Gün Ortasında Tazelenmenin Yolu Power Nap!

Beynimiz ve vücudumuz enerjisini uykudan alır. Gün ortasında da 20 dakikalık power nap (güç uykusu) ise kendinizi daha zinde hissetmenize sebep olur.

Gün içerisinde uykunuzun geldiği, kendinizi tamamen bitik hissettiğiniz zamanlar oluyor mu? İş yerinizde yemeğinizi yedikten sonra ya da çok stresli bir toplantının ardından…

Bu durumlarda yorulan bünyenizin şarj olma ihtiyacı olmaktadır. Beynimiz ve vücudumuz enerjisini uykudan alır. Gün ortasında da 20 dakikalık power nap(güç uykusu)  ise kendinizi daha zinde hissetmenize sebep olur.

Uzmanlara göre gün içerisinde uyuduğunuz kısa uykular yani power nap'ler hafızanızı canlandırıp sizi dinçleştiriyor.

1995 yılında NASA tarafından 747 uzun uçuş pilotu üzerinde yapılan bir çalışma; gün içinde yapılan ortalama 25,8 dakikalık bir şekerlemenin pilotların dikkat seviyelerini ve performanslarını %16 ile %34 arasında değişen derecelerde arttırdığını ortaya koymuş.

power-nap-nedir

Ancak power nap'lerinizin 20 dakikadan daha fazla olmamasına da dikkat etmeniz gerektiğini de belirtiyorlar. Çünkü 20 dakika sizin derin uykuya (REM) uykusuna geçirmeyeceği için kendinizi yenilenmiş ve dinç hissedeceksiniz. Eğer sürenizi 30-60 dakikalara çekerseniz uyuşuk hissetme bu sebeple de gün içinde veriminizin düşmesine neden olur. Ayrıca gün içinde uzun uyumanız gece uykularınızı da etkileyecektir. Bu sebeple eğer power nap yapacaksanız alarmınızı kurmayı unutmayın!

Power nap'ler sayesinde tazelenen beyin yaratıcılığı, problem çözme becerileri, işlemsel ve duygusal belleği güçlendiriyor.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: https://www.webmd.com/balance/features/the-secret-and-surprising-power-of-naps#1

 

Yorumlar

  1. hasan

    bu power nap denilen olayın işe yaradığı kesin ama günlük hayatta bunu yapmak zor. özellikle benim için daha zor çünkü 20 dakikalık uykudan uyandığım zaman zaten kendime gelmem yarım saati alır :) ayrıca şu an çalıştığım yerde bunu yapsam evde power nap yapacak bolca zamanım olur :))

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ