Life Style

Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 10 - Koşu

Koşmak kimileri için spor, kimileri içinse bir meditasyon türüdür. Bu yazımızda sizler için koşma hakkında birkaç bilgi verdik. Aynı zamanda koşarken Sports&Merits olarak sizlere önerdiğimiz şarkıları da keyifle dinleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!
12 Mayıs 2019,   0 Yorum
Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 10 - Koşu

Sports&Merits ailesi olarak koşuyu, tüm zamanların en eski, en rahatlatıcı, maddi açıdan minimum, stresi atmamızda maksimum geri dönüş sağlayan, yapılan yere göre sizi başka modlara sokan en güzel sporlardan biri olarak tanımlaştık daha önceki yazılarımızda. Hala da fikrimiz değişmedi ve değişmeyecek de :) 

Bizler, Antik Yunanlıların koşu ile ilgili söylediği "Güçlü olmak istiyorsan koş. Güzelleşmek istiyorsan koş. Akıllı olmak istiyorsan koş" sözünü benimsiyor ve tavsiye ediyoruz. Gerçekten de koşmak insanı oldukça rahatlatan bir spordur. Kimine göre spor kimine göre de en etkileyici meditasyon türüdür.

kosmanin-sagliga-yararlari

Koşarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1- Nefes Kontrolü

Nefes kontrolü özellikle koşuya yeni başlayan kişiler için oldukça zor olabilir. Koşu antrenörü Budd Coates doğru nefes alış verişi için geliştirdiği teknikte 3 adım boyunca nefes alıp 2 adım boyunca nefes vererek oksijen oranını dengede tutmamızı önerir. Eğer koşarken nefes nefese kalıyorsanız bunun pek de olumlu bir durum olmadığını ve bu durumun sebebinin nefes kontrolü ile alakalı olduğunu söyler.

2- Hedef Belirleyin

Hedef belirlemek sadece koşu için değil hayatın bir çok alanında önemli bir yer tutar şüphesiz ki. Koşmaya başlamadan önce kendinize "3 kilometre koşacağım" veya "Sahil boyunca koşacağım" gibi bir hedef belirlerseniz, hem koşmayı yarıda bırakmazsınız hem de bitiş noktasına geldiğinizde kendinizi normalden biraz daha iyi hissedebilirsiniz.

kosu-yaparken-nelere-dikkat-edilmeli

3- Uygun Pozisyon

Koşma pozisyonu koşarken sizin veriminizi arttıran etmenlerden biridir. Koşu sırasında başınız karşıya bakmalı, karnınızı içeri çekmelisiniz. Son olarak da kollarınız 90 derecelik bir açı ile bükmelisiniz. Koşmayı bırakacağınız zaman ise aniden durmamalı yavaşça tempo düşürerek kalp ritminiz normale dönünceye kadar yürümelisiniz.

4- Isınma

Her spor egzersizinde olduğu gibi koşuda da ısınma oldukça önemli bir yer tutar. Klasik esneme hareketleri ise koşmaya başlamadan önce yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra 3-5 dakika kadar ısınma turları da atabilirsiniz. Bu sayede beyniniz ve vücudunuz koşmaya hazır hale gelecektir.

5- Ayakkabı

Ayakkabı seçimi sizin de tahmin edeceğiniz gibi koşu için önemlidir ancak bazı koşucular da ayakkabıların pek de önemli olmadığını düşünmektedir. Eğer koşu ayakkabısı edinecekseniz öncelikle karar vermeniz gereken koşuyu nerede yapacağınızdır. Yeri belirledikten sonra ayakkabı tercih edilmesi daha doğru olur. Eğer toprak yol üzerinde koşacaksanız ayrı, asfalt üzerinde koşacaksanız ayrı ayakkabı edinebilirsiniz.

Koşu İçin Sports&Music Önerisi

Sports&Music olarak koşarken sizin daha fazla rahat hissetmeniz için bir liste oluşturduk. Siz de yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, listemize şarkı ekleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Konu ile alakalı " Koşu İle İlgilenenler İçin Film Önerileri " ve Sports&Music'in geçen haftaki paylaşımı olan "Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 9 - Yoga" adlı yazılarımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca Sports&Merits ile koşu yapabileceğiniz yerlere buradan bakabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fitness Salonları

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın