Gündem

Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken Cümleler

Düşüncelerimizin ve kullandığımız kelimelerin gücü var. Bu düşünceler aslında bizim bilinçaltımızın derinliklerine uzanır ve yaşam algımızı da etkiler.
24 Ocak 2019,   1 Yorum
Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken Cümleler

Doğru şekilde düşünme, doğru kelimeleri kullanmak çalışma şeklimizi, hayata bakışımızı değiştirir. Daha keyifli hale getirir.

Bright Side’ın hazırlamış olduğu minik bir sözlük var. Günlük hayatımızda kullandığımız zararsız gibi görünen ama değiştirdiğimiz takdirde hayatımız ve tutumumuzda da değişiklik yapmamızı sağlar.

#1

olumlu-cumleler

İlişkide bulunduğunuz insanların vazgeçilmez olmadığını unutmamanız gerekiyor.

#2

olumsuz-cumleler

Duygularınızı saklamayın. Gerçekten iyi ve mutlu hissetmediğinizde "İyiyim." demek psikolojinizi daha kötü etkileyebilir. Mutluluk yolunun her çeşit duygunun doğal bir süreç olduğunu kabul etmekten geçtiğini unutmamalısınız.

#3

yorgunum-deme

Hayallerinize ve amaçlarınıza ulaşmak için çaba harcarken "Yoruldum." cümlesini ne kadar az kullanırsanız o kadar çok motive olursunuz. Kendinize inanmaktan vazgeçmeyin ve enerjinizi düşürmeden yaptığınız işe devam edin.

#4

zamanim-yok-deme

Bu sizin hayatınız ve sizin zamanınız. "Zamanım yok." demek, sizin amaçlarınıza ulaşmanız yolunda en büyük engeli oluşturur. Unutmayın, zaman hiç kimseyi beklemez fakat her insan kendi zamanını ve şansını kendisi yaratır.

#5

yapamam-deme

Kendinizi motive etme konusunda size ikinci en büyük engeli sunan cümle "Yapamam." cümlesidir. Kendinize güvenmekten asla vazgeçmeyin ve bir işe "Yapamam." diyerek başlamayın.

#6

olumlu düşünmek

"Zorundayım." cümlesi veya kipi yaptığınız her işin beyniniz tarafından 'zorunluluk' olarak algılanmasına neden olur. Bu sebeple, motivasyonunuz düşebilir. Bunu engelleyebilmek için, "Zorundayım." cümlesini "Yapsam iyi/faydalı olur." ile değiştirebilirsiniz.

#7

sucluluk-zararlari

Her insan hata yapar. Geçmişte yaptığınız hatalar için kendinizi suçlamayı bırakın. "Suçluyum." demek yerine "Yeni tecrübeler edindim, bunlar da beni büyüttü." demek; hem geçmiş hatalarınızın yükünü sırtınızdan atmanıza hem de geleceğe umutla bakmanıza yardımcı olur.

#8

psikolojik-cumleler

"Buna değmem." demek kendinizi değersiz hissetmenize neden olur. Bu hayata bir kez geleceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. Kendinizi değerli hissettirecek şeyler yapmaktan korkmayın çünkü emin olun; siz buna değersiniz!

#9

uzgun-hissetmemek

Sizin kontrolünüzde olmayan hatalar için özür dilemeyi ve üzgün olmayı bırakın. Kendinize güvenin, olan biten her kötü şey konusunda kendinizi suçlu hissetmeyin.

#10

yapamam-deme

Bu cümle, "Yapamam." cümlesinin eş değeri olarak düşünülebilir. Kendinize inanmaktan asla vazgeçmemelisiniz. Tam da o şeye gücünüzün yeteceğine inanmalısınız. Asıl olan içinizdeki istekten gelen güçtür, bunu unutmayın!

#11

denemekten-korkma

"Deneyeceğimin nesi varmış?" diyebilirsiniz. Deneyeceğinizi söylemenizin elbette yanlış bir tarafı yok, fakat yapacağınız bir işe 'denemek'ten çok 'yapmak' olarak bakarsanız, o işi daha kolay ve başarılabilir olarak algılarsınız.

#12

pozitif-cumleler

Umutlu olmak yarınlarınızı daha mutlu, huzurlu ve başarılı yaşamanıza yardımcı olur. "Her şey kötü gidiyor." cümlesi ise umutsuzluk ifade eder. Emin olun hayatınızda her şeyin kötü gittiği bir anda bile iyi giden birkaç şey bulabilirsiniz. Önemli olan, kötü gidenler yerine iyi giden şeylere odaklanmak ve umudunuzu korumaktır. Pozitif olmanın stressiz bir yaşamın anahtarı ve uzun, sağlıklı bir yaşamın sırrı olduğunu unutmayınız!

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-psychology/stop-using-these-12-phrases-right-now-347160/

Kaynak: https://www.tzv.org.tr/#/haber/830

 

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

  • mehtap
    7 Şubat 2019 Perşembe, 13:42

    maalesef bu 12 cümlenin en az 10 tanesini hayatımda kullanmışımdır. daha da kötüsü hala kullanmaya devam ediyorum. küçük not kağıtlarını yazdım bu cümleleri ve tam karşıma yapıştırdım ofisimde. işe yarayacağına eminim.

     Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın