Diyet ve Beslenme

Lifli Yiyeceklerin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

Hem sağlığımızı koruyan hem de bünyemize tedavi etkisi yaratan lifli gıdaların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bilinen bu faydaların yanı sıra, lifli gıdaların aynı zamanda birçok farklı alanda vücudumuza bilmediğimiz faydası vardır.
26 Mayıs 2019,   0 Yorum
Lifli Yiyeceklerin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

Lifli yiyecekler tüketmenin öneminin sadece sağlıklı bir şekilde kilo vermek için olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 

Lifli yiyeceklerin tok tutma özelliğinden dolayı diyet ve kilo verme sürecinde beslenme programımıza dahil ediyoruz. Ancak bu yiyeceklerin aslında vücudumuza sağladığı başka yararlar da mevcuttur.

1.Beynimizin Yaşlanmasını Geciktiriyor

Yapılan araştırmalarda; ileriki yaşlarda fareler üzerinde daha yüksek seviyede lifli gıdalar tüketimi ile bağırsaklardaki inflamasyonun azaldığı görüldü. Bulunan mikrogli adlı bağışıklık hücresi insanların beynin de mevcut.

Mikrogli inflamasyondan yüksek derecede etkilendiği için beynimizin kabiliyetini azaltmaktadır. Lifli yiyecekler tüketerek beslendiğimizde Alzheimer’s ve demansa karşı beynimizi de korumuş bulunuyoruz.

lifli-gidalarin-faydalari

2.Kalın Bağırsağımızı Koruyor

Daha ileriki yaşlarda ortaya çıkan ve karın ağrısı, ishal ya da kabızlık ile kendisini gösteren “divertikülit” olarak adlandırılan kalın bağırsak divertiküllerinin iltihaplanması önüne geçer. Çünkü yüksek lifli gıdalar dışkının kalın bağırsaktan daha kolay geçmesinin sağlar.

3.Sindirim Yolundaki Yararlı Bakterileri Güçlendirir

Bahsettiğimiz araştırmada düşük lif içeren beslenme yapılan farelerde bağırsaklarda iltihaplanma ve kilo alarak kan şekerlerinin yükseldiği gözlendi. Tam tersine yüksek lif içeren besinler ile beslenen fareler de ise hiçbiri yaşanmadı. Uzmanlar bunun yüksek lifli yüyecekler ve sağlıklı bakteriler sayesinde olduğunu düşünüyorlar.

Lifli yiyecekler bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterileri beslemektedir.Bu bakterilerin mutluluğu demek bağırsaklarımızın ve bağışıklık sistemimizin mutluluğu ve dolayısıyla da daha iyi çalışması demektir.

4.Kemiklerimizi Güçlendirir

 Yapılan bir araştırmada, sağlıklı bakterilerin ve yüksek lifli yiyeceklerin direkt olarak değil ama dolaylı yoldan eklem iltihabına yol açan hastalıkların önüne geçtiğini ve daha güçlü kemikler oluşturduğunu göstermektedir.

5.Hemoroid Ağrısının Önüne Geçer

Lifli yiyecekler sayesinde dışkı daha kolay geçiş sağlamaktadır ve bu da hemoroit ağrısının önüne geçmektedir. Bu sebeple uzmanların tavsiyesi sindirimi kolaylaştırmak için hap kullanmak yerine yüksek lifli yiyecekleri tercih etmek daha sağlıklı bir yöntemdir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fitness Salonları

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Bültenimize Kaydolun

Bültenimize Kaydolun

Spor, diyet ve yaşamla ilgili gönderdiğimiz blog bültenimize ücretsiz kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun.