Günde Kaç Adım Atmalıyım?

Yürümek için adım saymak disiplinli olmak için motive edici bir yol, yürümek en kolay egzersiz. Günlük adım sayısının özellikle durağan hayat süren kişilerde sağlığa sağladığı faydaları gösteren çok sayıda sonuç var.

Sağlıklı hayata adım atmaya karar verdiğim zaman eşim bana bir adım sayar aldı. Hemen günlük adım sayımı 10.000 olarak ayarladım ve hedefimi belirledim. Çünkü kulaktan duyduğum bilgiler neticesinde adım sayımın 10.000 olması gerekiyordu. Peki; gerçekten de günlük adım sayısı bu mudur?

Adım Ölçer, Pedometre

İlk adım ölçerleri piyasaya Japonya menşeili bir firma olan Manpo-Kei sürdü. Japoncada ise Manpo-Kei "10.000 adım sayacı" demekti. Bu şekilde de herkesin dilinde 10.000 adım kaldı.

Yapılan araştırmalar sonucunda da 10.000 adım ile beraber yüksek tansiyonun azaldığı ve şeker toleransını da olumlu etkilendiği ortaya çıktı.

Adım Sayılarına Göre Aktiflik Durumu

 • Günde 2.500 adımdan az adım atıyorsanız - Hareketsiz
 • 2.500 ile 4.999 arası adım atıyorsanız - Limitli Hareketli
 • 5.000 ile 7.999 arası adım atıyorsanız - Düşük Hareketli
 • 7.500 ile 9.999 arası adım atıyorsanız  - Kısmen Hareketli
 • 10.000 ile 12.499 arası adım atıyorsanız - Aktif
 • Günde 12.500 adımdan daha fazla adım atıyorsanız - Yüksek Aktif

Günlük adım sayınız 5.000 adımın altına düştüğünüzde hem sağlığınızı hem de kilo kontrolünüzü sağlamanız çok zor duruma düşer.

Ortalama olarak bir erkeğin günde 10.000, bir kadının ise 7.500 adım atması gerekiyor.

Şehirde ve masa başında çalışan kişilerin ya da sadece ev işi ile uğraşan kişilerin adım sayısı 2.000'i geçmemektedir. Oysa günlük 5.000 adımın altında kalındığında, vücut yağ depolamaya başlıyor.

Tabii ki bahsedilen adım sayıları genç ve orta yaşlı dediğimiz (18-60 yaş grubu) ve herhangi bir hastalığı olmayanlar için geçerlidir.

Yürüyüş

10.000 adım hedefinize ulaşmak için nasıl bir yöntem izleyebileceğinizi http://www.dilarakocak.com.tr/10-bin-adimi-nasil-atmali/ adresinden takip edebilirsiniz.

Bir de son olarak bahsetmek istediğim bir araştırma daha var. İngiltere Warwick Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın detaylarını Kardiyoloji Uzmanı Dr. Uğur Arslantaş şu şekilde açıklamaktadır:

Bugün kalp hastalıklarından kaçınmak için ne kadar egzersize ihtiyaç duyulabileceği aslında tam olarak bilinmiyor. Bilim adamları, çoğunlukla yürüyen veya oturan iki çalışan grubu inceleyerek, eldeki bilimsel verileri tekrar gözden geçirmek istedi. Bu amaçla İskoçya’daki Glasgow posta işçilerini incelediler.

Bilim adamları, Glasgow postacılarının genelde yürüyerek güzergahlarını dolaştıklarını, herhangi bir araç kullanmadıklarını ve her gün saatlerce yürüdüklerini biliyordu. Ancak, posta servisinin ofis çalışanları, neredeyse her yerdeki ofis çalışanları gibi, iş gününün büyük bölümünde masa başında oturmaya devam ediyorlardı.

Yaşları 40-60 arasında değişen 111 çalışan; işyerinde, evde ve hafta sonu boyunca, bir haftalığına çok yönlü bir aktivite takip cihazı taşıdı üzerinde.

Ardından, araştırmacılar, gönüllülerin her gün oturup veya yürüyerek kaç saat harcadığını belirledi. Ayrıca her bir kişinin günde kaç adım attığını da ölçtüler.

Elde edilen veriler kayda değerdi. Ofis çalışanlarının bir kısmı iş ile ev arasında her gün 15 saatten fazla otururken, posta taşıyıcılarının çoğu çalışma saatleri boyunca neredeyse hiç yerinde durmuyordu.

Araştırmacılar, günün çoğunda oturan ofis çalışanlarının, sürekli ayakta ve hareket halindekilere kıyasla daha yüksek daha kötü kan şekeri kontrolü ve kolesterol profillerine sahip olma eğiliminde olduğunu gözlemlediler.

Riskler aşırı derecede büyüktü. Araştırmacılar, işçilerin gün boyunca oturduğu her beş saatten sonraki her bir saat için, (birikimli risk faktörlerine dayalı olarak) kalp hastalığına yakalanma olasılıklarını yaklaşık onda iki oranında artırdıklarını buldu.

Günde üç saatten fazla yürüyen ve yaklaşık 15 bin adım atan (11 kilometre) posta taşıyıcılarının vücut kitle indeksleri, bel çevreleri ve metabolik durumları genelde normal çıktı. Tüm bu etkenler göz önüne alındığında, posta taşıyıcılarının herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riskinin düşük olduğu görüldü.

Siz de saatte yaklaşık 6 kilometre hızla iki saat boyunca yürüyerek günde 15 bin adım atabilirsiniz. Bu hedefe parçalar halinde de ulaşabilirsiniz. Mesela işten önce, öğle yemeğinde veya günün herhangi diğer bölümlerinde 10’ar dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yürüyüş

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Yorumlar

 1. Rıdvan Sürek

  İyi günler diliyorum, insanları yanlış yönlendiriyorsunuz 10.000 adım tamamen şehir efsanesi.Bu rakamı uyduranlar ilk pedometreyi yapan japonlar.İnsanları hedefe kilitlemek için yapılmış bir pazarlama tekniği.İdeali 7.500 adım.

 2. ömer çınar

  kilo vermek istiyorum ama maalesef günlük bira içme rutinim var yanındada iki üç sigara normalde sigara içmem spor yapmayı çok seviyorum hem mebtal hem fiziksel olarak rahatlıyorum günde yürüyüşle 10000 adım üzeri atarsam kilo verebilir miyim

 3. Diyet Uzmanı

  Diyetisyen Kübra Irmak, hedefinin diyeti bir işkence unsuru olmaktan çıkarıp, insanlara sağlıklı beslenmeyi öğretmek ve danışanlarının taleplerine göre her besin öğesinin diyet listelerinde yer almasını sağlayarak yemek yemeyi zevkli hale getirmek olduğunu belirtmektedir. Diyetisyen Kübra Irmak, kliniğinde hastalarına beslenme danışmanlığı hizmeti vermeye devam etmektedir.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ