Çölyak Hastalarına Özel Trakya Yöresel Pizzasına Ödül!

Çölyak hastalığı günümüzde oldukça yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Çölyak hastalığı, bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalıktır.Trakya Üniversitesi (TÜ Aşçılık Bölümü’nce hazırlanan "Trakya Yöresel Pizzası" adı verilen pizzada Edirne tava ciğeri, Osmanlı sucuğu, Malkara kaşarı, Kırklareli hardaliyesi ve glutensiz unla hazırlandı.

Çölyak hastalığı olan insanlar; buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta da bulunan bir protein olan ‘gluten’e karşı hassasiyet gösterirler. Bu kişiler gluten içeren gıdalarla beslendiklerinde ince bağırsaklarında oluşan immunolojik reaksiyonlar sonucu hücrelerde iltihap ve hasar oluşturur. Oluşan bu hasar sonrasında besin maddelerinin sindirimi ve emilimi bozulacağından, ishal ve zamanla vücutta bazı maddelerin eksikliği ortaya çıkar. 

colyak-hastalari-icin-pizza

Trakya Üniversitesi (TÜ) Aşçılık Bölümü’nce hazırlanan "Trakya Yöresel Pizzası" adı verilen pizzada Edirne tava ciğeri, Osmanlı sucuğu, Malkara kaşarı, Kırklareli hardaliyesi ve glutensiz unla hazırlandı. Alanya Belediyesi ve Altın Kepçe Aşçılar ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen uluslararası yemek yarışmasında kendi kategorisinde altın madalya ödülü aldı. Ödüllü lezzet hem yöresel bir tat olarak ortaya çıkması hem de çölyak hastalarına alternatif sunmasıyla öne çıkıyor.

TÜ Arda Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Alper Çevik, "Bizlere teşekkür etmek için okulumuza kadar geldiler ve bu tarz çalışmalarımızı artırmamızı isteyerek bizi teşvik ettiler. Ayrıca Trakya'da bulunan yerel yiyecek, içecek hizmeti veren restoranlar pizzayı menülerine koymak için bizden talepte bulundular. Biz de bu taleplerine olumlu karşılık vererek menülerinde yeni bir çalışma olarak başlattık" dedi.

colyak-hastalari-icin-pizza-tarifi

TÜ Arda Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Şinasi Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, katıldıkları uluslararası yarışmada dereceye girmelerinin yanı sıra çölyak hastalarının da yiyebileceği bir lezzeti ortaya koymalarının kendilerini öne çıkardığını söyledi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/lezizz/galeri-colyak-hastalarina-odullu-lezzet-trakya-yoresel-pizzasi-41118177/5

Yorumlar

  1. hasan

    bir Edirneli olarak hoşuma giden bir haber oldu. tabii çölyak hastaları için güzel bir haber bu. çünkü ister istemez çok dikkat etmek gerekiyor bu durumda yediğimize. özellikle bulması zor olan pizza gibi bir yiyecek çölyak hastalarını mutlu edecektir.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ