Tabata Protokolü

Sağlıklı ve formda olmak istiyorsunuz ama yoğun çalışma programından dolayı egzersiz ve spor için çok fazla zamanınız yok. O halde "Tabata tam size göre!" mi acaba?

Sağlıklı ve formda olmak istiyorsunuz ama yoğun çalışma programından dolayı egzersiz ve spor için çok fazla zamanınız yok. O halde "Tabata tam size göre!" mi acaba?

Tabata Protokolü aslında daha önce bahsetmiş olduğumuz bir HIIT antrenmanıdır. 1996 yılında Japonya'da Dr. İzumu Tabata tarafından geliştirilmiştir. Esası 20 sn. çalışma ve 10 sn. ise dinlenme periyodunu 8 tekrar şeklinde yani 4 dakikada tamamlama prensibine dayanmaktadır. Dakikada 14 kalori yakabilirsiniz.

Vücudunuzu aerobik (oksijenli solunum) ve anaerobik (oksijensiz solunum) solunum ile çalıştırmaya başlıyorsunuz. Bu sayede de yağ yakımınız hızlanır, kalori yakımınız 36 saat boyunca devam eder, metabolizmanızın hızı yaklaşık olarak 2 katına çıkar, kilo vermeniz ve kondisyonunuz artar. Hem de sadece 4 dakikada!

Tabata

Tabata protokolü ile orta şiddetteki kardiyo antremanına kıyasla daha fazla aerobik ve anaerobik gelişim sağlarsınız.

Tokyo National Institute of Fitness and Sports'ta Dr. Tabata ve arkadaşlarının yapmış olduğu çalışmalara göre ;

Elit sporcular iki gruba ayrılıyor. Birinci grup 60 dakikalık koşu (aerobik çalışma) ve ikinci grup ise 5 gün boyunca 4 dakika boyunca Tabata antremanı yapıyor. Altı hafta sonunda ilk grupta aerobik kapasite yüzde 9,5 artış gösterirken anaerobik yani güç artışı hiç gözlenmiyor. İkinci grupta ise aerobik kapasite yüzde 14 artış, anaerobik (güç) artış ise yüzde 28 oranında gözleniyor.

Tabata

Tabata çalışırken kendi vücut ağırlığınızdan, lastik bant ya da ağırlıklardan faydalanabilirsiniz.

Tabata sistemini uygularken dikkat edilmesi gereken noktalar sayacınızı yanınızdan ayırmayın, ağırlıklarınızı ve programınızı belirlerken 15-20 tekrar yapabileceğiniz ağırlıklar seçin, az beceri ve yapabileceğiniz hareketleri tercih edin,  8 seti mutlaka tamamlayın.

Sakatlanma risklerini azaltabilmek için antremana başlamadan önce ısınma ve bittiğinde ise esneme hareketlerini yapmak diğer önemli noktalardan bir tanesi.

Çok kısa bir çalışma süresi olduğu için tüm kas gruplarını çalıştıracak şekilde programınızı ayarlamanız gerekir.

Çok kısa zaman dilimi olduğu için çok basit gibi gözükse de, 20 saniye nedir ki diye düşünseniz de vücutta ilk başlarda program sonrasında yoğun ağrı hissedebilirsiniz. Ama pes etmeyin! Çünkü hiç pişman olmayacaksınız…

Sports & Merits anlaşmalı fitness salonları ile kendinize uygun bir program hazırlatıp hemen bir deneme yapabilirsiniz!

Bol sporlu ve sağlıklı günler.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ