Bölgesel Zayıflama Gerçek Mi?

Vücudunuzda değiştirmek istediğiniz bölgeleriniz nereleridir? Kimimiz göbeğimizden şikayetçi oluruz ve o bölgenin zayıflamasını isteriz, kimimiz de basen bölgemizden. Şikayetlerimiz neresi ise o bölgemizin zayıflamasını isteriz. Peki, bölgesel zayıflama gerçek mi? Acaba gerçekten de bölgesel zayıflama yapabilir miyiz?

Bölgesel zayıflama aslında bir şehir efsanesinden başka bir şey değildir. Keşke sihirli aletler ve kremler olsa ve bizler de vücudumuza o dokunuşlar ile istediğimiz bölgemizi zayıflatıp istediğimiz görünüme sahip olabilsek…

yag-yakarak-bolgesel-zayiflamak

Yağ Yakma Mekanizması Nasıl Çalışır?

Yağ dokusu vücudun en önemli enerji deposu olmasından dolayı hücreler yağ yakımını zorunlu olmadan başlatmaz. Yağ yakımını başlatabilmek için sıkı bir egzersize ve beslenmeye ihtiyacınız vardır.

Siz vücudunuz için ortamınızı düzgün bir hale getirdiğiniz zaman kan şekeriniz düştüğünde vücudunuz hala enerjiye ihtiyaç duyar ve bu sefer vücuttaki yağ hücreleri parçalanmaya başlayarak serbest yağ asitleri ortaya çıkar. Dolaşıma verilir. Dolaşıma giren yağ asitleri ihtiyacı olan hücrenin enerjisini karşılar. Sonuçta enerjiniz sadece bir bölgede olsa dahi yağ tüm vücutta yakılır.

yag-yakmak

İnatçı Yağlar Nedir?

Peki, bazı bölgelerimizi neden daha zor inceltebiliyoruz?

Burada devreye inatçı yağlar giriyor. İnatçı yağlar genetik ve cinsiyet ile kontrol edilmektedir. Yağ yakmak için verilen uyarılardan bir tanesi katekolamindir. İnatçı yağların inatçılığının bu katekolamin duyarlılığından olabileceği düşünülüyor. Çünkü yağ yakmak için verilen uyarılardan katekolamin kan dolaşımına geçtikten sonra yağ hücrelerinin reseptörlerine tutunur. Parçalanma sinyalini verir. İnatçı bölgelerdeki yağlarda bu reseptörler az bulunmaktadır.

Bölgesel yağ yakımı kesinlikle bir efsane olduğu için yardımcı olabilecek şey fazla yağlı olan bölgeyi daha sıkı göstermek ve daha fit görünmenizi sağlamaktır.

Fit Görünebilmek İçin Yapacağınız Yöntemler Nelerdir?

Bu bölgedeki sıkı kaslar sizi daha ince gösterebilmektedir. Bu nedenle de dayanıklılık esaslı çalışma yani çok tekrarlı egzersizle çalışmalısınız.

Kan akımını arttırmak da bir başka yöntemdir. Mesela duyduğunuz lipoliz ve masaj gibi yöntemler. Ancak burada bahsedilen bölgesel yağ yakımı değil; kan akımını hızlandırmak ve kılcal damarları aktif hale getirmektir. Burada yağ yakım tepkisini diğer bölgeler gibi gerçekleştirebilmek için yapılır. Ancak yağ yakımı ile hiçbir ilgisi yoktur.

kas-kutlesi-nasil-arttirilir

Kas Kütlesini Arttırmak İçin Yapılması Gereken Tekrar Sayıları Nedir?

1RM İngilizce “one repetation maximum” kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Türkçe olarak tek bir tekrar için max. Kasılma olarak düşünülebilir.

Tekrar sayısı ise, iki dinlenme periyodu arasında egzersizi yineleme sayısını, set sayısı ise o egzersizin tekrar periyotlarını kaç kere tekrar edeceğinizi ifade eder.

  • Eğer hedefiniz saf dayanıklılık ise 15 ve daha fazla tekrar uygulamalı ve 1RM düzeyini %40’dan düşük tutmalısınız.
  • Eğer hedefiniz saf kas kütlesinin artışı ise tekrar sayınızı 8 ile 12 arasında, 1RM düzeyini ise %70-80 aralığında tutmalısınız.
  • Eğer hedefiniz saf güç artışı ise tekrar sayınızı 1 ile 5 arasında, 1RM düzeyini ise %80-90 aralığında tutmalısınız. Egzersizler arasındaki dinlenme periyodunu uzatmak daha iyi performans sergilemenizi sağlayacağı için dinlenme periyotlarını 70 ile 180 saniye arasında bulundurmalısınız.
  • Eğer hedefiniz egzersiz ile kilo vermek ise tekrar sayınızı 4-15 arasında tutmalı, egzersizin yoğunluğunu yükseltmek için dinlenme aralıklarını 45 ile 90 saniye arasında tutmalısınız. Bu süreçte süper/tri set sistemlerini, HIIT ve Tabata protokolünü uygulayabilirsiniz.

Konu ile alakalı "30 Dakikada 300 Kalori Yakabileceğiniz Yöntemler Nelerdir?" adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: fitekran

Yorumlar

  1. hasan

    bölgesel zayıflama sizin de dediğiniz gibi aslında olmayan bir şeydir. sadece spor yaparak o bölgenin daha fit gözükmesini sağlayabilir ki bu bölgesel zayıflamaktan çok çok daha iyi bir şey. yazı için teşekkürler.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ