Bel Fıtığına İyi Gelen Hareketler Nelerdir?

Bel ağrısı ve fıtık, yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen sorunlardan bir tanesidir. Ancak iyileşme sürecinde bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ki egzersiz oldukça faydalıdır.

"Bel ağrısı olan hastalar için aktivite ile istirahati karşılaştıran 10 çalışmanın dahil edildiği bir araştırmada, aktif kalanlarda küçük ağrı azalmalarının orta düzeyde etkili olduğu ortaya kondu. Akut bel ağrısı olan Japon işçileri içeren bir başka araştırmada, istirahat grubu ile aktif grup karşılaştırıldı. Araştırmada, istirahat grubunda yer alan işçilerde tekrarlayan veya kronik bel ağrısının daha yüksek olduğu tespit edildi."

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki akut ağrılı dönemde hareketlere başlanmamalıdır. Hareketi yaptıktan sonra rahatsızlığınız bir saatten fazla sürüyorsa programınızdan da hareketinizi çıkartmalısınız.

Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

bel-fitigi-için-ananda-balasana-pozu

Mutlu Bebek Pozu (Ananda Balasana)

Yere sırt üstü şekilde yatın ve derin bir nefes alın. Nefes verirken dizlerinizi karnınıza doğru yavaşça çekin ve ayaklarınızın dış kısımlarından kavrayarak tutun. Dizlerinizi yavaşça gövdenizden daha geniş olacak şekilde açın, koltuk altınıza doğru çekin.

Cobra Pozu

Yere yüz üstü uzanın. Ayaklarınız hafif aralık olmalıdır. Avuç içlerinizi omuzlarınızı yanına gelecek şekilde yere getirin. Yavaş bir şekilde kuyruk sokumundan esnemeye başlayın ve göğsünüz ile başınızı yuları doğru çekmeye başlayın. Sırtınızı zorlamayacak pozisyonda kollarınızı esnetmeye devam edin. Bu duruşta üç nefes alışverişinde bulunun.

bel-fitigi-icin-plank-pozu

Plank Pozu

Ayaklar kalça genişliğinde açık olacak şekilde kollarınız ise omuzlarınız ile aynı hizada olacak şekilde kol ve ayaklarınızın üzerinde duruyorsunuz. Hareket esnasında ayak parmak uçlarında ve bacaklarınız da düz bir çizgi haline olmalıdır.

Swimming Hareketi

Yere yüz üstü olacak şekilde uzanıyoruz. El ve kollar dümdüz bir şekilde öne uzanmış ve avuç içleri de yere bakacak şekilde pozisyonumuzu alıyoruz.

Karın kasları sıkılı bir halde sağ kolumuzu ve sol bacağımızı yukarı doğru kaldırıyoruz. Ardından bacak ve kolumuzu aşağıya indiriyoruz. Bu sefer diğer tarafımıza geçip hareketi tekrarlıyoruz.

Hareketi sırası ile yüzer gibi kaldırıp indirerek hareketimize devam ediyoruz.

Köprü Hareketi

Harekete başlarken yere sırt üstü uzanmanız gerekmektedir. Ayak tabanlarınız yerde ve kalça hizasında açık, dizleriniz de kırık bir pozisyonda kalacak. Eller ve kollarınız yan tarafta kalacak şekilde belinizi yavaşça yukarı kaldırıp tekrar yavaşça aşağıya indirmeniz gerekiyor.

Hareketi kontrollü bir şekilde uygulamanız gerekmekte, hareket esnasında da ayak tabanlarınız hiç yerden kalkmamalıdır. Hareketi yaparken kalça ve karın kaslarınızı sıkı tutmayı da unutmayın.

Konu ile alakalı "Plank Jack Hareketi" adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz. 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. ahmet

    merhabalar. bilgilendirici yazı için teşekkür ederim. artık aramızda bel fıtığı olmayan yok gibi neredeyse. bu tarz egzersizler de gerçekten iyi geliyor. doktor kontrolünde bu egzersizleri yapmak kişiye iyi gelecektir diye düşünüyorum.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ