Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 3 - Boks

Sports&Music haftalık şarkı paylaşımımızın bu haftaki konusu boks! Boks hakkında birçok bilgi bulabileceğiniz bu yazımızda, aynı zamanda boks yaparken sizi daha motive edecek şarkıları sizler için derledik. Herkese keyifli haftalar!

Boks Nedir?

Kimilerinin stresini atmak için kum torbasını yumruklamasına verdiği isim, kimilerinin sadece hobisi, kimilerinin ise hayat felsefesi olan spor, boks… Güç, dayanıklılık ve cesaret gibi kavramları içerisinde barındıran boks, tarihin en eski sporlarından biri olarak günümüze kadar gelmiştir. M.Ö 3000 yılında Sümer ve Mısır halkların boksa benzer yaptıkları sporların kabartmaları, boksun tarihin oldukça eski olduğunu göstermekte. O zaman gerçekleşen müsabakalarda da aynı şimdi olduğu gibi, boksörler bir ödül için dövüşmektedir. Mısır’dan sonra boks, Yunan ve Roma imparatorluklarına da sıçradı. Ancak bir dönem Roma imparatorunun boksu yasakladığı bilinir. Sebebi ise tanrının yarattığı suratı insanın değiştirmesi olarak gösterilir. Ancak bu yasak Roma’nın küçük şehirlerinde işlemedi ve Avrupa’ya sıçradı.

Günümüze kadar gelen boksun tarihinin oldukça eski olduğuna değindik. Boks sporunu bu kadar popüler hale getiren ise 20 ve 21.yy’da gelişen teknolojiler oldu. İnsanlar bilet alıp, hınca hınç doldurdukları ringleri artık evlerinde önce radyo, sonra televizyon ve artık en sonunda ise internetten de izleme fırsatına sahip oldular.

Boks, ilgili bir hakem tarafından yönetilen, birden fazla sonu olup kazananı tek olan, iki rakip arasında gerçekleşen yumruklu saldırıya denir diyebiliriz özetle. Boksun gerçekleştiği kare alana ise ring denir. Sporcular bir gong sesi ile harekete geçerler. Birden fazla sıkleti olan boksta, boksörlerin en az bir antrenörü vardır.

boks-nedir

Boks Yaparken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Müsabaka gerçekleşirken her sporda olduğu gibi boksta da kullanılan malzemeler oldukça önemlidir. Hatta sadece ringde değil antrenman sırasında da kullanılan malzemeler önem taşır.

Boks Eldiveni: Eldiven sizin de tahmin edeceğiniz gibi belki de boks deyince akla gelen ilk malzemedir. Birden fazla çeşidi vardır. Kum torbası ile çalışırken farklı, antrenman yaparken farklı ve müsabaka sırasında farklı eldivenler giyilmektedir. Eğer boksa yeni başladıysanız alışana kadar bir beden büyük eldiven almanızı önerebilirim. Çünkü eldivenler hava almalıdır. Profesyonelseniz ise eldivenininiz temasa dayanıklı olması daha önemlidir. Ayrıca deri eldivenleri tavsiye ederiz.

Boks Kaskı: Kafa darbelerinden korunmak için kendinize bir kask alabilirsiniz. Ancak bu mecburi değildir. Hatta 2013 senesinde boks müsabakalarında kask kaldırıldı.

Dişlik: Boksta, boksörlerin en çok hasara uğradığı yer dişlerdir. Bundan dolayı da antrenman dahi olsa kesinlikle dişlik kullanmanızı öneririz.

Bunların yanı sıra, boks ayakkabısı, boks şortu ve boks atleti temin edebilirsiniz.

Boks Sıkletleri Nasıl Belirlenir?

Profesyonel boksta sıkletler genelde bu tablodaki gibi seçilir;

Ağırlık (Sıklet) İsmi

Kilosu

 

Hafif Sinek Sıklet

 

47,1 kg

 

Sinek sıklet

 

50,8 kg’a kadar

 

Horoz sıklet

 

53,5 kg

 

Hafif tüy sıklet

 

55,4 kg

 

Tüy sıklet

 

57,2 kg

 

Yarı hafif sıklet

 

59 kg

 

Hafif sıklet

 

61,2

 

Yarı welter sıklet

 

63,5 kg

 

Welter sıklet

 

67 kg

 

Hafif orta sıklet

 

69,7 kg

 

Orta sıklet

 

62,6 kg

 

Yarı ağır sıklet

 

79,4 kg

 

Ağır sıklet

 

86,2’e kadar

 

Süper ağır sıklet

 

86,2 kg.dan fa

Unutulmaz 3 Boks Olayı

Yazımızın bu kısmında ise sizlere boks tarihinde şu ana kadar gerçekleşmiş en özel ve ilginç 3 anı paylaşacağız.

1- Ken Norton’un Muhammed Ali’nin Çenesini Kırması

Çoğumuz Muhammed Ali’yi duymuş olabiliriz ancak Ken Norton’da rakiplerinin korkulu rüyasıydı. Müsabaka Ken Norton’un galibiyetiyle sonuçlar ve Ali’yi yenen 2. Boksör unvanını kazanır. Ancak herkesin şaşırdığı olay ise Ali’nin maç sonunda röportaj vermeye çalışıp verememesidir.

6 ay süren dinlenmenin ardından Muhammed Ali, Norton’dan intikamını acı bir şekilde alır.

2- Carnera’nın Öldürücü Yumruğu

Carnera, sağ yumruğu ile nam salmış bir boksördü. Ringde dövüş esnasında rakibinin sürekli bel bölgesine vurmasına sinirlenen 207 cm, 150 kiloluk dev boksör öyle bir sağ yumruk çıkarttı ki rakibinin kafatasını çatlattı. Bu olaydan sonra gerçekleşen bir müsabakada ise rakibini sağ yumruğu ile öldürdü. Hatta Carnera’nın filmleri bile çekilmiştir.

 

3- Mike Tyson ve Kulak Isırması

Mike Tyson gelmiş geçmiş en başarılı boksörlerden biri olarak kabul edilir. Ringde ise sinirine yenik düşmesi onun en büyük handikabıydı. Yine böyle bir anda rakibi Evander Holyfield’in kulağını ısırıp, kulağında bir parça koparması gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu olaydan sonra Tyson boksu bıraktı.

 

Boks İçin Sports&Music Önerisi

Sizler için antrenman yaparken sizi daha fazla motive etmesi için bir liste oluşturduk. Siz de yorum kısmına önerilerinizi yazabilir, listemize şarkı ekleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Sports&Merits ile anlaşmalı boks yapabileceğiniz salonlara buradan bakabilirsiniz.

Konu ile alakalı "Mike Tyson'dan 10000 Dolarlık Enteresan Teklif" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Sports&Music'in geçen haftaki paylaşımı olan "Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 2 – Zumba" adlı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. mehmet

    güzel bir yazı olmuş teşekkürler. gençken uğraşmıştım boks ile ama sonraları
    sakatlıktan dolayı bırakmak zorunda kaldım. bundan dolayı kullanılan malzemelerin ne kadar önemli olduğunu bir kez de ben hatırlatayım. özellikle eldivenlerin kaliteli olmasına özen gösterin.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Boks Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ