Buzdolabı Nasıl Yerleştirilmelidir?

Pek dikkat etmesek de aslında gıdaları buzdolabına yerleştirirken bazı kurallara uymak durumundayız. Bu sayede ürünlerin besin değerlerini kaybetmemesini sağlayabiliriz.

Buzdolabı hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü genellikle haftalık olarak alınan sebze ve meyveler buzdolabında muhafaza edilmektedir.

Buzdolabını yerleştirmek için de kurallar da olur mu canım derseniz, buzdolabının temizliğinden tutun da sakladığımız ürünlerin besin değerlerini kaybetmemesi ve sağlık açısından uygunluğuna kadar dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut.

Buzdolabı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Buzdolabının temizliği için sirke kullanılabilir.1 litre suya 1 yemek kaşığı sirke konularak hazırlanan su ile temizlendikten sonra kurutulmalı ve besinler ondan sonra buzdolabına yerleştirilmelidir.

buzdolabi-dogru-yerlestirmek

Buzdolabını Yerleştirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Kahvaltılıklar en üst rafta bulunmalıdır. Çünkü sebze ve meyvelerden düşebilecek artıklar kahvaltılıkların üzerine bakteri bulaştırabilmektedirler.
  2. İkinci rafa pişirilmiş yemekler konmalıdır. Streçlenmeli ya da kapak ile üstleri örtülü olmalıdır.
  3. Üçüncü rafa, yoğurt, çiğ etlerinizi yerleştirebilirsiniz.
  4. En alt rafınız ise sebze ve meyveleriniz olmalıdır. Meyve ve sebzelerinizi pazardan ya da marketten almış olduğunuz poşetler ile buzdolabına muhafaza etmemelisiniz. Aslında en sağlıklısı yıkanıp kurutulduktan sonra dolaba yerleştirmektir.
  5. Dondurucuda ise bekleme süreleri önemlidir. Örneğin sebze ve meyvelerinizi çiğ olarak donduruyorsanız 1 yıl muhafaza edebilirsiniz. Ancak pişmiş olan ve saklanacak sebzeler ise 2-3 ay içerisinde tüketilmelidir. Balık 2-3 ay, çiğden hazırlatılmış kıyma 9-12 ay kalabilirler. Tavuk ya da hindi ise çiğ olsa dahi en fazla 3 aya kadar tüketilmelidir. Çözdürmüş olduğunuz besinleri tekrar ikinci defa dondurmak gerekir.
  6. Yumurtaları da buzdolabına yerleştirirken asla yıkamamak gerekir. Çünkü yumurtalar yıkandıktan sonra ıslak bir halde nemli bir ortama konulduğu zaman kabuğundaki salmonella adlı bakteriler kabuklardan içeriye daha fazla nüfuz eder ve daha fazla üreyebilir. Bu nedenle yumurtaları kendi kutusunda buzdolabında saklanmalıdır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: Dyt. Asluhan Altıntaş

Yorumlar

  1. yunus

    evde tek başına öğrenci hayatı yaşayan ben için oldukça önemli bilgiler bunlar :) şahsen 4. maddeyi uygulamıyordum, direkt market veya pazardan aldığım poşetler ile meyveleri buzdolabına koyuyordum. bilgiler için teşekkürler :)

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ