Çörekotu: Küçük Taneciklerin Büyük Marifeti

Mutfağımızda mutlaka bulundurduğumuz ve börek çöreklerimizin üstünü süslediğimiz minik tanecikler aslında bir şifa gücü.

Çöerkotunun Tarihçesi

Çörekotu ilk Afrika ve Asya'da keşfedilmiştir. Batıda yetişmemesi nedeniyle keşfetmeleri biraz zaman almıştır. İslam dünyasında İbn-i Sina çörek otundan çokça bahsetmiş ve tedavi yöntemlerine bile değinmiştir. Günümüzde çörekotu tıbbi ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

Çörekotu ile ilgili US National Library of Medicine National Institutes of Health (Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi) 1964-2014 yılları arasında dünya genelinde yapılan 625 adet bilimsel araştırmasını web sitelerinde yayınlamışlardır. Sonuçlar ise gerçekten çok çarpıcıdır.

Çörekotu faydaları açısından kanser, şeker hastalığı, saç dökülmesi, cilt sağlığı, obezite gibi hastalıklar en başta sıralanabilecekler arasında.

Phytomedicine dergisinde yayınlanan çalışmalara göre çörekotu yağının içeriğinde bulunan  antienflamatuar özelliğinin astım hastalığına iyi geldiğini gösterdi.

Çörekotu

Çörekotunun Faydaları

Çörekotunun içeriğindeki thymoquinone bileşeninin radyasyon yüzünden zarar gören beyin dokularını koruduğu deneylerle ispatlanmıştır ve bu konu ile ilgili açıklama yapılmıştır.

Fundamentals of Clinical Pharmacology (Klinik Farmakolojisi’nin Temelleri) dergisinde yayınlanan araştırmada ise çörekotunun yüksek tansiyonu düşürme konusunda başarılı olduğu belirtilmiştir.

Neuroscience Letters’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre ise çörekotunun içeriğindeki thymoquinon Parkinson hastalığında etkilenen nöronlara etki ettiği belirtilmiştir.

Yine yakın zamanlı araştırmalar çörekotu yağının karaciğer fonksiyonlarını desteklediğini ispatlamıştır.

Tohoku J Exp Med Dergisinde yayınlanan araştırmalarda çörekotu yağının kan şekerini düşürdüğü yazılmıştır. Çörekotu yağı dünyadaki tip 1 ve tip 2 diyabetlerini önlemek için önerilen birkaç tane bitkisel üründen bir tanesidir.

Çörekotu

Saç Kökleri ve Cildiniz için Çörekotu Yağı

Çörekotu yağı saç köklerini güçlendirir, daha sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmanızı sağlar.

Cildiniz için ise hücreleri derinden iyileştirerek sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yine yakın zamanda İranlı araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalarda çörekotu yağının cilt egzamasının şiddetini azaltmada cilt kremi Betamethasone kadar etkili olduğu ortaya çıktı.

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ