Sağlıklı Yaşam ve Spor

Yağ Yakmanın Kolay Yolları Nelerdir?

Hepimiz kilo verip fit bir görünüme sahip olmak isteriz. Bunun için de hedefimiz yağ yakmaktır. Aslında hepimiz teknik olarak sürekli yağ yakarız. Ama bunu daha hızlı nasıl başarabiliriz?
20 Temmuz 2019,   0 Yorum
Yağ Yakmanın Kolay Yolları Nelerdir?

Hepimiz kilo verip fit bir görünüme sahip olmak isteriz. Bunun için de hedefimiz yağ yakmaktır. Aslında hepimiz teknik olarak sürekli yağ yakarız. Ama bunu daha hızlı nasıl başarabiliriz?

1. Egzersiz Planı

egzersiz-plani

Spora başlamadan önce yapacağınız ısınma hareketleri sizin yağ yakmanızı hızlandıracaktır. Çünkü ısınma hareketleri esnasında nabız hızınız yağ yakma seviyesine kadar yükselir ve vücudunuzda bu ikazı almaya başladığı için yağ asitlerini parçalamaya başlar.

Egzersiz programınız sadece kardiyo çalışması ile sınırlı kalırsa bu sefer de kaslarınızı güçlendirmediğiniz için yağdan değil kastan da kaybetmeye başlayacaksınız. Kas hacmini arttırmak da hedefleriniz arasında olmalıdır. Egzersiz programınız hem çeşitlilik göstermeli hem de güç egzersizleri de olmalıdır.

2. Beslenme Planı

yag-yakma-beslenme

Karbonhidratlar : İnsülin seviyesinin kontrolü yağ yakmada önemli bir kriterdir. İnsülin ve karbonhidratlar birbiriyle bağlantılıdır. Karbonhidratlar insülinin yükselmesine sebep olurlar ve insülin de yağ depolamaktadır. Şeker, un gibi karbonhidrat seçenekleri insülini çok yukarıya tetikler.  Hayatımızdan karbonhidratları da çıkarmamalıyız. Çünkü vücudumuzda bu sefer kalp ve damar hastalıkları gibi problemler yaşamamak ve kas hacmimizin artması için tüketmemiz gerekir. Bu nedenle daha kaliteli karbonhidratları tüketmek gerekir. Kinoa, yulaf, mercimek, nohut, kuruyemişler, muz örneklenebilir.

Proteinler : Protein tüketimini artırmak gereklidir. Çünkü protein vücuttaki glukagon (yağ yakımını kolaylaştırır) seviyesini arttırır. Bilimsel araştırmalar protein esaslı kahvaltının karbonhidrata göre ghrelin seviyenizi (vücudunuzdaki bu hormon yemek yemeyi, besin ve enerji kullanımı ile iştahı düzenler) düşürdüğünü göstermektedir. Egzersiz sonrasında kaslarınızı korumak için aynı zamanda protein bakımından zengin beslenmek gerekir.

Sebzeler : Sebzeler hem açlık duygusunu azaltır hem de içeriğindeki vitamin, mineraller ve anitoksidanlar vücudunuzu besler.

Lif : Bahsettiğim ghrelin seviyesini düşürmektedir. Aynı zamanda şekerin kana yavaş yavaş karışmasını sağladığı için insülin de hızlı artış göstermez.

Sizin metabolizmanıza ve yaşam tarzınıza (aktif, hareketli, daha sabit) göre günlük tüketmeniz gerekli kalori gereksiniminiz var. Buna göre bir program belirlemeniz gereklidir ve kalorisi daha düşük ama besin değerleri çok daha iyi olan seçimler yapmanız gerekmektedir.

İşlenmiş gıdalar ghrelin seviyesini arttırdığı için uzak durmak gereklidir.

3. Uyku Düzeni

Gece uykusu çok önemlidir. Çünkü az uyuma vücuttaki ghrelin seviyesini arttırır ve daha çok yemenize sebep olur.

Sağlıklı günler!


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fatburning

Zumba Salonları

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!