Gündem

Beyin ve Kalp Sağlığına Destek Bir Molekül Keşfedildi

Bilim insanları, sinirsel kan akışını arttırıp hafızayı güçlendiren BDNF molekülünün kalp sağlığına da iyi geldiğini ortaya çıkardı.
19 Şubat 2019,   1 Yorum
Beyin ve Kalp Sağlığına Destek Bir Molekül Keşfedildi

BDNF molekülü, beyin tarafından üretilmekte, yeni sinir hücre oluşumunu ve sinir sistemini kaplayan kan damarı ağını besleyen bir moleküldür. Hafıza konusunda önemlidir. BDNF molekülü eksikliğinde, demans, şizofreni, obessif kompülsif, Huntington hastalıkları daha fazla görülmektedir.

beyin-kalp-sagligi

Yapılan araştırmalarda, BDNF molekülü, spor yaptıktan sonra daha fazla aktif olmaktadır. Bu da hem kalbe hem de beyin ile ilgili hafıza kısmına iyi gelmektedir.

Ayrıca yapılan araştırmalarda yine kötü beslenmenin ve hareketsiz yaşam tarzının da BDNF dolaşımını azalttığı belirtildi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: https://elifesciences.org/articles/15092

Tzv.org


Yorumlar

  • hüseyin
    21 Şubat 2019 Perşembe, 18:09

    selamlar. gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş. elinize sağlık. spor yaparak şizofreni ve obessif kompülsif gibi hastalıklara engel olacağımı bilmiyordum açıkçası.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Bültenimize Kaydolun

Bültenimize Kaydolun

Spor, diyet ve yaşamla ilgili gönderdiğimiz blog bültenimize ücretsiz kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun.