20 Yaşındaki Kilonuza Yakınsanız Daha Uzun Yaşıyorsunuz

Yapılan yeni bir araştırmada yaşamları boyunca 20 yaşındaki kilosunun üzerine en fazla 9 kilo daha kilo alan kadınların 90’lı yaşlarını görme ihtimalinin diğer kadınlara kıyasla daha fazla olduğu belirtildi.

Araştırma Epidemiology and Community Health (Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı) adlı dergide yayınlandı.

1986'da başlayan araştırmada 68-70 yaşları arasında 7 bin 807 Hollandalı düzenli olarak aktif oldukları süreyi, kilolarını ve boylarını kaydetti.

Bunlarda 433 erkek ve 944 kadın 90 yaşına ulaşmayı başardı.

68-70 yaşları arasındaki kadınlarda yapılan araştırmalarda obez olan kadınların 90’lı yaşlarını görme ihtimali diğer kadınlara oranla yüzde 32 daha az çıktı.

Bu nedenle bilim insanları kadınlara günde ortalama olarak bir saat egzersiz önermektedir. Bu egzersize yürüme, bisiklet hatta bahçecilik de dahil…

Peki, erkeklerde durum nasıl diye merak ediyorsanız;

Araştırmada erkeklerde kilo ile ilgili benzer bir etki ortaya konmadı. Ancak yine de araştırmada erkekler için ideal egzersiz miktarı ise kadınların 1,5 katı olarak yani 90 dakika olarak çıktı.

Aynı şekilde emekli olduktan sonra da 90 dakika egzersiz yapmaya devam eden erkeklerin 90’lı yaşlarını görme ihtimali en fazla olan erkek grubu olarak tespit edildi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC

Yorumlar

  1. Musa Değirmenci

    Musa Değirmenci

    diyet spor kelimeleri ile arama yaparken sitenizi keşfettim çok güzel bir site yapmışsınız. Başarılar dilerim.Şimdi konuya gelince ben 20 yaşında iken 80 kilo geliyordum sağlıklı spor yapan amatör futbolcuydum.İri kıyım bir ön liberoydum. Şuan 40 yaşındayım yani tam 20 sene sonra 108 kilodayım evlenince biraz insan zaman ayıramadığından stres ve dengesiz beslenmekten mi diyeyim kilo almaya başlıyor ve spor kavramı hayatınızın amacı iken bir anda evde kavga sebebi olabiliyor yinemi halı sahaya gidiyorsun bize ne zaman zaman ayıracaksın gibi laflar ile hayat zehir oluyor belki herkesin başına gelmiştir ama bu durum da olan bir çok insan vardır ve bana hak veren bir çok kişi olacaktır.Artık bu durumları aşmak lazım insan hayatının uzun olması sağlıklı olmaktan geçer az yiyin spor yapın kafanıza şapkadan başka bir şey takmayın.Aynı kiloyu koruyan bence de uzun yaşar size katılıyorum.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ