstermez.

Sizin metabolizmanıza ve yaşam tarzınıza (aktif, hareketli, daha sabit) göre günlük tüketmeniz gerekli kalori gereksiniminiz var. Buna göre bir program belirlemeniz gereklidir ve kalorisi daha düşük ama besin değerleri çok daha iyi olan seçimler yapmanız gerekmektedir.

İşlenmiş gıdalar ghrelin seviyesini arttırdığı için uzak durmak gereklidir.

3. Uyku Düzeni

Gece uykusu çok önemlidir. Çünkü az uyuma vücuttaki ghrelin seviyesini arttırır ve daha çok yemenize sebep olur.

Sağlıklı günler!

Yorumlar

  1. Bekir Tunalı

    Yağ yakmanın sadece açlık ile olduğunu söyleyenlerden biride benim bazıları bana kızabilir ama bende işe yarıyor ben aç kaldığım yani az yediğim zaman sabah kalktığımda midem boş kalıyor ve yine az yediğim zaman belli oranda kilo verdiğimiz görüyorum şimdi şöyle düşün vücut açlık hissi gönderdiği zaman yemek yeriz ve vücut yediğimiz bu besinleri enerjiye dönüştürür yakar yakamadığını yani egzersiz hareket etmezseniz yan gelip yatarsanız vücut bu besinleri yakamadığından depolama yöntemine gider depolama yöntemi direk yağlanma diyebiliriz.Bu duruma maruz kalmamak için öncelikle gece geç saatlerde yemek yemeyeceksiniz gece yenen ve üstüne yatılan durumlarda direk depoya gidiyor besinler ve yağlanma başlıyor yağlanmanın neticesinde organlarda başlayan hantallık işini yapamama ilerde telafisi olmayan sağlık sorunlarına yol açacak bazı iş sektörlerinde çalışan özellikle gece vardiya işçileri gece hareket edip çalışıyor.Sabahta sade bir kahvaltıdan sonra yatağa yattığı zaman vücut uyurken de yağ yakmaya devam ediyor nasıl diyeceksiniz mide boş karın aç o zaman ne olacak vücut talebi karşılamak adına depodan yağ yakmaya başlayacak işte bu zayıflama ve yağ yakmadır.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fatburning

Zumba Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ