Karın Kası Yaparken Yemeniz Gereken 6 Besin

Karın kaslarını ortaya çıkarmak, diğer kas gruplarına göre çok daha zor bir iştir. Bunun sebeplerinden biri de karın kaslarının beslenmeye çok önem vermesidir. Ne kadar çok düzgün beslenirsek, karın kasları o kadar çok gelişir ve görünür hale gelir.

Karın kası yaparken antrenman programınız kadar beslenme programınıza da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi karın kasları mutfakta inşa edilir!

Karın Kası Yapmanızı Sağlayacak 6 Besin

Yoğurt

Yoğurt

European Journal of Clinical Nutrition‘daki bir çalışmaya göre, her gün probiyotik içeren fermente süt içeceği tüketenlerin karın bölgesi yağlarında önemli kayıplar olduğu belirtiliyor. Bu içeceklerden hiç tüketmeyenlerde ise böyle bir yağ kaybının gözlemlenmediği belirtiliyor.

Tam Tahıllılar

Tam Tahıllı Ekmek

Pennsylvania State University’de yapılan bir araştırmada, diyet yapanların tahıl ihtiyaçlarını 12 ay boyunca tam tahıllılardan karşıladıklarında, hiç tahıl tüketmeyenler ile eşit miktarda kilo verdikleri gözlemlendi. Ancak, tam tahıllı tüketenlerin vücutlarının orta bölgelerinde daha fazla yağ kaybettikleri de ortaya çıktı. 

Badem

Badem

The Journal of the American Heart Association‘da 2015 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, günde 30-35 adet badem tüketmenin karın bölgesi  yağlarının yakılmasına yardım ettiği belirtiliyor. Bunun nedeni ise bademin diğer çerezlere kıyasla daha fazla lif içermesi olabilir.

Çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması nedeniyle kişiyi daha uzun süre tok tutmaktadır. Ayrıca lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini de artırmaktadır. Spor öncesi ve sonrasında badem yiyerek karın kası gelişimine yardımcı olabiliriz.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Medicine & Science in Sports & Exercise‘da yayımlanan bir çalışmada ise, yeşil çayın antioksidan özelliğinin, vücutta dolaşan oksijen miktarını artırdığı belirtiliyor.

Yulaf ve Fıstık Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Protein alımının yüzde 30-40 oranında arttırılması 12 hafta gibi bir süreçte 5-6 kilo kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Bu da karın kaslarının yapılanması için en önemli adımlardan biridir. Yulaf gibi lif bakımından zengin yiyecekler ile de sindirim sistemimize yarar sağlayarak kilo vermemizi kolaylaştırabiliriz. Fıstık ezmesinin de yağ oranı ve kalorisi yüksek olmasına rağmen kilo vermeye yardımcı olur. Tokluk hissini arttırır. İçeriğindeki yüksek protein ve tekli doymamış yağ içeriği sayesinde de enerji tüketimini arttırır.

Yumurta

yumurta-ile-karin-kasi

Besin değerleri nedeniyle yüksek tokluk hissi vermesi nedeniyle kilo vermenize yardımcı olur. Yapılan araştırmalar neticesinde sabah kahvaltısını yumurta, peynir, zeytin ile yapan kişiler ile simit, yoğurt ve krem peynir yapanlar arasında yumurta yiyenlerin daha uzun süre açlığa dayandığı çıkmıştır. Öğle yemeği ve 36 saat sonrasına kadar diğer gruba göre daha az yemek tükettikleri gözlenmiştir. Uzman diyetisyenler, karın kası diyetlerinde kalsiyum kaynağı olarak da genelde süt yerine yumurtayı önermektedirler.

Konu ile alakalı "10 Dakika Ayırarak Yapabileceğiniz Karın Egzersizleri" yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ