Gıdaların Üzerindeki E Kodlarının Anlamı Nedir?

Gıdaları satın alırken içeriğine baktığımızda bilmediğimiz bazı terim ve kodlar ile karşılaşıyoruz. Peki, görmüş olduğumuz E 330, E 202, E 406 ve benzeri kodlar ne anlama gelmektedir?

E” harfi aslında Avrupa Birliği Gıda Güvenliği İdaresi tarafından denetlenen katkı maddelerindeki Avrupa (Europe) ibaresini simgeliyor.

Ancak sadece “E” ibaresi olursa içeriğinde hangi katkı maddelerinin içinde yer aldığına dair herhangi bilgi edinememektedir.

Niemeyer, Hamburg’daki Alman Katkı Maddeleri Müzesi’nin yöneticisidir. Müze 2008 yılında açılmıştır, 100 metrekarelik bir süpermarket şeklinde tasarlanmıştır. Bu müzeyi ziyaret eden kişiler ise hangi ürünlerde hangi katkı maddelerinin kullanıldığına dair bilgi edinebilmektedir.

Alman biyolog Niemeyer, katkı maddelerinin yanında bir açıklama olması durumunda emülgatör, kıvam arttırıcı ya da koruyucu gibi o zaman ürünün içinde hangi maddenin kullanılıp kullanılmadığını görebildiğini belirtiyor. “Örneğin E 330 ibaresi tüketiciler için pek bir şey ifade etmiyor. Ancak bunun yerine sitrik asit ya da limon tuzu yazınca, insanların kafasında somut bir şey canlanıyor” diyor.

gida-kodlamalari

E Kodları Katkı Maddelerinin Gruplandırılması Nasıl Olur?

Renklendiriciler

Gıda ürünlerinin iştah açıcı ve cazip bir renge bürünmesini sağlıyorlar.

Koruyucular

Gıda ürünlerinin uzun süre  dayanmasına yardımcı oluyorlar. Bu ise bakteriler, maya ve küf mantarları sayesinde mümkün oluyor. Bu sayede, örneğin gıda maddelerinin uzun mesafelere nakledilmesi mümkün oluyor.

Antioksidanlar

C ve E vitaminleri ile Çinko bu gruba dahil olan katkı maddelerinden. Bunların bir kısmı suni olarak üretilen kimyasal bileşenlerden oluşurken, bir kısmını da doğal maddeler teşkil ediyor. Adından da anlaşılacağı gibi antioksidanlar, oksitlenmeyi yani küflenmeyi önlüyor.

Kıvam Arttırıcılar ve Nemlendiriciler

Kıvam artırıcı maddeler sos, çorba ve tatlıları daha yoğun bir kıvama kavuştururken “hümektan”  olarak adlandırılan nemlendiriciler ise özellikle unlu ve şekerli gıdaların daha taze ve diri kalmasını sağlıyor.

Asitlendiriciler

Bu katkı maddeleri gıdaların kullanım ömürlerini uzatıyor. Zira pek çok mikroorganizma, asitlere karşı hassas bir tepki veriyor. Asitlendiriciler aynı zamanda tat verici ya da artırıcı bir etkiye de sahip olabiliyor.

Tat Kuvvetlendiriciler

Gıda üretimindeki bazı işlemler, tatların olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. İşte bu aşamada devreye giren tat kuvvetlendiriciler, bariz olmayan veya etkisini kaybeden aromaların daha yoğun bir şekilde öne çıkmasını sağlıyor.

Şeker Muadilleri ve Suni Tatlandırıcılar

Gıda üretiminde kullanılan şeker muadilleri, genelde bitkisel kökenli tatlandırıcılardan oluşuyor. Suni tatlandırıcılar ise adından da anlaşılacağı üzere, doğal olmayan maddelerden üretiliyor. Bazı suni tatlandırıcılar, doğal şekere göre 3 bin kat daha yoğun bir tada sahip olabiliyor.

Kimyasal olarak üretilen bazı katkı maddeleri sağlık açısından bazı riskleri de getirmektedir. Bu nedenle katkı maddeleri için yasal düzenlemeler ile alt ve üst sınırlar belirlenmiştir. Çünkü bir çoğunun alerjiden kansere uzanan bir sürü hastalığa neden olmasından şüpheleniliyor.

Örneğin, E 123 kodu amarant maddesidir. Bu madde bazı kalıtsal hastalıklara ve alerjiye sebep olmaktadır.

gidalara-katki-maddesi

E 110 kodu ise jelibonlarda kullanılan renklendiricidir. Böbreklerde tümör oluşumunu tetiklemektedir.

Gıdalarda En Çok Kullanılan 10 Katkı Maddesi

Karmin (E120)

Aspartam (E951)

Glukoz Fruktoz Şurubu

Monosodyum Glutamat (MSG)

Trans Yağ              

Bazı Gıda Boyaları (Sunset Yellow ( E110), Tartrazin (E102), Karmoisine( E122), Quinoline (E104), Allura Red( E129))

Sodyum Sülfit (E250)

BHA ve BHT

Sülfür Dioksit

Potasyum Bromat

Kısaca Yer Alan E Kodları Kısaltmaları

E100–E199 – Renklendiriciler

E200–E299 – Koruyucular

E300–E399 – Antioksidanlar, Asit düzenleyiciler

E400–E499 – Hacim artırıcılar, Stabilizatör, Emülsifiye ediciler

E500–E599 – Asit düzenleyiciler, topaklanma önleyiciler

E600–E699 – Lezzet artırıcılar

E700–E799 – Antibiyotikler

E900–E999 – Parlatıcılar, Gazlar, Tatlandırıcılar

E1000–E1599 – Diğer Katkılar

Sonuç olarak tüketicilerin bilinçli hale gelmesi gerekiyor. Daha lezzetli, daha dayanıklı, daha göz alıcı gıda maddesi üretme isteği gıdaların doğallığını da bozdu, besin değerlerini de düşürdü.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: https://www.dw.com/tr/g%C4%B1da-%C3%BCr%C3%BCnlerindeki-e-numaralar%C4%B1-ne-anlama-geliyor/a-47534596

Yorumlar

  1. mehmet

    ambalajların üzerindeki E kodlarını pek önemsemiyordum açıkçası bu yazıyı okuyana kadar. E 100 - E 199 kodlu yiyeceklerden uzak durmak lazım aslında. gerçi kodlarına bakmadan bile anlaşılır ama olsun. yine de bakmak lazımmış!

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ