Sağlıklı Yaşam ve Spor

Egzersiz Yaparken Hangi Hastalığı Önleyebiliriz?

Egzersizin sağlığımıza olumlu yönde önemli etkileri var. En çok bildiğimiz etkileri kilo verme diye düşünüyoruz. Ancak bunun yanında uzmanların belirtmiş olduğu bir hastalığı daha önlediği: “Yüksek Tansiyon”
28 Ocak 2019,   1 Yorum
Egzersiz Yaparken Hangi Hastalığı Önleyebiliriz?

Okumuş olduğum Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Defne Kaya’nın açıklamaları bu konu hakkında şu şekilde:

“Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği gibi hastalıklara yol açıyor. Yüksek tansiyona sahip kişilerde ilaçların düzenli kullanımı ve takibi hayati önem taşımaktadır. Egzersiz tansiyon üzerinde önemli olumlu etkiler yaratmaktadır. Egzersiz, yüksek tansiyonu 4.33 mmHg, ilaç kullanımına ek olarak düzenli egzersiz ise yüksek tansiyonu 8.96 mmHg düşürür." Neredeyse 9 birim azalma yüksek tansiyon tedavisinde çok önemlidir. 35 yaş sonrasında da yapılması gereken güvenli egzersizler:

saglikli-egzersizler

 • Tempolu yürüyüş (Özellikle Nordik yürüyüş)
 • Ağırlık antrenmanları
 • Merdiven inme-çıkma
 • Ağırlık kaldırma ve taşıma (Market alışverişinde deneyebilirsiniz)
 • Dirençli renkli bantlarla egzersiz
 • Bahçede yapabileceğiniz ağır işler
 • Daha önceden yapıyorsanız koşuya devam edebilirsiniz.                                              

Haftada en az 150 dakika hayatımıza bisiklet, yürüyüş, yüzme, evde pilates, yoga egzersizlerinizi hayatımıza sokmalıyız. Kendi hem kas ve kemik sağlığımız hem de ruh sağlığımız için üşenmemeliyiz. Hayatınıza egzersizi dahil edin, mutlu ve sağlıklı olun….

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

 • sinem
  7 Şubat 2019 Perşembe, 13:15

  bu egzersizlerin yanında pilates de çok önemli. benim kardeşim ankilozan spondilit hastası ve pilates sayesinde duruş bozukluğunu düzeltmeye çalışıyor. aynı zamanda da yüzmesi gerekliymiş hafta en az bir kere.

   Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın