Koşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sporla ilgilenen birisi için koşmak belki de dünyanın en güzel aktivitesidir. Ancak koşarken dikkat etmemiz gereken birçok şey vardır.

Koşarken hem bedeninizin sınırlarını keşfedip hem de zihinsel olarak da rahatlayabilirsiniz. Gün içerisinde ayıracağınız 30 dakikalık zaman dilimleri bile kendinizdeki değişimi fark etmenizi sağlayacaktır.

Eğer koşmaya yeni başlıyorsanız ya da belirli bir ara verip tekrar hayatınıza dahil edecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktaları gözden geçirelim.

kosu-yaparken-nelere-dikkat-edilmeli

Isınma

Her yapacağınız spor aktivitesi öncesinde ısınma önemlidir. Koşu için de aynı şekilde çünkü daha önceden hiç tahmin etmediğiniz bir sakatlanma ile karşı karşıya kalmanızı engeller.

Vücudunuzu Dinleyin

Eğer profesyonel bir koşucu değilseniz o zaman yapabileceğiniz en güzel şey kendi vücudunuzu dinlemenizdir. Çünkü onu en iyi siz tanıyorsunuz. Beyniniz zamanla düşünmeden ve stres yaratmadan vücudunuzun nasıl hareket etmesi gerektiğini ve ritminizi ayarlar.

Tempo

Doğal bir yolla temponuzu ayarlamak istiyorsanız konuşma yöntemini deneyebilirsiniz. Koşarken hem rahat konuşabiliyor iseniz temponuzun ve hızınızın iyi olduğunu gösterir. Temponuzu arttırdıkça konuşamaz dereceye ulaşırsınız. Koşu planınızı rahat konuşabildiğiniz ve kısa zaman dilimleri ile temponuzu arttırdığınız şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca koşunun başında hızlı tempolu yürüyüş ile başlayarak da temponuzu zorlanmadan arttırmanızı sağlayabilir.

kosuda-isinma-onemi

Ayak Hareketleri

“Koşu yaparken önce topuğunuzun sonra ayak tabanınızın ve en sonra ayak parmağınızın yere temas etmesi dengeli bir koşu için önemlidir.” Fit Life’dan Fikret Murat Şar’ın düzeltme mesajına göre incelememiz sonucu olması gerekli ayak hareketi;

“Koşu esnasında ilk topuğun yere teması asla istenilmeyen bir durumdur. Eklemleri ve denge nokta dizilimini bozar.” Sonuç olarak önce ayağın ön tarafı yere basmalıdır, topuk değil…

kosu-yapmak

Ayrıca kullanacağınız uygun koşu ayakkabıları da size destek olacaktır.

Postür

Vücudunuzun duruşu koşu veriminizi etkiler. Kambur, geri ya da öne doğru eğimli koşmamak gerekir. Sırtınız dik ve karın bölgeniz de sıkı olmalıdır.

kosarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Mesafe

Koşma mesafenizi kendinizi tanıdıkça ilerletin. Çünkü kendinizi zorlamak sizi hızlı bir şekilde yorar ve devam etmemek için bahaneler üretmeye başlarsınız. Önemli olan uzun mesafeyi bir kere koşmak değil bunu kendinize alışkanlık haline getirmek de…

Konu ile alakalı "Koşu Yapmak İçin Sizin Sebepleriniz Nelerdir?" adlı yazımızı okumanızı da tavisye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. Hakan Deveci

    Koşmak harika bir kardiyodur yağ yakmanın da en iyi yoludur koşarken belirli aralarla verilen mekik ve sınav turları yağ yakmanın en iyi yoludur. Vücudunuzu hazır hızlanmışken yağ yakımı ile desteklemek ve devam ettikten sonra vücudun tekrar kardiyoya dönmesi kadar güzel bir duygu yoktur.Bu sayede kalbi güçlendirip yağ yakmayı hızlandırıyorsunuz .Ayrıca koşu yapacak kişi tek başına koşacaksa müzik dinleyerek koşmasını ve tempolu müzik dinlemesini tevsiye ederim eğer iki kişi koşacaklarsa ki bu daha iyi olur işte o zaman birbirlerini deyim yerindeyse taşırlar ve sonuca ulaşırlar.Ben her zaman tek başıma koşmayı tercih ederim

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ