Karın Kasları İçin 5 Önemli Hareket

Estetik karın kasları herkesin hayalindedir. Ancak karın kaslarını çalıştırmak ve görüntüye sokmak da bir o kadar zordur. Karın kasları için 5 önemli hareketi sizler için derledik. Keyifli okumalar...

bird-dog-gif

Bird Dog Egzersizi

Harekete başlarken düz bir zemin üzerinde dizleriniz ve ellerinizin üzerinde olacak şekilde pozisyon alın. Eller omuz hizasında olacak. Beliniz düz, kafanız da belinize paralel olacak şekilde, yere bakacak. Sağ kol ve sol bacağınızı yavaşça yukarı kaldırın. Karın kaslarınızı sıkılı tutun. Kol ve bacağınız paralel olacak şekilde bu pozisyonda biraz bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Aynı şekilde diğer kol ve bacağınız için hareketi tekrarlayın.

mountain-climbers

Mountain Climbers

Egzersize başlamak için şınav pozisyonuna geçiyoruz. Önemli olan hareket esnasında vücudumuzun dümdüz olmasıdır. Önce sağ ayağımızı yukarıda görülen fotoğraftaki gibi sol omzumuza doğru getiriyoruz. Birkaç saniye bekledikten sora eski pozisyonuna geri getiriyoruz. Aynı hareketi bu sefer diğer ayağımız ile tekrarlıyoruz. Eller, kollar ve üst beden sabit olacak şekilde bacaklar ile tırmanıyor olacaksınız.

reverse-crunch

Reverse Crunch

Harekete başlamak için sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı dümdüz uzatıp birleştirin. Kollarınızı kalça altına destek olacak şekilde yerleştirin. Bacaklarınızı havaya düz bir şekilde kaldırın ve karın bölgeniniz sıkarak poponuzu yerden crunch yapar gibi kaldırın.

Hareketi çok hızlı bir şekilde yapmayın. Bacaklarınızı yavaş ve kontrollü bir şekilde indirin. Egzersizi yaparken dikkat edilecek diğer püf noktası ise, belinizin yer ile olan teması. En çok yapılan yanlış, bel boşluğu oluşturmaktır. Reverse crunch yaparken asla belinizde boşluk oluşturmayın.

v-ups

V Ups

Yere sırt üstü şekilde uzanarak başlıyoruz. Kollar başın yanlarından geriye doğru gergin bir şekilde uzanmış olacak. Bacaklar birbirine bitişik ve düz şekilde yerde olacak. Karın kasları sıkılı bir şekilde aynı anda kolları ve bacaklarımızı havaya kaldırıp buluşturup tekrar başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. Önemli nokta bacakların bükülmemesi ve karın kaslarının da sıkı kalmasıdır.

​ ​jump-burpee-egzersizi

Jump Burpee Push Up

Bu hareket aslında Burpee egzersizinin orijinal halidir.

Harekete ayakta ve ayaklar açık bir şekilde başlanır. Eğilip elleri yere dayadıktan sonra ayakları geri fırlatıp göğüs yere yaklaştırılır ve vücut toplanır. Başlangıç pozisyona dönüldüğünde kollar havaya kaldırılıp yukarı doğru zıplanır.

Bu hareket belirli bir seviyeye gelindikten sonra çalışılması tavsiye edilir.

Bu hareket ile arka kol, üst bacak, arka bacak, kalça ve baldır çalıştırılmaktadır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. mustafa

    fitness ve vücut geliştirme ile ciddi anlamda ilgilenen birisi olarak çok doğru hareketler listelenmiş. yazıyı okuyan diğer okuyuculara küçük bir öneri vermek istiyorum. bu hareketlerin işe yaradığı kesin ama maalesef hemen sonuç göstermez. bundan dolayı mümkün olduğunca sürekli yapmaya çalışmalısınız. ancak o zaman sonuçlarını görebilirsiniz.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ