Diyet ve Beslenme

Karadutun Faydaları Nelerdir?

Manavda, pazarda, marketlerde rengi ve muhteşem tadı ile cezbeden karadut; hem lezzeti ile hem de faydaları ile favori meyveler arasında yer almaktadır.
5 Temmuz 2019,   0 Yorum
Karadutun Faydaları Nelerdir?

Manavda, pazarda, marketlerde rengi ve muhteşem tadı ile cezbeden karadut; hem lezzeti ile hem de faydaları ile favori meyvelerim arasında yer almaktadır.

Karadut C, K ve E vitaminlerini içermektedir. C vitamini içermesi aynı zamanda etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Bunun dışında tiamin, sodyum, niasin, potasyum içermektedir. Aynı şekilde değeri yüksek mineraller de içerir, bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko yanında beta karoten açısından zengin sayılmaktadır. Birçok meyve ve sebzenin aksine lutein zeaksantin içermektedir, aynı zamanda diyet lifleri açısından da zengin sayılır.

Görüldüğü üzere vitamin açısından zengin karadut, çeşitli dertlerimize de deva olmaktadır.

Karadutun Faydaları Nelerdir?

Karadut Cildimize Dosttur

Karadut içeriğinde A ve C vitamini bulundurmaktadır. C vitamini iyi bir antioksidandır. Antioksidanlar serbest radikallerin cilde verdiği hasarı önlemektedir. A ve C vitaminleri cildin kolajen üretim hızını arttırır. Cildimiz uzun süre sağlıklı kalarak canlılığını sürdürür.

Karadut Diyabete İyi Gelir

Karadut potasyum açısından zengindir. Diyabetin düşmanı da potasyumdur. Karadut da, insülinin sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur, kan şekerinin düşürülmesini ve dengede tutulması bakımından son derecede büyük bir önem taşır. 

karadut-faydalari

Karadut ve Diş / Dişeti Sağlığı

Diş ve diş etlerinde sürekli sorun yaşayanlar için karadut tüketimi oldukça büyük yarar sağlamaktadır.

Karadut Kemikleri Güçlendirir

Karadut, kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Sağlıklı kemiklerin gelişimi ve güçlenmesi için tüketilmesi gereklidir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fitness Salonları

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Bültenimize Kaydolun

Bültenimize Kaydolun

Spor, diyet ve yaşamla ilgili gönderdiğimiz blog bültenimize ücretsiz kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun.