Sağlıklı Yaşam ve Spor

Koşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sporla ilgilenen birisi için koşmak belki de dünyanın en güzel aktivitesidir. Ancak koşarken dikkat etmemiz gereken birçok şey vardır.
26 Mart 2019,   0 Yorum
Koşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Koşarken hem bedeninizin sınırlarını keşfedip hem de zihinsel olarak da rahatlayabilirsiniz. Gün içerisinde ayıracağınız 30 dakikalık zaman dilimleri bile kendinizdeki değişimi fark etmenizi sağlayacaktır.

Eğer koşmaya yeni başlıyorsanız ya da belirli bir ara verip tekrar hayatınıza dahil edecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktaları gözden geçirelim.

kosu-yaparken-nelere-dikkat-edilmeli

Isınma

Her yapacağınız spor aktivitesi öncesinde ısınma önemlidir. Koşu için de aynı şekilde çünkü daha önceden hiç tahmin etmediğiniz bir sakatlanma ile karşı karşıya kalmanızı engeller.

Vücudunuzu Dinleyin

Eğer profesyonel bir koşucu değilseniz o zaman yapabileceğiniz en güzel şey kendi vücudunuzu dinlemenizdir. Çünkü onu en iyi siz tanıyorsunuz. Beyniniz zamanla düşünmeden ve stres yaratmadan vücudunuzun nasıl hareket etmesi gerektiğini ve ritminizi ayarlar.

Tempo

Doğal bir yolla temponuzu ayarlamak istiyorsanız konuşma yöntemini deneyebilirsiniz. Koşarken hem rahat konuşabiliyor iseniz temponuzun ve hızınızın iyi olduğunu gösterir. Temponuzu arttırdıkça konuşamaz dereceye ulaşırsınız. Koşu planınızı rahat konuşabildiğiniz ve kısa zaman dilimleri ile temponuzu arttırdığınız şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca koşunun başında hızlı tempolu yürüyüş ile başlayarak da temponuzu zorlanmadan arttırmanızı sağlayabilir.

kosuda-isinma-onemi

Ayak Hareketleri

“Koşu yaparken önce topuğunuzun sonra ayak tabanınızın ve en sonra ayak parmağınızın yere temas etmesi dengeli bir koşu için önemlidir.” Fit Life’dan Fikret Murat Şar’ın düzeltme mesajına göre incelememiz sonucu olması gerekli ayak hareketi;

“Koşu esnasında ilk topuğun yere teması asla istenilmeyen bir durumdur. Eklemleri ve denge nokta dizilimini bozar.” Sonuç olarak önce ayağın ön tarafı yere basmalıdır, topuk değil…

kosu-yapmak

Ayrıca kullanacağınız uygun koşu ayakkabıları da size destek olacaktır.

Postür

Vücudunuzun duruşu koşu veriminizi etkiler. Kambur, geri ya da öne doğru eğimli koşmamak gerekir. Sırtınız dik ve karın bölgeniz de sıkı olmalıdır.

kosarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Mesafe

Koşma mesafenizi kendinizi tanıdıkça ilerletin. Çünkü kendinizi zorlamak sizi hızlı bir şekilde yorar ve devam etmemek için bahaneler üretmeye başlarsınız. Önemli olan uzun mesafeyi bir kere koşmak değil bunu kendinize alışkanlık haline getirmek de…

Konu ile alakalı "Koşu Yapmak İçin Sizin Sebepleriniz Nelerdir?" adlı yazımızı okumanızı da tavisye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın