Gündem

20 Yaşındaki Kilonuza Yakınsanız Daha Uzun Yaşıyorsunuz

Yapılan yeni bir araştırmada yaşamları boyunca 20 yaşındaki kilosunun üzerine en fazla 9 kilo daha kilo alan kadınların 90’lı yaşlarını görme ihtimalinin diğer kadınlara kıyasla daha fazla olduğu belirtildi.
25 Ocak 2019,   0 Yorum
20 Yaşındaki Kilonuza Yakınsanız Daha Uzun Yaşıyorsunuz

Araştırma Epidemiology and Community Health (Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı) adlı dergide yayınlandı.

1986'da başlayan araştırmada 68-70 yaşları arasında 7 bin 807 Hollandalı düzenli olarak aktif oldukları süreyi, kilolarını ve boylarını kaydetti.

Bunlarda 433 erkek ve 944 kadın 90 yaşına ulaşmayı başardı.

68-70 yaşları arasındaki kadınlarda yapılan araştırmalarda obez olan kadınların 90’lı yaşlarını görme ihtimali diğer kadınlara oranla yüzde 32 daha az çıktı.

Bu nedenle bilim insanları kadınlara günde ortalama olarak bir saat egzersiz önermektedir. Bu egzersize yürüme, bisiklet hatta bahçecilik de dahil…

Peki, erkeklerde durum nasıl diye merak ediyorsanız;

Araştırmada erkeklerde kilo ile ilgili benzer bir etki ortaya konmadı. Ancak yine de araştırmada erkekler için ideal egzersiz miktarı ise kadınların 1,5 katı olarak yani 90 dakika olarak çıktı.

Aynı şekilde emekli olduktan sonra da 90 dakika egzersiz yapmaya devam eden erkeklerin 90’lı yaşlarını görme ihtimali en fazla olan erkek grubu olarak tespit edildi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC


Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum eklenmedi.

Görüş Belirtmek İster misiniz?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!