Sağlıklı Yaşam ve Spor

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?

Aşırı zayıflık, psikolojik olarak kötü etkinin yanında zayıf bağışıklık sistemi ve doğurganlığın düşmesi gibi tehlikeli durumları da yanında getirir. Sizler için sağlıklı bir şekilde kilo almak için ne yapılması gerekiyor sorusuna cevap vermeye çalıştık. Keyifli okumalar!
8 Haziran 2019,   1 Yorum
Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?

Kilo vermenin ne kadar zor olduğunu neredeyse hepimiz biliriz. Spor salonlarına zorla gitmek, ekmek ve türlü türlü güzel tatlıları hayatımızdan çıkarmak oldukça zordur. Ancak bu iş ne kadar zor ise kilo alamamak da bir o kadar zor ve problem açan bir durumdur. Özellikle iştahsız bireyler için bu durum daha da zor olmakta.

Hangi Durumda Zayıf Sayılırım?

Zayıflık aslında çok fazla göreceli bir kavramdır. Bundan dolayı da uzmanlar ve fitness eğitmenleri vücut kitle endeksini temel alıyor. Bu endekse göre eğer skorunun 18,5 altında ise bu durum zayıflık olarak tanımlanır. Vücut kitle endeksini ise ağırlığınızı boyunuzun karesine böldüğünüzde elde edebilirsiniz. Eğer;

18, 5 kg/m.'nin altında iseniz: Zayıf

18.5 – 24, 9 kg/m. arasında iseniz: Normal kilolu

25 – 29, 9 kg/m. arasında iseniz: Fazla kilolu

30 – 39, 9 kg/m. arasında iseniz: Obez sayılıyorsunuz.

Zayıflığın Zararları Nelerdir?

Zayıflık, kadınlarda regl düzensizliği ve beraberinde getirdiği bazı hastalıklara, psikolojik olarak ruhsal bozukluğa, doğurganlığın düşmesine ve de bağışıklık sistemi gücünün zayıf olmasına sebep olabilir. Uzaktan çok zararı gözükmese de aslında zayıflık da oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Sağlıklı Kilo Alma Yolları Nelerdir?

1. Şerbetli Değil, Sütlü Tatlılar Tüketin

sutlu-tatli

2. Fıstık, Fındık, Ceviz ve Badem Hep Yanınızda Olsun

findik-fistik-ceviz

3. Ara Öğünlerle Beraber Toplam 6 Öğün Tüketin

4. Ara Öğünlerde Bolca Meyve Tüketin

meyve-faydalari

5. Sıvı ve Az Kalorili Gıdalardan Uzak Durmaya Çalışın

 

Bir diğer sağlıklı tarifimiz olan "Çok Zayıf Ya da Çok Kilolu Olmak Ömrü Maalesef 4 Yıl Azaltıyor" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

  • AYTAÇ GÜROĞLU
    6 Kasım 2019 Çarşamba, 21:07

    Herkesin sorunu bir başka bazıları sağlıklı bir şekilde nasıl kilo alırım diyor bazıları da nasıl sağlıklı bir şekilde kilo verebilirim diyor bu bir kısır döngü şuan hali hazırda karşımıza çıkan diyetler kürler hep hile hurdadır.Biraz mantık ile uzun vadede ideal vücut kitle endeksine ulaşabiliriz nasıl mı cevap şu şekilde öncelikle kilo almak için yada zayıflamak için her zaman yapacağın ilk işlem su içmektir.Vücudumuzun %70 oranı su yani bizim günde 3 litre su garanti tüketmemiz lazım sonrasında zaten kararında yemek yemek ve zayıfsanız normal bir kardiyo yürüyüşü veya ağır olmayan tarzda sporlar yapmalısınız eğer kilolu iseniz yine kararında yemek yemek ve günden güne artan bir spor etkinliğinde zaman geçirmeniz şart şunu unutmayın zayıflamanın veya kilo almanın en doğrusu sağlıklı olmanın anahtarı su içmektedir.Hele bu içtiğiniz suya bir kaç damla limon suyu damlattığınız da alkali halini alacak suyunuzun daha çok sağlık vermesini sağlayabilirsiniz.

     Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fitness Salonları

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın