Sağlıklı Yaşam ve Spor

Doğru Nefes Teknikleri

Nefes o kadar kendiliğinden olan bir durum ki, sanki zaten doğru ve olması gerektiği gibi yaptığımızı düşünürüz ve o kadar da önemsemeyiz.
11 Aralık 2017,   0 Yorum
Doğru Nefes Teknikleri

Evet, hep sağlığımız için spor yapmaktan ya da sağlıklı beslenmekten bahsediyoruz ama ya nefesimiz? O kadar kendiliğinden olan bir durum ki nefes sanki zaten doğru ve olması gerektiği gibi yaptığımızı düşünürüz ve o kadar da önemsemeyiz. Aslında nefesimiz olmadan birkaç dakika bile yaşamımızı devam ettiremezken; yemeksiz, susuz devam ettirebiliriz. Kısacası nefes aslında bizim için en önemli nokta!

Nefes almak bizim vücudumuz için gerekli olan oksijeni almak ve nefes vermek de karbondioksiti vücuttan alma eylemidir. Nefes eyleminin kontrol merkezi solunum merkezidir. Vücudunuzdan gelen bilgiler eşliğinde (O2,CO2, korku, endişe, öfke gibi durumlar) solunum merkeziniz sizin ne kadar derin ya da hızlı nefes alıp almayacağınıza karar verir.

Nefes Alma Hızının Önemi

Nefes alma hızımız aslında bizlerin ruh halini de etkiliyor. Mart ayında Science'ta yayınlanan bir araştırmada fareler üzerinde bazı bulgular elde edildiği yazıldı. Araştırmaya göre nefes ve ruhsal durum arasındaki ilişkiden beyin sapındaki PreBötzinger adı verilen sinir hücreleri sorumlu. Bu 175 sinir hücresinin özel bir görevi olup olmadığını anlamak için farelerde bu hücreler etkisiz hale getirildi ve normalde fareler yeni bir yere yerleştikleri zaman koklamak ve etrafı tanımak gibi davranışlar sergilemek yerine bulundukları yeni ortamda kendini temizlemek, uyumak gibi işler yaptılar ve nefes alış verişlerinin de daha sakin olduğu görüldü. Bu durumun insanlar üzerinde de etkileri ispatlanırsa kaygı problemi yaşayan kişilerde nefes kontrollü bir çalışma ile daha rahat tedavi olabilecekleri belirtiliyor. Zaten derin ve yavaş nefes alıp vermenin stres ve endişeyi azalttığına ilişkin araştırmalar da var. Bunu da kendimiz uyguladığımız zaman etkilerini çok rahat hissedebiliyoruz. Sadece bilimsel olarak açıklanamamış durumda ama çalışmalar da devam ediyor.

Nefes

Nefes sadece stres seviyemizi değil aynı zamanda bazı hastalıkların habercisi de olabilecek. Özellikle akciğer kanseri, yumurtalık kanseri ve göğüs kanseri gibi birçok hastalık için artık kullanılan bazı aletler ile nefesiniz içindeki uçucu organik bileşikler dakikalar içinde tespit edilebilecek ve hastalık ile ilgili veriler elde edilebilecek. Şu an için bu cihaz direk hastalık tespit edemese de hastalık ile ilgili şüpheli veriler sayesinde diğer tetkiklere hızlıca geçiş konusunda uyarıcı olacak.

Nefes

Ebru Şinik kitabının ismini de verdiği "Nefeste Saklı Hayat" aslında. Kitabında bahsettiği kontrollü nefes teknikleri ile kendi vücudumuz için;

 • Stresi yönetme
 • Depresyon, uykusuzluk ile başa çıkma
 • Fiziksel ve zihinsel detoks yapma
 • Yavaş metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı destekleme,
 • Sindirim sistemini dengeleme ve düzenli çalışmasını sağlama,
 • Fiziksel ve zihinsel enerjinizi yükseltme,
 • Odaklanmayı arttırma,
 • Konsantrasyonu arttırma,
 • Troid ve prostat bezlerinin düzenli çalışmasını destekleme,
 • Cesaret ve özgüveni arttırma,
 • Açlığı ve susuzluğu sakinleştirme,
 • Ciltte doğal botoks etkisi yaratma,
 • Akciğerlerin kapasitesini arttırarak astım şifalandırması,
 • Sesini mükemmel bir tona getirme…

gibi bir çok iyileşmeyi sağlayabiliriz…

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Kaynak: Bilim ve Teknik Dergisi, Ebru Şinik "Nefeste Saklı Hayat" kitabı

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın