Karadutun Faydaları Nelerdir?

Manavda, pazarda, marketlerde rengi ve muhteşem tadı ile cezbeden karadut; hem lezzeti ile hem de faydaları ile favori meyveler arasında yer almaktadır.

Manavda, pazarda, marketlerde rengi ve muhteşem tadı ile cezbeden karadut; hem lezzeti ile hem de faydaları ile favori meyvelerim arasında yer almaktadır.

Karadut C, K ve E vitaminlerini içermektedir. C vitamini içermesi aynı zamanda etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Bunun dışında tiamin, sodyum, niasin, potasyum içermektedir. Aynı şekilde değeri yüksek mineraller de içerir, bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko yanında beta karoten açısından zengin sayılmaktadır. Birçok meyve ve sebzenin aksine lutein zeaksantin içermektedir, aynı zamanda diyet lifleri açısından da zengin sayılır.

Görüldüğü üzere vitamin açısından zengin karadut, çeşitli dertlerimize de deva olmaktadır.

Karadutun Faydaları Nelerdir?

Karadut Cildimize Dosttur

Karadut içeriğinde A ve C vitamini bulundurmaktadır. C vitamini iyi bir antioksidandır. Antioksidanlar serbest radikallerin cilde verdiği hasarı önlemektedir. A ve C vitaminleri cildin kolajen üretim hızını arttırır. Cildimiz uzun süre sağlıklı kalarak canlılığını sürdürür.

Karadut Diyabete İyi Gelir

Karadut potasyum açısından zengindir. Diyabetin düşmanı da potasyumdur. Karadut da, insülinin sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur, kan şekerinin düşürülmesini ve dengede tutulması bakımından son derecede büyük bir önem taşır. 

karadut-faydalari

Karadut ve Diş / Dişeti Sağlığı

Diş ve diş etlerinde sürekli sorun yaşayanlar için karadut tüketimi oldukça büyük yarar sağlamaktadır.

Karadut Kemikleri Güçlendirir

Karadut, kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Sağlıklı kemiklerin gelişimi ve güçlenmesi için tüketilmesi gereklidir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. Zübeyde Oldaç

    Karadut her zaman bulabildiğim bir yemiş değil bazen mevsiminde yaylalardan bulur babam için buzlukta saklardım babam şeker hastası meyve istediği zaman bunu veririm az da olsa gözünü doyurup nefsini köreltiyor şeker hastası olduğu için sürekli yeme isteği duyuyor ve bu durumda hayati tehlike ile karşı karşıya kalıyor bu tarz şeker hastalarının tüketebileceği meyveler babam için bulunmaz nimet bu nedenle her türlü şifa kaynağı ve ilaç diyebilirim bildiğim kadarıyla antioksidan etkisi nedeniyle kansere karşı savaşan bir antikor olduğunu biliyorum kanser savar da diyebiliriz.Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için bu tarzda vitamin mineral olan bu besini kararında mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fitness Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ