Sports&Music Haftalık Keşif Listesi 2 – Zumba

Sports&Music haftalık şarkı paylaşımımızın bu haftaki konusu zumba! Zumba hakkında birçok bilgi bulabileceğiniz bu yazımızda, aynı zamanda zumba yaparken keyifle dinleyebileceğiniz şarkıları sizler için derledik. Herkese keyifli, bol danslı ve hareketli haftalar...

Zumba Nasıl Ortaya Çıktı?

2000’lerin başında bir fitness ve aeorbic eğitmeni olan Alberto Beto’nun evde unuttuğu cd’lerden dolayı ortaya çıkan zumba, günümüzde oldukça popüler olan bir spor dalına dönüşmüş durumdadır.

Alberto Beto, her zamanki gibi dersine geldiğinde yanında aerobic müzik cdlerini getirmediğini fark eder. Bunun üzerine salsa ve merengue danslarına ait müzikleri çalmaya karar verir. Ancak bu sefer müziğin gerektirdiği hareketler yerine daha doğal ve özgün figürleri ile ders verir. Küçük bir salonda başlayan bu hareket şu anda tüm dünyaya yayılmış durumda.

Zumba Türleri Nelerdir?

2009 yılında ülkemize giriş yapan zumba, beklediği ilgiyi hemen gördü ve fitness salonları grup derslerine zumbayı koymaya başladılar. İsterseniz siz de buradan Sports&Merits ile zumba yapabilirsiniz.

Kadın, erkek veya çocuk olmanız zumba yapmanıza kesinlikle engel değil. Buradaki zumba türlerinden kendinize en uygun olanını seçip hemen zumba yapmaya başlayabilirsiniz.

Zumba Gold

Zumba gold, normal zumba hareketlerine göre daha yavaş ritimli ve koreografiler ile yapılan türdür. Hala heyecanını ve enerjisini kaybetmemiş yaşı nispeten biraz daha fazla olan kişiler için tasarlanmıştır. İşte sizler için bir örnek.

Zumba Toning

Zumba Toning’de yine Latin müziklerinden ve figürlerinden vazgeçilmez ancak bu sefer antrenmanlar biraz daha sizi zorlayabilir. Çünkü bu sefer dans ederken ellerinizde ağırlık olur ve bir zaman sonra sizi zorlayabilir. Tabii bu durumda karın, kol ve omuz bölgeniz oldukça fazla çalışır. Zumba Toning ile videoya göz atabilirsiniz.

Zumba Aqua

Zumba Aqua sayesinde havuzda bol bol dans edebilir, kalori yakabilir ve eğlenebilirsiniz. Havuzda yapıldığı için normalden tam 12 kat daha etkilidir. Ayrıca dengeyi kaybedip veya ayak kayması yaşayıp sakatlanma şansınız sıfır çünkü sürekli suyun içindesiniz. Zumba için bu da aslında oldukça önemli bir avantajdır.

Zumbatomic

Zumbatomic diğer adıyla Zumba Kids, 4 – 12 yaş arası çocuklar ile yapılan zumba dersleridir. Çocukların hem psikolojik hem de fiziksel gelişimine çok etki eder. Çocuklara uygun şarkılar ve hareketlerle yapılır. Vücut gelişimi, sosyal anlamda kendini tanıtma ve sindirim konusunda oldukça yardım eder.

Zumbanın Yararları Nelerdir?

Zumba sadece eğlenme amaçlı değil aynı zamanda kasları çalıştıran bir spordur.  Esneklik kazandığınızı ve kondisyonunuzun arttığını zumbaya devam ettiğinde görebilirsiniz. Başlıca faydaları ise;

  • Stresinizi azaltır.
  • Kilo vermenizi sağlar
  • Kaslarınızı güçlendirir.
  • Zumba yaparken terlediğiniz için kilo kaybına neden olur.
  • Eğlencelidir.
  • Her yaş için uygundur.
  • Kendinize güveniniz artar
  • Sosyalleşmenize ve yeni insanlarla tanışmanıza sebep olur.

zumba-yararlari

Zumba Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diğer spor çeşitlerine nazaran zumbada dikkat edilmesi gereken durumlar çok daha az. Öncelikle eğer diyet yapıyor ve aynı zamanda zumbaya devam ediyorsanız, herhangi bir extra farklı bir diyete geçmenize gerek yok. Bunun yanı sıra bazı figürlerde zorlanıyorsanız kesinlikle açma germe hareketlerini dikkatlice yapmalısınız. Zumba yaparken sizi rahatsız etmeyecek, fazla terletmeyecek kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

Bunların dışında ise aslında sadece sizin psikolojik durumunuzun iyi olması zumba için en büyük hazırlık anlamına geliyor. Günün tüm stresini atmak için derse gelmeniz, aslında zumba için ne kadar hazır olduğunuzu gösterir.

Zumba İçin Sports&Music Önerisi

Sizler için evde veya hocanız ile beraber zumba yaparken keyifle dinleyebileceğiniz bir liste oluşturduk. Keyifli dinlemeler!

Sports&Merits ile anlaşmalı zumba salonlarına buradan bakabilirsiniz.

Konu ile alakalı "Zumba İle Fitness Yapın" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Zumba Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ