Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 5 - Meditasyon

Zihnimizi boşaltmanın, kendimizi bulmanın, gün içinde kendimize zaman ayırmanın ne kadar önemli olduğunu düşündünüz mü hiç? Ya da bunun için bir şeyler yaptınız mı şimdiye kadar? Eğer yapmadıysanız sizi bu yazımızı okumaya davet ediyoruz. Meditasyon yapmanın ve meditasyonda müziklerin ne kadar önemli olduğunu görecekseniz.

Meditasyon Nedir?

Toplantıları “set” ettin mi? Patronla konuşman gereken konuyu hala konuşmadın mı? Üst kattaki komşu ile aran hala kötü ve bu durum canını mı sıkıyor? Peki, çocukların okul servis işini hallettin mi? Hey, yemek hazır mı peki?

Bunlar değil gün içinde, belki de günün sadece yarım saati içerisinde akıllara gelen sorulardan bazıları. Belki de minimumu. Yetişkin birer birey olarak bu sorulardan kurtulmanızı, bunları hiç düşünmemenizi öneriyoruz sanmayın. Elbette bu sorunlar çözülmelidir? Peki nasıl? Soruların canınızı sıkması, beyninizi yorması birer cevap değildir. Bunları zamanı geldiğinde düşünmek veya aklınıza geldiğinde daha sakin düşünmenizi sağlayan bir yöntem var; Meditasyon.

meditasyon-nedir

Peki nedir bu meditasyon? Asya filmlerinde sıkça karşılaştığımız bu yöntemin çıkış noktası sizin de tahmin ettiğiniz gibi Uzakdoğu ve Hindistan’dır. Şu anda ise dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar her yerde adı geçmektedir. Meditasyon kişinin iç huzura ulaşmasını sağlayan, dinginlik veren ve rahatlamasını sağlayan eylemler bütünüdür.

meditasyon-ile-yoga-farklari

Meditasyon İle Yoga Arasındaki Fark Nedir?

Meditasyon tüm dünyaya yayıldıktan sonra ister istemez etrafta bilgi kirliliği oluştu ve felsefesinden sapmaya başladı. Hatta birçok kişi yoga ile meditasyonu karıştırmaya başladı. Oysa yoga, daha çok duruş bozukluklarına iyi gelen bir eylemdir. Meditasyonun içinde yer alır. Yoga yaparken de zihnimizi boşaltabiliriz ancak burada daha önemlisi duruş bozukluklarıdır. Meditasyonda ise, süreç sonucunda kişi huzura ulaşacaktır. Aradaki en temel fark da budur.

meditasyon-cesitleri.png

Meditasyon Öncesi Neler Yapmalıyım?

Meditasyon yapmaya karar verdiniz. Peki, bunun öncesinde ne yapmalısınız? Bunlar için gerekli koşullar şunlardır;

  • Mümkünse tütsü yoksa mum yakmak gevşemeniz için iyi gelecektir. Loş ortam her zaman iyidir.
  • Telefon veya diğer elektronik aletleri kapatın.
  • Odada rahatsız edilmemeniz için kapıyı kapatın.
  • En önemlisi ise ortama uygun bir müzik açın. Bu müzikleri yazımızın sonunda bulabilirsiniz.
  • Doğru nefes tekniklerini öğrenin ve uygulayın.
  • Rahat giysiler giyin.

Meditasyon Çeşitleri Nelerdir?

Ses Meditasyonu

En çok bilinen meditasyon türlerinin başında gelir. Çıkardığınız ve kendini tekrar eden bir ses sayesinde olduğunuz yerden anın dışına çıkmanızı sağlar. Örnek olarak da “Ohmm” sesi bu meditasyon türü için çıkartabileceğiniz seslerden biridir.

Vipassana Meditasyonu

Vipasana, bir olayın iç yüzünü tamamıyla kavramak demektir. Kişi, kendi gözlemlerinden yola çıkarak bazı işe yaramaz bağımlılıklarını bırakmasına ve bu sebep ile anda yaşamasına yardımcı olur. En çok uygulanan meditasyondur. Asya ülkelerinin bazılarında bir ibadet biçimidir.

Metta Meditasyonu

Metta meditasyonunun en önemli kelimesi ise empati. Şefkat ve merhamet üzerine kurulan bir meditasyondur. Bu meditasyon ile diğer insanlara daha çok empati ile yaklaşacak ve mutluluğa ulaşacaksınız. Karşınızdaki kişinin fikirlerine saygı duyup onları anlayabilir ve daha pozitif bir hayat kurabilirsiniz.

Meditasyon İçin Sports&Music Önerisi

Sports&Music olarak meditasyon yaparken sizin daha fazla rahat hissetmeniz için bir liste oluşturduk.  Siz de yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, listemize şarkı ekleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Konu ile alakalı "Lotus Duruşu Nasıl Yapılır?" ve Sports&Music'in geçen haftaki paylaşımı olan "Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 4 - Crossfit" adlı yazılarımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca Sports&Merits ile yoga yapabileceğiniz salonlara buradan bakabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. Neşe

    Ciddi sinir problemleri yaşıyordum. Meditasyon yapmaya başladıktan sonra gerçekten çok daha sakin bir hal almaya başladım. Zihnimi boşaltmak için, daha sakin kalabilmek için bana iyi gelen başka bir şey bilmiyorum. Antidepresanımı çöpe atıp bir daha ihtiyaç bile duymadım. Burda ki müziklerde gerçekten çok başarılı bir seçim olmuş. Umarım herkes bu huzura kavuşur ^.^

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yoga Stüdyoları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ