Depresyonda mıyım?

Herkes bu aralar kendini "depresyonda" diye tanımlıyor. Çevremdeki insanlar gitgide umutsuz, mutsuz, enerjileri tükenmeye başlamış, yorgun, uykusuz hissediyor.

Herkes bu aralar kendini "depresyonda" diye tanımlıyor. Çevremdeki insanlar gitgide umutsuz, mutsuz, enerjileri tükenmeye başlamış, yorgun, uykusuz hissediyor.

Peki, sen de onlar gibi bu şekilde hissedenlerden misin?

Depresyon Testi

Aslında gerçekten de depresyonda mısın değil misin diye çok basit bir test uygulayabilirsin…

http://www.psikolojitestleri.com/263-98-online-gorsel-test-sonuc-depresyon-testi.aspx adresinden bu testi yapabilirsin…

Tabi bir de o an içinde bulunduğunuz durumlara göre depresyona girebiliyorsunuz ya da artık kimilerinde bu kronik hala gelebiliyor.

Elbette ben de giriyorum depresyona. Bende ki kronik değil geçici olanlardan… Geliyor ve gidiyor…

Depresyondan Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Bu depresyon hallerinden çıkmak için benim de kullandığım bazı metodlar var. İlk olarak beni asıl neyin mutsuz ettiğini bulmaya çalışmak gibi… Ama bazen de sebep olmuyor o mutsuzluk, isteksizlik hali bir anda geliveriyor… Bu nedenle kendim için güzel şeyler yapmaya çalışıyorum. Vaktimi mutlu olduğum insan ve işler ile doldurmaya çalışıyorum. Bunu yapması da o kadar kolay değil çünkü gün içinde zaten yapılması gerekli zorunlu olan işler var. Ama önemli değil çünkü onlar bittikten sonra bana kalan zamanda sadece kendimi iyi hissedebileceğim şeylere yoğunlaşıyorum. Gün içindekiler beni tüketti zaten enerjim kalmadı demiyorum. Gerçekten de ona zaman ayırıyorum. Nedir mesela beni mutlu eden şeyler…

Kitaplar

En özellerinde bir tanesi tabi ki kitaplarım… 

Kitap

Maksim Gorki'nin söylediği gibi "KitapIarı seviniz, onIar yaşamınızı daha çekici bir haIe sokacak, size dostça hizmet ederek düşünceIerin, duyguIarın ve oIguIarın doIaşık ve gürüItüIü karmaşasında, yoIunuzu buImanıza yardım edecek, kendinize ve başkaIarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve akIı dünya ve insanIık sevgisiyIe doIduracaktır."

Uzm. Klinik Psikolog Pelin ÖZAYDIN ise "Bazen çözemediğimiz olayların nasıl çözümlenebileceğini görmek, hayatımızla ilgili kararların esasında ne kadar doğru ya da yanlış verildiğini algılayabilmektir, iç dünyamızı keşfedebilmektir  kitap okumak." der aslında… Kitap okumanın insan hayatını, bakışını nasıl değiştirdiğini http://www.pisikonet.com/Yazilarimiz-kitap-okumak-insan-hayatini-nasil-degistirir-211.html daha detaylı inceleyebilirsin....

Bu işte ben de gerçekten işe yarıyor.

Spor ve Egzersiz

Diğer kendim için yaptığım şeyler arasında aksatmamaya çalıştığım sporum. Bunun için de kendime mutlaka ama mutlaka bir zaman ayırıyorum. Bu şekilde hem kendimi gayet sağlıklı hissediyorum hem de gerçekten de enerjime daha fazla enerji katıyorum. Elbette bir de kendime karşı olan özgüvenim de artıyor.

Depresyon & Spor

Zaten yapılan araştırmalar da gösteriyor ki egzersiz ile depresyon sıklığınızı da azaltmış oluyorsunuz.  1991 yılında boylamsal bir çalışma yapan Camacho, Roberts ve Lazarus 9 yıl süren çalışmaları sonrasında spor yapmayan bireylerde depresyon geliştirme riski artarken, spor yapan bireylerde ise depresyon belirtilerinin azaldığını belirttiler. Kavanaugh myokard infarktüsünden 16-18 ay sonra toplam 101 hastaya MMPI testi uygulamış ve bu hastaların arasından depresyonu en ağır olan 56 kişiyi 2-4 yıl süresince izlemiştir. Bu sürede düzenli koşu programını uygulayan hastaların MMPI ın Depresyon alt ölçeği puanlarında önemli düşüş gözlenmiştir. Martinsen'in egzersizin antidepresan etkisi konusunda yaptığı ilk çalışmasında ise sadece ilaç, sadece egzersiz ve her ikisinin kullanıldığı durumları ele almış ve çalışmasında ilaç ve egzersizin aynı anda kullanılması ile sadece egzersizin kullanılması arasında çok da büyük bir fark olmadığını belirtmiştir. (1)

Ünlülerden mesela Uma Thurman da kendi depresyonu ile ilgili yaptığı açıklamada "Profesyonel hayatım yükselişteydi fakat özel hayatım mahvolmuş durumdaydı. Daha sonra yoga yardımıyla duygusal acılarımı hafifletmeyi başardım." diye belirtmiştir.

Kaynak: (1) Dr. Ziya Koruç - Hacettepe Üniversitesi

Bir diğer yazımız olan "Sağlıklı ve Mutlu Olmak Zorundayız!" adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bol Sporlu Sağlıklı ve Mutlu Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ