Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 6 - Stretching

Stretching yani esneme sadece spordan önce veya sonra yaptığımız egzersiz değil, başlı başına bir spor türüdür. Son dönemlerde önemi iyice anlaşın stretching hakkında bilgiler ve sizlere önerdiğimiz şarkıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Stretching Nedir?

Bildiğiniz üzere hem sağlıklı yaşamak hem de hayal ettiğimiz vücuda kavuşmak için sadece düzenli veya sağlıklı beslenme yetmez, üstüne spor yapmak da gerekir. Tabii ki spor yaparken de aynı diyet yaparken olduğu gibi bazı kurallara uymak gerek. Ancak bu kurallar diyette olduğu gibi zor değil J Aksine oldukça eğlenceli ve kolay. İşte stretching tam bu noktada devreye giriyor. Stretching, belirli kas ve eklemlerin uzaması ve gevşemesi için yapılan aktiviteye denir. Oldukça zevkli olmasının yanı sıra artık spor salonlarında da kendini gösteriyor. Bu sayede hareketleri daha doğru ve daha verimli yapabiliyorsunuz.

stretching-nedir

Stretching Faydaları Nelerdir?

Stretching ile belli bir bölgenizin değil tüm vücudunuzun esnekliği artar.

Eğer varsa, duruş bozukluğuna ve bel ağrılarına iyi gelir.

Kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede daha enerjik hissedersiniz.

Spordan önce veya sonra yaptığınızda sakatlanma riskini minimuma indirirsiniz.

Bedeninizden toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

Stresten uzaklaşmasını sağlar.

Vücudunuzda bulunan ağrılara iyi gelir.

stretching-kimler-yapmali

Kimler Stretching Yapmalı?

Stretching, herkese hitap eder. Her yaşta insan bu sporu yapabilir. Eğer çocuklarınıza başlatırsanız, özellikle 4 – 10 yaş arasındaki çocuklara, ilerde vücutlarında oluşacak birçok duruş ve hareket sorunlarına erkenden çözüm olmuş olabilir. Bale gibi bedenin ve esnekliğin en ön planda olduğu spor dallarında stretching oldukça önemlidir. Bu da çocuklarınızın iyi bir bale geleceği olacağına haberdir.

Bunların yanı sıra stretching, tabii ki ofis çalışanları için artık neredeyse zorunlu oldu. Uzun süre bilgisayar başında geçirilen zaman sonrasında belinizde, omuzunuzda veya boynunuzda hissedeceğiniz ağrıların çözümü haline gelir. Sports&Merits ailesi olarak siz çalışanlara kesinlikle öneriyoruz.

Bunların yanı sıra tüm amatör veya profesyonel sporcular için strenching hayati önem taşıyor.

stretching-nasil-yapilir

Stretching Vücudun Hangi Bölgelerini Çalıştırır?

Stretching sayesinde bedeninizde ağrıyan yerlere odaklanabilir, o bölgeye göre egzersizlerinizi yapabilir, isterseniz de tüm vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. Peki, bu bölgeler hangileridir?

 • Boyun
 • Omuz
 • Arka kol
 • Sırt
 • Bilek
 • Ön bacak
 • Ayak
 • Arka bacak
 • İç bacak
 • Bel
 • Çene

Örnek Stretching Egzersizleri

Başlangıç İçin 15 Dakikalık Stretching

Her Gün Yapabileceğiniz Biraz İleri Seviye Egzersiz

 

 

5 Dakika Tüm Vücut Egzersizi

Stretching İçin Sports&Music Önerisi

Sports&Music olarak stretching yaparken sizin daha fazla rahat hissetmeniz için bir liste oluşturduk. Siz de yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, listemize şarkı ekleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Konu ile alakalı "Spor Öncesi Isınmanın Önemi" ve Sports&Music'in geçen haftaki paylaşımı olan "Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 5 - Meditasyon" adlı yazılarımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca Sports&Merits ile stretching yapabileceğiniz salonlara buradan bakabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

 1. murat

  benim gibi tüm gününü işte bilgisayar başında geçirenler için oldukça önemli bir egzersiz programı bu. günde yarım saat ayırarak boynumdaki ağrılarımdan kurtuldum neredeyse.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Streching

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ