Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 7 - Aerobik

Akciğerlerin daha yetenekli, kalbin daha iyi çalışmasına sağlayan aerobik sayesinde vücudunuzda kan hacminizde çoğalır. Aerobik hakkında bilgi edinebileceğiniz bu yazımızda aynı zamanda aerobik egzersizleri için Sports&Merits olarak sizlere önerdiğimiz şarkıları da keyifle dinleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Aerobik nedir?

Aerobik kelimesi oksijen ile aynı anlama gelmektedir. 80 ve 90’lı yıllarda televizyonda özel kanalların artması ve yine bu kanalların sabahları aerobik egzersizleri göstermesi hemen hemen herkesin aklındadır. Ancak aslında aerobik sadece sabahları yapılan, ya da kaba tabirle 1 ileri 2 geri metoduyla çalışan bir egzersiz değildir. Bize gösterilen sadece bir türüdür. Aerobik egzersizlerinin hepsinde kullandığınız oksijen miktarı çok fazladır. Bu sayede akciğeriniz ve kalbinizin çalışması daha verimli bir hale gelir.

Aerobik Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

Akciğerlerin çalışmasını düzenler.

Vücut dayanaklılığını arttırır.

Kanın pompalanmasını düzenler.

Stresi engeller.

Kan hacmi çoğalır.

Fazla kalori yakmanıza ve kilo vermenize neden olur.

Kalp krizi riskini azaltır.

Sindirim sisteminiz rahatlatır.

aerobik-yararlari-nelerdir

Anaerobik Mi Aerobik Mi?

Egzersiz türleri aslında aerobik ve anaerobik olarak ikiye ayrılır. İkisini birbirinden ayıran kısım ise oksijen kullanımıdır. Aerobik egzersizi oksijen kullanarak enerji elde eder. Yapılan egzersiz türlerinin en büyük özelliği budur. Anaerobik egzersizi ise kişiyi oksijensiz bir şekilde çalışmaya zorlar. Aerobik egzersizlerine örnek olarak yürümek, koşmak, bisiklet sürmek gibi aktiviteler gösterilebilir. Anaerobik egzersizlerine de örnek olarak çekme, ağırlık kaldırma, sprint gibi aktiviteler gösterilebilir.

Aerobik Egzerisizinin Türleri Nelerdir?

Step Aerobik

Step aerobik, platform etrafında belli kurallar ile yapılan aerobik türüdür. En yaygın olan türü de budur. Platformun yüksekliğini ayarlayarak yaptığınız egzersizler sayesinde hem eğlenceli hem de sağlıklı vakitler geçirebilirsiniz.

Klasik Aerobik

Klasik aerobik türünü ise sizi yönlendiren eğitmeninizin hareketlerini birebir taklit ederek gerçekleştirebilirsiniz. Hareketli müzik eşliğinde yapılır.

Koreografik Aerobik

Klasik aerobik türünün bir diğer farklı versiyonu olarak adlandırabiliriz. Aralarındaki en önemli fark koreografik aerobikte bir tema vardır. Örnek olarak latin ve funk aerobik denilebilir.

Aerobik İçin Sports&Music Önerisi

Sports&Music olarak aerobik yaparken sizin daha fazla rahat hissetmeniz için bir liste oluşturduk. Siz de yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, listemize şarkı ekleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Konu ile alakalı " Afterburn Etkisi Nedir? Nasıl Çalışır? " ve Sports&Music'in geçen haftaki paylaşımı olan "Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 6 - Strenching" adlı yazılarımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca Sports&Merits ile aerobik yapabileceğiniz salonlara buradan bakabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. derya

    yaparken en çok eğlendiğim egzersizlerden biri. tabii ki diğeri de zumba. sanırım ben dans etmeyi seviyorum daha çok :)) sizlere de tavsiye ederim.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aerobik

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ