Akupunktur Meridyenleri İspatlandı: Primo Vasküler Sistem

Akupunktur, vücudumuzda bulunan enerji kanallarının olduğu ve bu enerji kanallarından enerji akışının olduğu esasına dayanır. Bu enerji kaynaklarında herhangi bir tıkanıklık oluşması sonucunda da vücudumuzda hastalıklar oluşmaya başlar.

Akupunktur tedavisinin gerçekliği var mıdır yok mudur uzun süre aslında tartışılmıştır. Akupunktur, vücudumuzda bulunan enerji kanallarının olduğu ve bu enerji kanallarından enerji akışının olduğu esasına dayanır. Bu enerji kaynaklarında herhangi bir tıkanıklık oluşması sonucunda da vücudumuzda hastalıklar oluşmaya başlar. Peki, bu enerji kanalları gerçekten de vücudumuzda var mıdır? Bunun gerçekliği ispat edildi.

Akupunktur Meridyenlerinin Tarihçesi

1962 yılında Koreli bilim adamı Kim Bonghan, vücudumuzda kan ve lenf dolaşım sistemlerinin yanı sıra başka bir dolaşım sistemi olduğunu iddia etti. Kuzey Kore’de Pyongyang Medical Üniversitesi’nde çalışan profesör, Journal of Jo Sun Medicine dergisinde bulduğu sistemi de yayınladı. Aynı üniversitede National Acupuncture Meridian Research Institue'yi kurup adını Bonghan sistemi koyduğu akupunktur meridyenlerinin olduğunu düşündüğü yapıya ait 4 tane daha rapor hazırladı. Ancak zamanında bu raporlar çok da fazla ilgi çekmedi. Sonrasında da bu araştırma merkezi kapatıldı ve profesörden de bir daha haber alınamadı.

Akupunktur

1966 yılında ise Kellner, Bonghan'ın buluşunu inkar etti. Ancak kendisinin çalışmaları yetersizdi. Bunun üzerine anatomi profesörü Fujiwara ve arkadaşı Yu çok ciddi çalışmalar sonucu biraz yol katedebildiler. Doktor Bonghon'un sonuçlarına kan damarları içinde ve organ yüzeylerinde rastladılar. Çalışmalarını 1967 yılında yayınladılar.

Uzun bir süre bu çalışmalara ara verildikten sonra 2002 yılında Seoul National University'de Profesör Kwang-Su Soh ve ekibi yeni teknolojik çalışmalar neticesinde bu anotomik sistemi görüntülemeyi başardılar. Bu konu ile ilgili 50 tane bilimsel makale yayınlandı. Sisteme de Primo Vasculer System ismini koydular.

Akupunktur

Bunun nedeni ise bu sistemin vücudumuzda bir yumurtada kan damarları ve sinir sisteminden önce oluşmasından dolayı ilk oluşan anlamında primo olarak adlandırıldı.

Bu sistem ince mikro kanallardan (Akupunktur Kanalları) ve kanalları birbirine bağlayan mikro düğümcüklerden (Akupunktur Noktaları) oluşmaktadır. Bu sistemin tüm biyolojik süreçlerini koordine eden temel yapı olduğu düşünülmektedir.

Akupunktur

Primo vasküler sistem bir enerji sistemidir. O kanalların içerisinden bir enerji akmaktadır. Günümüzde Alman bilim adamı Fritz Pop bu kanalların içerisinden biyofotonların (foton ışığın en küçük birimi - insanlardan yayılan bu fotonlara biyofoton denmektedir) aktığını söylemektedir. İnsanlar sürekli biyofoton yayar ve dışarıdan da biyofoton alır. Günümüzdeki cihazlarla hastalık esnasında fazla saçılan biyofotonlar ölçülerek hastalıkla ilgili teşhisler konulabilmektedir. En fazla biyofoton yayılan noktalarımız alnımız, avuçiçleri ve dizkapakları olduğu söylenmektedir. Buradaki yırtıklar neticesinde fazla miktarda biyofoton kaybı nedeniyle hastalıklar oluşmaya başlamaktadır. Kanser de en fazla biyofoton kaybettiren hastalıklardan bir tanesidir.

Sonuç olarak oluşan hastalıklar hücrenin kendisinde değil, çevresi ile iletişim bozukluğu ya da tıkanıklıktan meydana gelmektedir. Bu tıkanıkların açılması ile beraber hastalıklar da tedavi edilebileceklerdir.

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Kaynak: Prof. Dr. Saliha Karatay Sunumu ve Prof. Dr. Cemal Çevik açıklamalarından derlenmiştir.

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ