Egzersiz Yaparken Hangi Hastalığı Önleyebiliriz?

Egzersizin sağlığımıza olumlu yönde önemli etkileri var. En çok bildiğimiz etkileri kilo verme diye düşünüyoruz. Ancak bunun yanında uzmanların belirtmiş olduğu bir hastalığı daha önlediği: “Yüksek Tansiyon”

Okumuş olduğum Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Defne Kaya’nın açıklamaları bu konu hakkında şu şekilde:

“Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği gibi hastalıklara yol açıyor. Yüksek tansiyona sahip kişilerde ilaçların düzenli kullanımı ve takibi hayati önem taşımaktadır. Egzersiz tansiyon üzerinde önemli olumlu etkiler yaratmaktadır. Egzersiz, yüksek tansiyonu 4.33 mmHg, ilaç kullanımına ek olarak düzenli egzersiz ise yüksek tansiyonu 8.96 mmHg düşürür." Neredeyse 9 birim azalma yüksek tansiyon tedavisinde çok önemlidir. 35 yaş sonrasında da yapılması gereken güvenli egzersizler:

saglikli-egzersizler

  • Tempolu yürüyüş (Özellikle Nordik yürüyüş)
  • Ağırlık antrenmanları
  • Merdiven inme-çıkma
  • Ağırlık kaldırma ve taşıma (Market alışverişinde deneyebilirsiniz)
  • Dirençli renkli bantlarla egzersiz
  • Bahçede yapabileceğiniz ağır işler
  • Daha önceden yapıyorsanız koşuya devam edebilirsiniz.                                              

Haftada en az 150 dakika hayatımıza bisiklet, yürüyüş, yüzme, evde pilates, yoga egzersizlerinizi hayatımıza sokmalıyız. Kendi hem kas ve kemik sağlığımız hem de ruh sağlığımız için üşenmemeliyiz. Hayatınıza egzersizi dahil edin, mutlu ve sağlıklı olun….

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. sinem

    bu egzersizlerin yanında pilates de çok önemli. benim kardeşim ankilozan spondilit hastası ve pilates sayesinde duruş bozukluğunu düzeltmeye çalışıyor. aynı zamanda da yüzmesi gerekliymiş hafta en az bir kere.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ