Yağ Yakamamamızın Sebepleri

Kilo verip yağ yakmak için bu kadar  motive olmuşken ve her şeyi doğru yaptığımızı düşünürken nerede hata yapıyoruz ki bu başarısızlıkları görüyoruz?

Kilo verebilmek ve yağ yakmak için kendimizi çok iyi motive ettiğimizde diyete başlıyoruz. Spor salonuna yazılıyoruz ya da yaşamımıza hareket katıyoruz. Yürüyoruz, evde egzersiz yapmaya çalışıyoruz.

Ancak bazen yağ yakma konusundan çok az ya da hiç başarılı olamıyoruz. Sonunda da pes edip tekrar en başa dönüyoruz.

Yağ yakmak hiç kolay bir mücadele değil o yüzden asla vazgeçmeyin! Ancak bu süreçte yapmış olabildiğiniz bazı hatalar olabilir.

cok-yemek-yemek

Çok Yemek Yemek

Sağlıklı yediğinizi düşünüyorsunuz ama yine de porsiyon kontrolü yapmıyorsanız sorununuzu çözmüş olmuyorsunuz.

Kalori hesabı yapmak güzel ancak tükettiğiniz kalorinin tipi de önem kazanmaktadır. Her beden tipi farklı olmasına rağmen ideal seçimler %40 karbonhidrat, %40 protein ve %20 yağdan oluşan öğünler istenilen hedefe daha uygun ulaşmanızı sağlar.

protein-tuketimi

Protein Tüketimi

2003 yılında yapılan ve Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırmada kiloları fazla olan iki kadın grubun aynı miktarda kalori tüketmesine rağmen her gün 128 gram protein tüketen grubun 68 gram protein tüketen gruba göre daha fazla kilo verdiği gözlenmiştir.

Yemeklerde protein tüketimi kişiyi daha fazla tok tutar.

saglikli-gidalar

Sağlıklı Gıdalar da Kalorilidir

Yediğimiz yemekler sağlıklı olsa dahi daha önce de bahsettiğimiz gibi kalorilidir. Örneğin ara öğünlerde tükettiğimiz kuruyemişleri de adet ile tüketmek gereklidir.

yogun-egzersiz-programi

Yoğun Egzersiz Programı

Başlangıçta hafif bir antremanla başlasanız dahi sonrasında antreman programınızı yoğunlaştırmalısınız. Her gün aynı ağırlık ile çalışmak size çok yarar sağlamaz. Aynı şekilde de 2 saat hafif kardiyo çalışmak da bir saatlik yoğun ağırlık kaldırma ile aynı sonucu vermez.

stres-zararlari

Stres

Stres olmak da yağ yakmanızı ve kilo vermenizi de engelleyen diğer faktörlerden bir tanesidir. Gün içerisinde hayatınıza yoga, örgü, kitap okumak gibi sizi rahatlatan aktiviteler dahil edebilirsiniz.

uykusuzluk-zararlari

Yeterince Uyumamak

Uykusuz kaldığınızda kortizol seviyesi ve insülin hassasiyetiniz de artar. Gece uykunuza özen gösterin.

Konu ile alakalı "Vücutta Kilo Verdiren Baskı Noktaları" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. emre

    Stres gerçekten çok önemli bir etken. Ben ne zaman stresli olsam veya kafama bir şey takılsa hemen kilo alırım çünkü sürekli yemek yerim :)) ayrıca yoğun egzersiz programının bu derece önemli olduğunu bilmiyordum. güzel yazı olmuş elinize sağlık.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ