Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 8 - Pilates

Pilates sayesinde karın, bacak, kol ve kalça kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Pilates hakkında bilgi edinebileceğiniz bu yazımızda aynı zamanda pilates ders ve egzersizleri için Sports&Merits olarak sizlere önerdiğimiz şarkıları da keyifle dinleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Pilates Nedir?

Joseph Pilates tarafından 1900’lü yıllarda geliştirilen pilates, günümüzde artık hemen hemen herkesin duyduğu egzersiz biçimi veya yaşam tarzıdır. Başlangıç seviyesinden ileriye seviyeye kadar oluşan hareketlerin sayısı yaklaşık 500’tür. Pilates her yaştan insana hitap ettiği için popülerliği ve bilinirliliği de oldukça fazladır. Kullanılan malzemelerin sayısı da oldukça azdır. Pilatesin vücuda birden fazla olumlu etkisi olduğu kaçınılmaz bir gerçek.  Hatta bununla ilgili pilatesin geliştiricisi Joseph Pilates şöyle demiştir; “Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız”.

mat-pilates

Pilates Çeşitleri Nelerdir?

Her egzersizde olduğu gibi pilateste de yapılış ve amacına göre çeşitler vardır. En temel olarak ise mat ve reformer yani aletli pilates olarak 2’ye ayrılır.

Matwork Pilates

Matwork yani bir adet mat ile yapılan pilates türüdür. Genellikle gruplar halinde bir eğitmen yardımı ile yapılır. Matların yanı sıra yapılan hareketin ihtiyacı doğrultusunda lastik bant da kullanılabilir. Bunun yanı sıra büyük egzersiz topları ile de egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Mat pilates için haftada ortalama 2 ya da 3 kez yapılmasıdır. Mat pilates sayesinde yağ yakabilir, duruş bozukluğunuzu düzeltebilirsiniz.

Reformer Pilates

Aletli pilates mat pilatese göre oldukça farklıdır. Hatta bir tık üstü de diyebiliriz. Çünkü aletli pilates hem spor salonlarında hem de bazı sağlık kuruluşlarında kullanılıyor. Sadece fit olmak için değil aynı zamanda medikal anlamda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda da yapabilirsiniz. Özellikle bel ve sırt ağrısı çeken kişilerin aletli pilatesi yapması önerilir (doktor şartı ile). Aletli pilates de kendi içinde birçok türe ayrılır. Bu türleri ihtiyacınız üzere seçebilirsiniz.

Pilates Faydaları Nelerdir?

Pilatesin faydalarından önce pilatesi kimlerin yapabileceği konusu da aslında oldukça önemli. Pilatesi her yaştan insan yapabilir. Çocukların pilates yapması onların hayatlarında belki de ileride oluşacak duruş bozukluğunun önüne geçilmesi demek olabilir. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler ve gün içinde hareket konusunda pasif kalan çalışanlar da mutlaka pilatese hayatlarında yer vermelidirler.

  • Vücudumuzu stresten uzaklaştırır.
  • Duruş bozukluğuna en iyi tedavilerden birisidir.
  • Yağ yakar ve kilo vermenizi sağlar.
  • Vücudunuz daha esnek ve fit bir yapıya sahip olur.
  • Enerji seviyenizi oldukça arttırır.
  • Karın, bacak, kol ve kalça kaslarınızı çalıştırır.
  • Solunum probleminize iyi gelir.

pilates-faydalari

Pilates İçin Sports&Music Önerisi

Sports&Music olarak pilates yaparken sizin daha fazla rahat hissetmeniz için bir liste oluşturduk. Siz de yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, listemize şarkı ekleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Konu ile alakalı " Pilatesin Vücuda Etkileri Nedir? " ve Sports&Music'in geçen haftaki paylaşımı olan "Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 7 - Aerobik" adlı yazılarımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca Sports&Merits ile aerobik yapabileceğiniz salonlara buradan ve buradan bakabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. aslı

    pilates hayatımı değiştiren en önemli etkenlerden birisidir. 3 sene önce pilatese başladığımda şu andaki düşüncelerimin tam tersi durumundaydım. herkese şiddet ile öneririm.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pilates Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ