Eliptik Bisiklet İle Çalıştırabileceğiniz Bölgeler

Kalori yakmak isteyen sporseverlerin en çok tercih ettiği alet eliptik bisiklettir. Aynı zamanda eliptik bisiklet sayesinde vücudunuzda birçok kas da çalışır.

Kardiyo çalışırken koşu bantlarından sonra en çok tercih edilen aletler eliptik bisikletleridir. Bu aletler sayesinde ciddi kalori de harcayabilirsiniz.

Eliptik bisiklet ile dakikada 8-10 kalori harcayabilirsiniz. Bu da oldukça iyi bir değerdir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda 185 kilo olan bir kişinin bir saat eliptik bisiklet ile egzersiz yapması sonucunda 800 kalori yakabildiği açıklanmıştır.

Eliptik Bisikleti Vücudumuzda Hangi Kasları Çalıştırır?

Bacak Bölgesi

Bacağınızın üst kısmında dört ayrı parçadan oluşan ve büyük bir kas olan kuadrisepsleri çalıştırmada oldukça etkilidir. Bu kaslar bacağın uzaması sayesinde aktifleşir. Siz de pedala basıp ileriye doğru itmeye çalışırken kaslarınızın da çalışmasını sağlamış olursunuz.

Ayrıca üst gövde bölümünüzün kasları da eliptik bisikleti kullanırken devreye girdiği için yükü paylaşmış olurlar ve bu da kaslarınızı çok çalıştırıyormuşsunuz hissiyatını ortadan kaldırır.

eliptik-bisiklet-ile-karin-bolgesi

Karın Kasları (Core Bölgesi)

Karın bölgenizdeki kasları çalıştırmak istiyorsanız  yürüyüş gibi hareketlerde de tavsiye edildiği üzere  antreman boyunca sıkmaktır.

Eğer eliptik bisikletin kollarını kullanmazsanız ya da zaten cihaz da yoksa dengede kalmaya çalışarak core kaslarınızı etkili bir şekilde çalıştırmış olursunuz.

Kalça Bölgesi

Alt sırt ve kalça uyluk yan bölgesine kadar uzanan Gluteus maximus kasları eliptik bisiklet ile çalıştırılabilir. Kalçaların biçimlenmesinde de eliptik bisiklet etkilidir.

eliptik-bisiklet-ile-ust-vucut

Üst Vücut Bölgesi

Eliptik bisikletler üst vücudu da çalıştırmaya yönelik tasarlanmışlardır. Omuz, kol ve göğüs kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

“Eliptik Bisiklet ile Kilo Verme” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cardio

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ