Sağlıklı Yaşam ve Spor

Gün Ortasında Tazelenmenin Yolu Power Nap!

Beynimiz ve vücudumuz enerjisini uykudan alır. Gün ortasında da 20 dakikalık power nap (güç uykusu) ise kendinizi daha zinde hissetmenize sebep olur.
27 Şubat 2019,   1 Yorum
Gün Ortasında Tazelenmenin Yolu Power Nap!

Gün içerisinde uykunuzun geldiği, kendinizi tamamen bitik hissettiğiniz zamanlar oluyor mu? İş yerinizde yemeğinizi yedikten sonra ya da çok stresli bir toplantının ardından…

Bu durumlarda yorulan bünyenizin şarj olma ihtiyacı olmaktadır. Beynimiz ve vücudumuz enerjisini uykudan alır. Gün ortasında da 20 dakikalık power nap(güç uykusu)  ise kendinizi daha zinde hissetmenize sebep olur.

Uzmanlara göre gün içerisinde uyuduğunuz kısa uykular yani power nap'ler hafızanızı canlandırıp sizi dinçleştiriyor.

1995 yılında NASA tarafından 747 uzun uçuş pilotu üzerinde yapılan bir çalışma; gün içinde yapılan ortalama 25,8 dakikalık bir şekerlemenin pilotların dikkat seviyelerini ve performanslarını %16 ile %34 arasında değişen derecelerde arttırdığını ortaya koymuş.

power-nap-nedir

Ancak power nap'lerinizin 20 dakikadan daha fazla olmamasına da dikkat etmeniz gerektiğini de belirtiyorlar. Çünkü 20 dakika sizin derin uykuya (REM) uykusuna geçirmeyeceği için kendinizi yenilenmiş ve dinç hissedeceksiniz. Eğer sürenizi 30-60 dakikalara çekerseniz uyuşuk hissetme bu sebeple de gün içinde veriminizin düşmesine neden olur. Ayrıca gün içinde uzun uyumanız gece uykularınızı da etkileyecektir. Bu sebeple eğer power nap yapacaksanız alarmınızı kurmayı unutmayın!

Power nap'ler sayesinde tazelenen beyin yaratıcılığı, problem çözme becerileri, işlemsel ve duygusal belleği güçlendiriyor.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: https://www.webmd.com/balance/features/the-secret-and-surprising-power-of-naps#1

 

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

  • hasan
    27 Şubat 2019 Çarşamba, 14:28

    bu power nap denilen olayın işe yaradığı kesin ama günlük hayatta bunu yapmak zor. özellikle benim için daha zor çünkü 20 dakikalık uykudan uyandığım zaman zaten kendime gelmem yarım saati alır :) ayrıca şu an çalıştığım yerde bunu yapsam evde power nap yapacak bolca zamanım olur :))

     Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın