Ülkeler ve Onlar İle Özdeşleşmiş Spor Dalları

Bildiğiniz gibi 2020 olimpiyatlarına çok az artık neredeyse 1 sene kaldı. Bu muhteşem organizasyonuna ev sahipliği yapacak şehir Tokyo. Peki, Tokyo’da veya Japonya’da ünlü olan spor dalı sizce hangisi?

Bildiğiniz gibi 2020 olimpiyatlarına çok az artık neredeyse 1 sene kaldı. Bu muhteşem organizasyonuna ev sahipliği yapacak şehir Tokyo. Peki, Tokyo’da veya Japonya’da ünlü olan spor dalı sizce hangisi? Aslında her ülkenin hatta bazen her kıtanın kendine daha yakın hissettiği, daha çok takip edildiği veya daha çok başarılı olduğu spor dalları vardır. Sizler için bu ülkeleri ve spor dallarını listeledik. Sizce Türkiye ile özleşleşmiş spor dalı hangisi?

1.ABD – Yüzme ve Basketbol

amerika-yuzme

Amerika Birleşik Devletleri ve spor kelimelerini yan yana koyduğumuzda hemen aklımıza gelen spor dalı yüzme veya basketbol oluyor. Aslında ABD’de en çok başarılı olun spor dalı yüzme. Hatırlayacaksınız ki son 2 olimpiyata yüzme branşında tek başına damga vuran isim Michael Phelps’di.  Yüzme dalında ABD olimpiyatlarda 600’e yakın madalya toplamıştır. Bir diğer spor dalı ise tabii ki basketbol. Tartışmasız dünyanın en iyi oyuncularının olduğu lig olan NBA, dünyanın her yanından, her saatte takip ediliyor.

Sports&Merits üyeliği ile yüzme sporunu gerçekleştirebileceğiniz yerlere buradan bakabilirsiniz.

2.Afrika – Koşu

afrika-kosu

Aslında başlık kısmına Afrika yerine Kenya yazacaktım. Çünkü Kenya atletizm branşında ilk 3 sırada bulunan tek Afrika ülkesi. Ancak tüm kıtada zaman zaman gelen anlık başarılar ve orada yaşayan insanların atletizme olan ilgilerinden dolayı Afrika yazdım. Kenya sadece erkeklerde değil aynı zamanda kadınlarda da oldukça başarılı bir ülke. Lornah Kiplagat isimli Kenyalı atlet en iyi kadın maratoncularından biri olarak gösterilmektedir. Kenya’nın bu kadar başarılı olma sebebi ise çok yoksul bir ülke olmasından dolayı atletlerin küçük yaşlardan bu yana sürekli uzun yolculuklar yapıp ticaret yapmaları olarak gösteriliyor.

3.Japonya – Sumo – Judo

japonya-judo

Japon kültürü oldukça eskiye dayanır. Bu kültürün en önemli yapı taşlarından biri ise savunma sanatıdır. Judo ise bu sanatın temelinde yer alır. Japonlar bu sene ülkelerinin başkentlerinde düzenlenecek olan 2020 olimpiyatlarında yine her zaman olduğu gibi judo konusunda oldukça iddialı durumdalar. 32 seneden beri her olimpiyatta judo branşında madalya kazanan Japonlar bu olimpiyatta da gözlerini altın madalyaya dikmiş durumdalar. Olimpiyatlarda yer alıp almama konusunda birçok tartışma çıkan bir diğer branş ise sumodur. Sumo, Japonların en sevdiği spor dallarından biri olur ancak ülke dışında çok fazla takip edilmez.

4.Türkiye – Güreş

gures-turkiye

Tarihin en eski sporlarından biri olan güreş bizim için en önemli dallardan biridir. Güreş olimpiyatlarda da yer alır. Türkiye 1936 yılında düzenlenen olimpiyatlardan bu yana toplam 63 madalya kazanmıştır ve Türk sporunun olimpiyatlarda en başarılı olduğu branş olmuştur. Mahmut Atalay, Hamza Yerlikaya ve Taha Akgül gibi başarılı sporcular madalya almış ve bayrağımızı göndere çekmiştir. Sadece olimpiyatlarda değil her sene düzenlenen Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri de yoğun bir ilgi ile ülkemizde takip edilir.

5.Çin – Masa Tenisi

masa-tenisi-cin

Masa tenisi birçok ülkede zevkle oynanan ve takip edilen bir spor dalıdır. Ülkemizde de amatör de olsa oynayanı çoktur. Son 10-15 yılda ise kulüplerimiz de masa tenisine özen göstermiştir. Özellikle Fenerbahçe’de oynayan ve daha sonra Türk olup, ülkemiz adına yarışmalara katılan Melek Hu adlı başarılı sporcu ülkemize bu sporu daha da çok sevdirmiştir. Melek Hu ise sizin de tahmin edeceğiniz gibi Çin doğumludur. Çin için masa tenisi olmazsa olmaz spor dallarından biridir. Dünyadaki diğer tüm ülkelere göre milli takımlarında en çok sporcu bulunduran ülke Çin’dir. Çinliler için bu spor dalı o kadar önemlidir ki yılda sadece 2 hafta tatil yapıp geriye kalan tüm zamanlarında günde yaklaşık 6 ya da 7 saat antrenman yaptıkları söylenir.

Bir diğer yazımız olan "Koşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüzme Havuzlu Salonlar

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ