30 Dakikada 300 Kalori Yakabileceğiniz Yöntemler Nelerdir?

Kilo vermek için aldığımız kaloriden daha fazlasını yakmak zorundayız. Bu iş pek kolay olmasa da 30 dakika gibi kısa bir sürede 300 kaloriyi yakabilirsiniz. 300 kaloriyi 30 dakikada yakma yöntemlerini bu yazımızda sizler için ele aldık. Keyifli okumalar.

Aldığınız kaloriden daha fazla yakarsanız kilo verebilirsiniz. Kullandığınız spor aletlerinde kardiyo yaparak kalori harcayabilirsiniz, ancak 30 dakikalık bir sürede yakacağınız kaloriyi 300 kaloriye kadar nasıl çıkarabilirsiniz?

Herkesin antreman yaparken kendisine göre bir zorluk derecesi (RPE) vardır. Aslında algılanan zorluk derecesi bireyin ne kadar zor çalıştığını kestirmenin diğer adıdır.

kosu-bandinda-calisma

Koşu Bandında Çalışma

30 dakikanızı 6 kısma bölüp 5 dakikalık tekrarlar halinde aşağıdaki şekilde uygularsanız yaklaşık olarak yarım saat içerisinde 300-350 kalori arasında yakabilirsiniz.

Bir (1) Dakika: Eğimsiz tempolu ama rahat bir hızda yürüyüşe başlayın. Zorluk dereceniz biriyle yanınızda sohbet edebilecek seviyede olmalıdır. 15-20 saniyede bir koşu bandının eğimini yüzde 1 arttırarak yürümeye devam edin.

Bir (1) Dakika: Yine eğiminizi 15-20 saniyede bir arttırmaya devam edin ancak zorluk dereceniz yanınızdaki ile çok fazla konuşamayacak ya da sizi zorlayacak kadar olmalıdır.

Üç (3) Dakika: Eğim ile hiç oynamadan yürüme temponuzu yine yanınızdaki arkadaşınız ile muhabbet edecek şekilde ayarlayın.

Toplam 5 dakika dolduktan sonra tekrar en baştan itibaren uygulamaya geçin.

bisiklet-ile-calisma

Bisiklet İle Çalışma

Beş (5) Dakika: Yanınızdaki ile rahatça muhabbet edebileceğiniz bir hızda bisikleti çevirmeye başlayın.

İki (2) Dakika: Direncinizi 30 saniyede bir attırarak zorluk derecenizi yanınızdaki ile konuşamayacağınız hatta nefes nefese kalacağınız şekilde çevirin.

İki (2) Dakika: 30 saniyede bir direncinizi azaltarak rahat şekilde çevireceğiniz zorluk derecesine inin.

Bir (1) Dakika: Bisikletin direncini yükseltin ve nefes nefese kalacağınız bir zorluk derecesinde pedalları çevirin.

10 dakikalık bölümden sonra 3 tekrar ile 30 dakikayı tamamlayın.

Konu ile alakalı "Yağ Yakamamamızın Sebepleri" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: barçın

Yorumlar

  1. deniz

    merhabalar. yazı için teşekkürler. sizin de yazdığınız gibi aldığımızdan fazla kalori vermek oldukça zor bir iş. bir de üstüne benim gibi koşu bandında çalışmayı sevmeyen insan için. bisikleti şehirde, koşuyu da ormanda yapıyorum. bakalım faydasını görecek miyim :)

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ