Obeziteyi Engellemenin Yollarından Biri de Duyarlı Ebeveynlik!

Obezite çağımızın en önemli problemlerinden biri. Özellikle son yıllarda araştırmalar gösteriyor ki obez olma yaşı maalesef oldukça düşmüş durumda. Bu durumda ailenin çocuğa davranışları daha da önemli hale geliyor.

Bebeklik ve çocukluk dönemi insan hayatında önemli çünkü orada atılan ilk duygular, alışkanlıkların bizlerin ileriki dönemlerde hayata bakışımızı, kişiliğimizin yapı taşlarını oluşturuyor.

Bununla ilgili yapılan ABD’de yürütülmekte olan yeni araştırmada yeni doğmuş olan bebeklerle sağlıklı iletişim kurmanın bir diğer olumlu tarafı daha araştırılıyor. O da obeziteye karşı kendilerini koruma olasılıklarının arttığı.

Küçük yaşlarda oluşan yeme ve uyuma alışkanlıklarında eğer bebeklere sadece acıktıklarında değil de ağladıklarında ya da mutsuz olduklarında da onları yatıştırmak, ödüllendirmek için yemek veriliyorsa büyüdüklerinde de sorunlar ile başa çıkmaya çalıştıklarında yiyeceğe sarılacakları için obezliğe de yatkın oluyorlar.

obezite-ile-aile-onemi

JAMA’da yayınlanan araştırmada, küçük bebekleri olan annelerin bebeklerindeki sıkıntıları başka yollarla nasıl yatıştırabileceklerine dair bazı yollar gösterildi.

Duyarlı şekilde davranan ailelerin çocuklarının vücut kitle endekslerinin daha düşük olduğu da saptandı.

Araştırma kapsamına dahil olan ilk kez anne olan 279 kadının bebeklerinin ihtiyaçlarına nasıl karşılık vermeleri gerektiğine dair eğitimler verildi. Bu eğitimlerin ilk altı ayı evde, birinci ve ikinci yaşlarında ise klinikte oldu.

Tavsiye eğitimleri;

  • Uyku rutinleri,
  • Huzurlu bebeği yatıştırmak için beslemek dışındaki alternatifler,
  • Çocuğun aç mı tok mu olduğunu anlamasına yardımcı olabilecek işaretler,
  • Fiziksel aktivite.

Üç yıl sonunda da yapılan ölçümlerde çocukların vücut kitle endekslerinin daha düşük olduğudur. Bir diğer dikkat çeken bulgu ise bu faydanın kız çocuklarda erkeklere oranla daha fazla olmasıdır.

Araştırmayı yöneten Penn State Üniversitesi öğretim üyesi Ian Paul, ABD’de 2-5 yaş arası çocukların yüzde 20-25 oranında olanların obez olduğunu bildiriyor. "Obezite oranlarının yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda, sağlıklı davranışları yerleştirmek için gelişim açısından son derece önemli yeni doğanlık dönemini seçmek akıllıca". 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. dilara

    her konuda olduğu gibi obezite konusunda da ailenin önemi bir kere daha anlaşılıyor. bazı aileler ise çocuğum ne kadar yerse o kadar iyi mantığıyla yaklaşılıyor ki bu durum oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir ileride.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ