Diyet ve Beslenme

Çölyak Hastalarına Özel Trakya Yöresel Pizzasına Ödül!

Çölyak hastalığı günümüzde oldukça yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Çölyak hastalığı, bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalıktır.Trakya Üniversitesi (TÜ Aşçılık Bölümü’nce hazırlanan "Trakya Yöresel Pizzası" adı verilen pizzada Edirne tava ciğeri, Osmanlı sucuğu, Malkara kaşarı, Kırklareli hardaliyesi ve glutensiz unla hazırlandı.
6 Mart 2019,   1 Yorum
Çölyak Hastalarına Özel Trakya Yöresel Pizzasına Ödül!

Çölyak hastalığı olan insanlar; buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta da bulunan bir protein olan ‘gluten’e karşı hassasiyet gösterirler. Bu kişiler gluten içeren gıdalarla beslendiklerinde ince bağırsaklarında oluşan immunolojik reaksiyonlar sonucu hücrelerde iltihap ve hasar oluşturur. Oluşan bu hasar sonrasında besin maddelerinin sindirimi ve emilimi bozulacağından, ishal ve zamanla vücutta bazı maddelerin eksikliği ortaya çıkar. 

colyak-hastalari-icin-pizza

Trakya Üniversitesi (TÜ) Aşçılık Bölümü’nce hazırlanan "Trakya Yöresel Pizzası" adı verilen pizzada Edirne tava ciğeri, Osmanlı sucuğu, Malkara kaşarı, Kırklareli hardaliyesi ve glutensiz unla hazırlandı. Alanya Belediyesi ve Altın Kepçe Aşçılar ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen uluslararası yemek yarışmasında kendi kategorisinde altın madalya ödülü aldı. Ödüllü lezzet hem yöresel bir tat olarak ortaya çıkması hem de çölyak hastalarına alternatif sunmasıyla öne çıkıyor.

TÜ Arda Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Alper Çevik, "Bizlere teşekkür etmek için okulumuza kadar geldiler ve bu tarz çalışmalarımızı artırmamızı isteyerek bizi teşvik ettiler. Ayrıca Trakya'da bulunan yerel yiyecek, içecek hizmeti veren restoranlar pizzayı menülerine koymak için bizden talepte bulundular. Biz de bu taleplerine olumlu karşılık vererek menülerinde yeni bir çalışma olarak başlattık" dedi.

colyak-hastalari-icin-pizza-tarifi

TÜ Arda Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Şinasi Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, katıldıkları uluslararası yarışmada dereceye girmelerinin yanı sıra çölyak hastalarının da yiyebileceği bir lezzeti ortaya koymalarının kendilerini öne çıkardığını söyledi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/lezizz/galeri-colyak-hastalarina-odullu-lezzet-trakya-yoresel-pizzasi-41118177/5


Yorumlar

  • hasan
    7 Mart 2019 Perşembe, 13:17

    bir Edirneli olarak hoşuma giden bir haber oldu. tabii çölyak hastaları için güzel bir haber bu. çünkü ister istemez çok dikkat etmek gerekiyor bu durumda yediğimize. özellikle bulması zor olan pizza gibi bir yiyecek çölyak hastalarını mutlu edecektir.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Bültenimize Kaydolun

Bültenimize Kaydolun

Spor, diyet ve yaşamla ilgili gönderdiğimiz blog bültenimize ücretsiz kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun.