Gündem

Bir Çalışma Arkadaşı İle Kardiyo Performansınızı İki Katına Çıkarabilirsiniz!

Spor yapmaya başlamak ne kadar kolay ise spora devam etmek de bir o kadar zor bir durumdur. İşte tam bu durumda sizi motive edecek veya yaptığınız sporu hem daha uzun hem de daha keyifli hale getirecek bir spor partneri olması çok önemlidir.
22 Şubat 2019,   1 Yorum
Bir Çalışma Arkadaşı İle Kardiyo Performansınızı İki Katına Çıkarabilirsiniz!

Doğru bir eşi bulmak ikili ilişkileriniz, iş ilişkileriniz için ne kadar önemli ise spor arkadaşınızı partnerinizi bulmanız da önem teşkil ediyor. Yarar sağlayan etmenler, destek olma, ölçülebilir olma ve motivasyon gibi sıralanabilir.

Annals of Behavioral Medicine’de yayınlanan bir çalışmada, bir çalışma arkadaşının kardiyo çalışmalarındaki etkileri araştırılmış ve sonuçları iyileştirip iyileştirmeyeceği değerlendirilmiş.

Yapılan çalışmada 58 kadın bir kondisyon bisikleti üzerinde çalışacak şekilde gruplara ayrılmışlar. Altı farklı deneme yapılmış. Denemelerde maksimum kalp ritimlerinin %65 ine denk gelecek şekilde ayarlanmış.

  1. Grup kendi başına spor yapmışlar.
  2. Grup sanal bir bağlantı ile ekranda bir arkadaş ile birlikte spor yapmış, fakat bağımsız halde spor yapmışlar.
  3. Grup ekranda bir arkadaş ile ancak bu arkadaş kayda alınıp tekrar eden bir görüntü imiş. Sonuçta bu ekrandaki arkadaş her zaman denekten daha iyi bir performans gösteriyormuş.

Deneklere performanslarının ilk kimin partnerinin spor yapmayı bırakacağı üzerinden bir değerlendirme yapılacağı bildirilmiş, bunun sonucunda deneğin daha uzun süre çalışması için bir motivasyon olmuş.

tek-spor-yapmak

Çıkan sonuçlarda;

Tek başına spor yapanların durmadan önce 10, 6 dakika çalıştıklarını;

Bağımsız bir arkadaş ile çalışan grubun 19,77 dakika boyunca çalıştığını;

Arkadaşı tarafından motive edilen ve düşük skor almak istemeyen grup ise 21,89 dakika boyunca çalışmış. En uzun süreyi de onlar ortaya koymuş.

Çıkan sonuçlara göre arkadaşı ile çalışan gruptek başına çalışan gruptan tam iki kat fazla bisiklet üzerinde kalmış

Sonuç olarak bir partner ile birlikte çalışmak sizin motivasyon ve rekabet açısından kardiyo egzersizlerinde daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

  • doğa
    27 Şubat 2019 Çarşamba, 14:08

    merhabalar. ben hep tek spor yapıyordum bu yüzden arkadaş ile spor yapmanın önemini bilmiyordum. En yakın arkadaşım ısrarım üzerine spora yazılınca cidden çok verim almaya başladım yaptığım spordan. hem de oldukça eğlenerek.

     Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın