Tiroid Hastalığı ve Beslenme

Aslında tiroid bir hastalık ismi değildir. Hepimizin vücudunda bulunan bir organdır. Vücudumuz için hayati önem taşıyan hormonları üretip kanımıza verir.

Yaklaşık 12 yıl önce sağ ayak bileğimde çok fazla bir şişme oldu. Artık merdivenleri bile ayak bileğimi kıvırıp inemiyordum. Aynı zamanda halsizlik belirtilerim vardı. O kadar enerjim düşüktü ki sadece yatmak ve uyumak istiyordum. Tabi bir de çok kilo almaya başlamıştım. Hemen doktora gittim, yapılan kan tahlillerim sonucunda hipotroidim ortaya çıktı ve tetkikler sonucunda da "Haşimato"  olduğum sonucuna varıldı.

Doktor hemen sürekli kullanmam gerekli olan ilaçlarımı yazdı ve düzenli kontroller sonucunda kan tahlillerimde kontrol edilen T3, T4, TSH değerlerimin normale döndüğü söylendi

Tiroid nedir?

Aslında troid bir hastalık ismi değildir. Hepimizin vücudunda bulunan bir organdır. Vücudumuz için hayati önem taşıyan hormonları üretip kanımıza verir. Bu hormonlar da vücudumuzda T3 ve T4 olarak bulunur.

Haşimato Tiriodi

Haşimato Tiroidi aslında bir Otoimmün bir hastalık. Detaylar için Dr. Haşmet Pamuk’un bilgilerini buradan dinleyebilirsiniz.

Otoimmün Hastalık Nedir?

Normalde vücudumuzun savunma sistemi içeriye giren zararlı organizmaları bağışıklık sistemi elemanları ile tespit eder ve yardım ister. Yardım için gelen hücreler ise zararlı olan yapıyı parçalamaya başlar. Zararlı organizmalar bu şeklide ortadan kaldırılır. Ancak bazı durumlarda ise bağışıklık sistemi sadece zararlı yapıları tanımaz aynı zamanda vücudumuzun sağlıklı olan yapılarında zararlı olup görür ve onlara saldırmaya başlar. Vücudumuzda bu yapıları tamir etmeye çalışır, bu sefer bağışıklık sistemimiz daha fazla saldırmaya başlar. Bu işte bir otoimmün hastalığıdır.

Haşimato troidi dışında otoimmün hastalıklar için Tip 1 diyabet, çölyak, romatoid artirit (eklemler ile ilgili), Behçet hastalığı, fibromiyalji gibi rahatsızlıkları da sıralayabiliriz.

Tiroid ve Gluten Hassasiyeti

Ben bu bilgileri öğrendikten sonra araştırmaya başladığımda troid hastalarında bu bağışıklık sistemimin vücuduma almış olduğum glütene karşı da savaş açtığını öğrendim. Yaşadığım diğer rahatsızlıklarım da aslında bağışıklık sistemimin zaten çok yorulmuş ve başka tarafla meşguliyetinden kaynaklandığını farkettim.

Gluten İçeriği

Glutenin içerisinde bulunan "gliadin" adındaki protein vücudunuzda sindirim sisteminize girdiğinde bağışıklık sistemini uyarmaktadır. Bağışıklık sistemi de bu yapıyı düşman olarak gördüğünden saldırıya başlamaktadır.

Gluten ile troid hücrelerinin hücre yapısı da birbirine çok benzediğinden zaten glüteni tanıdığından ve düşman olarak gördüğünden troid hücreleri ile bazen karıştırıp troid hücrelerine de saldırmaya başlamaktadır.

Sonuç olarak bunu keşfetmem ile beraber hayatımdan glüteni çıkardım. Bu başta benim için oldukça zordu. Çünkü makarna ve sandviç benim hayatımda beslenmemde önemli yer tutarlardı. Aslında sadece bunlar da değil, yediklerimin çoğunda glüten mutlaka vardı.

Bkz: Glutensiz Yaşanır mı?

Baklagiller

Artık kendim için ayrı bir alışveriş listesi hazırlıyorum. Nette araştırdığım bir sürü tarifi büyük bir keyifle hazırlayıp denemeler yapıyorum. Kendime yeni favori yemeklerim listesi oluşturuyorum.

Şu anda kendimi daha sağlıklı hissediyorum. Değerlerim de gayet iyi çıkıyor. Zaten kendi içinizdeki savaşı hissediyorsunuz, vücudunuzda tepkiler oluşuyor. Şu anda bu sorunlarımın hiçbirisi kalmadı.

Bunun dışında tiroid hastası olarak Omega-3'ün vücudum için önemli olduğunu biliyorum. Destekliyorum.

Lif önemli olduğu için keten tohumunu hayatıma soktum.

Sebze ve meyve tüketmeye (ancak sebzelerimi seçiyorum)özen gösteriyorum.

Kurubaklagilleri zaten çok seviyorum artık iyice vazgeçilmezim oldu.

Çikolatanın içindeki kadmiyumdan dolayı zararlı olduğunu okuduğumdan çikolatadan uzaklaşmaya çalışıyorum. Ama hala deneme aşamasındayım.

Egzersiz

En önemlilerinden bir tanesi egzersizlerimi aksatmıyorum. Metabolizmamı hızlandırmak, troid hormonuna karşı doku duyarlılığının artması ve kas artışı için en önemlisi de bu hastalık ile beraber hissettiğim gerginliklerden kurtulabilmek için kesinlikle haftada 4 gün yürüyüş, egzersiz, pilates ya da yoga yapıyorum.

Taylan Kümeli'den beslenme ile ilgili videodan bilgi alabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ