Sindirimi Geliştiren Yoga Hareketleri Nelerdir?

Yoga ile sadece zihnimizi dinlendirmeyiz, aynı zaman da doğru pozları uygulayarak sindirimimize de fayda sağlayabiliriz. Bu yazımızda sindirimi geliştiren yoga hareketlerini ele aldık. Keyifli okumalar!

Yoganın zihinsel ve fiziksel olarak sağlığımıza birçok faydası vardır. Sindirimimizi geliştirebileceğimiz bazı hareketler;

asagi-bakan-kopek-pozu-nasil-yapilir

1.Aşağı Bakan Köpek (Adho Mukha Svanasana)

Pozisyona dört ayak üzerinde başlayın. Poponuz havayı görecek şekilde topuklarınız da yere değmeyecek şekilde olmalıdır. Boynunuzu uzatmak için başınızı eğin. Bilek kıvrımlarınız da yerin kenarına paralel olmalıdır. Bu pozisyonda üç derin nefes alın.

Bu hareket ile;

Omuzlarınızı,

Üst arka bacak kaslarınızı,

Alt arka bacak kaslarınızı ön ayak bileği kaslarınızı,

Ellerinizi esnetirsiniz.

Kol ve bacaklarınızı kuvvetlendirirsiniz.

Baş ve boyundaki gerginliği azaltırsınız.

tekne-pozu-nasil-yapilir

2.Tekne Pozu (Navasana)

Yoga matınızda yerde ayaklar dümdüz olacak şekilde pozisyona başlayın. Sırt düz şekilde, kuyruk kemiği üzerinde oturarak ellerinizi dizlerinize uzanacak şekilde ileriye uzatın.

Gövdeniz yere 45-50 derece bir açı olana kadar arkaya doğru eğilin. Nefes vererek yavaş bir şekilde ayaklarınızı yerden kaldırmaya başlayın. Vücudunuz V şeklini alacak şekilde bacaklar yukarıda, kollar ise yere paralel olacak şekilde kalın. Kalabildiğiniz kadar bu pozda kalın.

bas-ile-dize-egilme-pozu-nasil-yapilir

3.Baş İle Dize Eğilme Pozu (Janu Sirsasana)

Matın üzerine oturarak başlayın. Sağ bacağınızı önünüze düz bir şekilde uzatın, sol ayağınızı da kasığınıza gelecek şekilde yerleştirin. Üst gövdenizi yavaşça sağa doğru döndürün. Derin bir nefes ile omurganızı uzatın, göbeğinizi çekin, karın kaslarınızı sıkın, ellerinizi yavaşça ilerleterek sağ bacağınızın üzerine eğilin. Gidebilirseniz ayağınıza kadar gidin, zorlar ise kaval kemiğinizi tutun. Bu pozisyonda birkaç nefes aldıktan sonra aynı hareketleri diğer bacağınız için de uygulayın.

Bu hareket ile;

Sindiriminiz geliştirirsiniz.

Zihninizi sakinleştirirsiniz.

Omurga ve kasıklarınızı esnetirsiniz.

Konu ile alakalı bir diğer yazımız olan "Lotus Duruşu Nasıl Yapılır?" adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bol Sağlıklı ve Sporlu Günler!

Yorumlar

  1. Pınar

    çok da istekli başlamadığım yoga, gerçekten şu anda hayatımın büyük bir parçasını oluşturuyor. hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyi geliyor. bir başka faydası da sindirimeymiş açıkçası bilmiyordum. buradan herkesi yogaya davet ediyorum :)

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ