Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 4 - Crossfit

Crossfit vücudunuzda sadece bir bölgeyi değil, birden çok kas ve eklemle ile birlikte tüm vücudu dengeli çalıştırır. 10 fiziksel gelişimi crossfit ile gerçekleştirebilirsiniz.

Crossfit Nedir?

Crossfit güç ve kondisyon ağırlıklı bir antrenman türüdür. Crossfit sayesinde sürekli kendinizi zorlar daha fazla kalori yakar ve enerji harcarsınız. Her gün farklı antrenman programına uyarak sadece belli bölgeleriniz üzerine değil tüm vücudunuzu mükemmel bir görüntüye sokabilir, aynı zamanda daha güçlü olursunuz. Crossfit yaparken, daha önce ne kadar spor yaptığınız, yaşınız ve kondisyon seviyeniz önemlidir. Bunlar sayesinde size uygun bir antrenman programı hazırlanır.

Crossfit için şu kişiler yapabilir veya şu kişiler yapamaz tarzında bir cümle kurmak doğru olmaz. Her yaş grubundaki insanlar crossfit yapabilir. Sadece daha önce ne kadar spor yaptığınız önemli olabilir. Her ne olursa olsun,  belli bir fiziki yeterliliğe sahip olmalısınız. Ancak bu da olmazsa olmaz değildir. Sadece yaptığınız crossfit antrenmanında sakatlık yaşama riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

crossfit-antrenman-cesitleri

Crossfit İle Hangi Özellikler Gelişir?

Crossfit’in kurucusu Greg Glassman, crossfit için insanın 10 temel özelliğinin gelişmesine yardımcı olacağını söylüyor. Bu 10 temel özellik sayesinde, kişinin kendisini daha iyi hissedeceği, daha zinde ve daha mutlu olacağı su götürmez bir gerçektir. Aynı zamanda ezeli rekabet olan body-building ve crossfit yarışında crossfit, vadettiği bu 10 temel özellik ile bir adım önde gözüküyor. İşte o 10 temel özellik;

 • Kardiyovasküler Kapasite
 • Dayanıklılık
 • İş yapabilme kapasitesi
 • Güç
 • Esneklik
 • Patlayıcı Kuvvet
 • Hız
 • Koordinasyon
 • Çeviklik
 • Denge

crossfit-antrenmanlari-nelerdir

Crossfit Antrenman Çeşitleri Nelerdir?

Crossfit, vücudunuzun bir bölgesini değil tümünün gelişmesinde yardımcı olduğunu daha önce söylemiştik. Bunun yanı sıra crossfit antrenmanlarının en güzel taraflarından birisi de yapılan antrenmanların vücutta kısa sürede kendini göstermesi. Bunun temel sebeplerinden birisi her gün farklı bir antrenman programı ile çalışılmasıdır. Buna verilen isim de WOD yani  “workout of the day”(her gün antrenman) . WOD’un kendi içinde birçok çeşiti vardır. BOX, BM, EMOM, AFAP, PR ve daha bir çok çeşide sahip crossfit için biz en çok kullanılan yöntemleri açıklayacağız.

For Time

For Time antrenman stili zaman karşı olan bir antrenman stilidir ve sizle beraber bir kişi daha bu yarışın içerisindedir. Amaç, diğer yarışmacıdan daha önce bitirmektir. Hocalar tarafından yazılan bu programı en kısa sürede bitiren yarışmayı kazanır. Roundlar halinde düzenlenir. Örnek olarak videoyu izleyebilir ve fikir elde edebilirsiniz. (Kişi bu stili anlatmak için tek başına çalışmıştır.)

Amrap

Diğer bir antrenman stili ise AMRAP’tır. Amrap “As many rounds as possible”  yani mümkün olduğunca fazla set anlamına gelir. Bu sistemde size bu sefer belirli bir süre ve egzersiz verilir ve bu süre içerisinde mümkün olduğunca  bu egzersiz yapmanız beklenir. Örnek olarak 10 dakika içerisinde squat ve mekik hareketlerini yapabildiğiniz kadar yapmanız beklenir.

Dead By

Sporcuların sanırım en çok yorulduğu stil Dead By stilidir. Bunun sebebi ise egzersizlerin her geçen dakika artmasıdır. Şu şekilde çalışır; 1. Dakika içindeyseniz yapacağınız hareketi (deadlift) bir tekrar yapıyorsunuz. 2. Dakikada ise 2 tekrar yapmanız gerekiyor.  Bu spora gönül vermiş kişiler 17.dakikada yapılan 17 tekrar gayet iyi olarak görüyorlar. Yapılan bu sete de dead by deadlift deniyor. (Deadlift için videoyu inceleyebilirsiniz.)

Crossfit İçin Sports&Music Önerisi

Sizler için crossfit antrenmanı yaparken sizi daha fazla motive etmesi için bir liste oluşturduk. Siz de yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, listemize şarkı ekleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Konu ile alakalı "Karın Kasları İçin Önemli 5 Hareket" ve Sports&Music'in geçen haftaki paylaşımı olan "Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 3 – Boks" adlı yazılarımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca Sports&Merits ile crossfit yapabileceğiniz salonlara buradan bakabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

 1. betül

  crossfit oldukça zor gözüküyor. özellikle benim gibi daha önce az biraz fitness yapan kişiler için daha da zor duruyor :) spotify listenizi de beğendim. haftaya konu meditasyon olabilir mi acaba? meditasyon ile ilgili yazı ve şarkı listesi beni memnun eder. teşekkürler :)

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Crossfit Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ