Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 9 - Yoga

Yoga ile günün yorgunluğundan uzaklaşabilir, özlem duyduğunuz ve aradığınız mutluluğa ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için yoga hakkında birkaç bilgi verdik. Aynız zamanda yoga egzersizleri için Sports&Merits olarak sizlere önerdiğimiz şarkıları da keyifle dinleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Yoga Nedir?

Hindistan’dan tüm dünyaya yayılan mutluluk kaynağı formülü…Yoga. Yoganın tam olarak ne zaman ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir ancak çok eskiye dayanmakta olduğu tahmin edilir. Çünkü yoga, bazı insanlar için bir din olarak gözüküyor. Yoga, bir din mi değil mi bunu bilemiyoruz ancak insanı rahatlattığı ve mutlu ettiği aşikar. Yoga, nefes(pranayama) ve duruş(asana) esaslı bir egzersiz stilidir. Bu sebepten dolayı bir çok kişiye ve alana hitap eder.

yoga-nedir

Yoga Türleri Nelerdir?

Yoganın bir çok çeşidi vardır. İsteğiniz üzerine yoga daha da spesifik hale gelebilir. Bu yazıda en çok bilinen ve uygulanan yoga türlerinden bahsedeceğiz.

Hatha Yoga

Bilinen en temel yoga türüdür, klasik yoga olarak adlandırılır. Eğer yogaya başlama kararı aldıysanız ilk durağınız hatha yoga olacaktır. Hem nefes hem de duruş ağırlıklıdır. Nefes teknikleri ile rahatlatmayı amaçlamaktadır.

hatha-yoga

Ashtanga Yoga

Asthanga yoga, güç yogası olarak bilinir. Temel amaç sakinleşmek ve dinginleşmektir. Kullanılan nefes ve egzersiz teknikleri ile kan dolaşımı hızlanır ve vücuttaki toksinlerden kurtulunur.

ashtanga-yoga

Hamile Yogası

Mutlu hamile mutlu aile mottosuna sahip yoga türüdür. Hamile yogasının temel amacı ise hamilelik sırasında oluşabilen ve sonrasında kalıcı hale gelebilen duruş ve postür bozukluklarının önüne geçmektir. Aynı zamanda bebek ile doğru nefes teknikleri hamileliğin ileri zamanlarında  nefes alımını kolaylaştırmayı amaçlar.

hamile-yogasi

Yin Yoga

Yin yoga diğer yoga türlerinden biraz daha farklıdır. Farklı olmasının nedeni ise diğer türlerden daha uzun sürmesi. Bu türde amaç sadece bağların değil aynı zamanda kasların da gevşemesini sağlamaktadır. Pozlar içerisinde daha uzun süre ve hareketsiz olarak yapılmaktadır.

yin-yoga

Yoga İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Yoga için gereken malzemeler çok olmasa da oldukça önemlidir.

Yoga matı. Hareketleri daha düzgün ve kaymayan bir zeminde yapabilmek için mat, yoga için mecbur bir ihtiyaçtır.

Sizi çok fazla sıkmayacak ve terletmeyecek giysiler giymenizi öneririz.

Bazı yoga türleri içinse yoga kemerine ihtiyacınız olabilir. Bunu eğitmeninizle konuşarak size uygun kemeri seçebilirsiniz.

Bunların dışında ise, dinlenmek için yoga yastığı, yedek kıyafet ve su matarası alabilirsiniz.

Yoga İçin Sports&Music Önerisi

Sports&Music olarak yoga yaparken sizin daha fazla rahat hissetmeniz için bir liste oluşturduk. Siz de yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, listemize şarkı ekleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Konu ile alakalı " Sindirimi Geliştiren Yoga Hareketleri " ve Sports&Music'in geçen haftaki paylaşımı olan "Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 8 - Pilates" adlı yazılarımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca Sports&Merits ile yoga yapabileceğiniz salonlara buradan bakabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yoga Stüdyoları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ