Bir Çalışma Arkadaşı İle Kardiyo Performansınızı İki Katına Çıkarabilirsiniz!

Spor yapmaya başlamak ne kadar kolay ise spora devam etmek de bir o kadar zor bir durumdur. İşte tam bu durumda sizi motive edecek veya yaptığınız sporu hem daha uzun hem de daha keyifli hale getirecek bir spor partneri olması çok önemlidir.

Doğru bir eşi bulmak ikili ilişkileriniz, iş ilişkileriniz için ne kadar önemli ise spor arkadaşınızı partnerinizi bulmanız da önem teşkil ediyor. Yarar sağlayan etmenler, destek olma, ölçülebilir olma ve motivasyon gibi sıralanabilir.

Annals of Behavioral Medicine’de yayınlanan bir çalışmada, bir çalışma arkadaşının kardiyo çalışmalarındaki etkileri araştırılmış ve sonuçları iyileştirip iyileştirmeyeceği değerlendirilmiş.

Yapılan çalışmada 58 kadın bir kondisyon bisikleti üzerinde çalışacak şekilde gruplara ayrılmışlar. Altı farklı deneme yapılmış. Denemelerde maksimum kalp ritimlerinin %65 ine denk gelecek şekilde ayarlanmış.

  1. Grup kendi başına spor yapmışlar.
  2. Grup sanal bir bağlantı ile ekranda bir arkadaş ile birlikte spor yapmış, fakat bağımsız halde spor yapmışlar.
  3. Grup ekranda bir arkadaş ile ancak bu arkadaş kayda alınıp tekrar eden bir görüntü imiş. Sonuçta bu ekrandaki arkadaş her zaman denekten daha iyi bir performans gösteriyormuş.

Deneklere performanslarının ilk kimin partnerinin spor yapmayı bırakacağı üzerinden bir değerlendirme yapılacağı bildirilmiş, bunun sonucunda deneğin daha uzun süre çalışması için bir motivasyon olmuş.

tek-spor-yapmak

Çıkan sonuçlarda;

Tek başına spor yapanların durmadan önce 10, 6 dakika çalıştıklarını;

Bağımsız bir arkadaş ile çalışan grubun 19,77 dakika boyunca çalıştığını;

Arkadaşı tarafından motive edilen ve düşük skor almak istemeyen grup ise 21,89 dakika boyunca çalışmış. En uzun süreyi de onlar ortaya koymuş.

Çıkan sonuçlara göre arkadaşı ile çalışan gruptek başına çalışan gruptan tam iki kat fazla bisiklet üzerinde kalmış

Sonuç olarak bir partner ile birlikte çalışmak sizin motivasyon ve rekabet açısından kardiyo egzersizlerinde daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. YUSUF YEL

    Eski bir futbolcuyum 54 yaşındayım ve halen ilk günkü gibi spor yaparım içki kullanırım ama kesinlikle sigara içmem.Şimdi bunları neden anlatıyorum kendimi öveceğimden vs değil arkadaşlarım akranlarım benden yaşlı duruyor ve kilo ve sağlık problemleri var.Ben size sağlıklı ve kaliteli yaşamın sırrını vereceğim sabahları erken kalkın sabahları havanın en temiz olduğu vakittir.Temiz havada koşu yapmak yani kardiyo çalışmak mükemmel bir durumdur ciğerleriniz açılır ve kalbinizden gelen kan akışı hızlanır ve nabzınızı yükselterek kilo vermeye başlarsınız tabi biz sporcularda nabız yükselmesi çok uzun sürüyor :) gelelim tek başına veya çift olarak spor yapmaya ben kendi adıma konuşayım iki yada daha fazla kişiyle spor yapmak elbette çok iyidir.Ama ben bana ayak uyduracak bir eş bulamıyorum tempo yükselttiğim de arkamda kimse kalmıyor :) bu nedenle tek spor yapmayı tercih ediyorum.İki kişiyle yapılan spor da yanınızda ki arkadaşınızdan destek alır ve onunla birlikte hareket ettiğinizden dolayı eğlenceli dakikalar da yaşarsınız.iki kişiyle yada tek nasıl olursa olsun hayatınızdan sporu çıkarmayın.Benim hayatımdan spor çıkarsa geriye bir şey kalmıyor.

  2. doğa

    merhabalar. ben hep tek spor yapıyordum bu yüzden arkadaş ile spor yapmanın önemini bilmiyordum. En yakın arkadaşım ısrarım üzerine spora yazılınca cidden çok verim almaya başladım yaptığım spordan. hem de oldukça eğlenerek.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ